שתף קטע נבחר

IBM: הווירוסים מאיימים גם על מכוניות

הדו"ח השנתי של הענק הכחול על איומי האבטחה ברשת מגלה כי איומי הווירוסים יתפשטו גם לטלפונים סלולריים, מחשבי כף יד ומכוניות. 75% מתעבורת הרשת הייתה דואר זבל ב-2004, וכ-6% מהודעות הדואר האלקטרוני היו נגועות בווירוסים. היום המועדף לפעולות זדוניות ברשת - שבת

וירוסים ודואר זבל יתפשטו לטווח רחב של מכשירים, החל מטלפונים ועד למנועי מכוניות, על פי הדו"ח השנתי החדש של IBM, בנושא איומי אבטחת המידע ברשת. מחברי הדו"ח, שהוכן על ידי זרוע הייעוץ של יבמ בתחום האבטחה, משרטטים תמונה רחבה של סיכונים – אך מציינים כי הם עדיין תחת שליטה.

 

הסקר הכלל עולמי מבוסס על נתונים שנאספו בחצי מיליון מערכות אלקטרוניות ומחשבים המותקנים אצל לקוחות עסקיים גדולים של החברה ב-34 מדינות, ממשלות, סטטיסטיקות אבטחה ותצפיות של 2,000 מומחי האבטחה של IBM. זאת, על מנת להציג תמונה מעודכנת של איומי האבטחה ברשת בשנה החולפת ובעתיד.

 

על פי התחזית של IBM, הווירוסים צפויים להתפשט ביתר הרחבה גם בטלפונים סלולריים, מחשבי כף יד, רשתות אלחוטיות ומערכות משובצות מחשב, המשולבות במספר גדול יותר ויותר של כלי רכב.

  

גידול במספר הווירוסים המוכרים

 

מספר הווירוסים המוכרים גדל בשנת 2004 ב-28,327 והגיע ל-112,438. לשם השוואה, ב-2002 התגלו רק 4,551 וירוסים חדשים. וירוס התולעת הפוגע ביותר במהלך 2004 היה Netsky. גירסת Netsky.P הייתה הווירוס הנפוץ ביותר ברשת משך שמונה חודשים רצופים. אחת מכל 16 הודעות מתוך 147 מיליארד הודעות דואר אלקטרוני שנסרקו על ידי IBM עבור לקוחותיה במהלך 2004, שהן 6%, הייתה נגועה בווירוס. הספאם הקיף 75% מתעבורת הדואר באינטרנט ובתקופות שיא זינק השיעור הזה ל-95%.

 

איום האבטחה שגדל במהירות הרבה ביותר בשנה החולפת היה ה'פישינג', ההונאות המקוונות. מדובר בשיטות שונות לפיתוי משתמשי מחשבים וגולשי אינטרנט, למסור מידע אישי או הונאות אחרות. תעבורת הדואר האלקטרוני מסוג זה גדלה אשתקד ב-5,000% - כ-18 מיליון ניסיונות פישינג תועדו ב-2004.

 

גידול בווירוסים הסלולריים

 

מספר קטן אך גדל בהתמדה של וירוסים מכוון לפגוע במחשבי כף יד ובטלפונים סלולריים. קוד המקור של אחד הווירוסים הראשונים בהקשר זה, Cabir, פורסם והוצג ברשת. IBM צופה כי בעקבות הפרסום הזה ייוולד גל של וירוסים דומים, שיתבססו על הקוד הזה על מנת לפגוע בטלפונים סלולריים ובמחשבי כף יד. על פי התחזית, הווירוסים יתפשטו באמצעות תקן ה-Bluetooth.

 

במהלך 2004 נחשפו סיכונים חדשים ואיומים הפוגעים בקבצי תמונה דיגיטליים בתקן JPEG ו-BMP. כותבי וירוסים גילו דרכים לשלב קוד זדוני בקבצי התמונה האלה, על מנת לתקוף בעזרתם את התוכנות המציגות את המונה. תוכנות הריגול – spyware – הפכו לכאב ראש אמיתי למשתמשים ביתיים ולארגונים כאחד.

 

ימי ג' שקטים ברשת

 

ב-IBM צופים כי כלי רכב יהיו נתונים תחת התקפות אבטחה גוברות - חלקן זדוניות ואחרות מקריות. מכונית ממוצעת חדשה משלבת כיום כ-20 מעבדים ו-60 מגה בייט של תוכנה – היקף שהופך את החשש מבעיות תפקוד, התקפות אלחוטיות ואיומי אבטחה אחרים לחמור מאי פעם.

 

תחזית אחרת מנבאת כי הטלפוניה האינטרנטית (VoIP) תשובש אף היא בגלל וירוסים: ככל שיותר ויותר חברות מחליפות את מערך התקשורת המסורתי שלהם במערכות VoIP – הן נחשפות להתקפות מרחוק על המערכות האלה, מעריכים החוקרים.

 

מסתבר כי השעות בהן איומי האבטחה רבים יותר הן 12 בצהרים עד תשע בערב, לפי שעון גריניץ'. בשעות 7-10 בבוקר (שעון גריניץ') מצוי איום האבטחה ברמה הנמוכה ביותר. סופי שבוע הם המועד המועדף לפעילות זדונית: המספר הגדול ביותר של אירועים קריטיים נרשם בשבתות. ימי ג', לעומת זאת, הם השקטים ביותר במשך השבוע. 

 

יחד עם גידול האיום, קובעים החוקרים, התפתחה לאורך השנה האחרונה גם רמת המוכנות להתמודדות איתו. "קשה עדיין לצפות אם אנו מתקדמים אל עבר יציבות", אמר סטיוארט מקאירווין, מנהל חטיבת האבטחה של החברה, "מצד אחד, האיומים הולכים ומתגברים - אך במקביל לקוחות ועסקים הופכים חכמים הרבה יותר בכושר ההתגוננות שלהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"גידול בסיכונים, עליה ברמת המוכנות"
מומלצים