שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ארה"ב חוששת שמשאל עם יטרפד את תוכנית ההתנתקות

  שגריר ישראל בארצות הברית, דני איילון, הסביר כי ארה"ב לא תצא ככל הנראה פומבית נגד רעיון משאל העם, אך בהחלט הדגישה את התנגדותה לכל דבר שעלול לפגוע בלוח הזמנים ליישום תוכנית ההתנתקות

  "כל חבילת התמורות האמריקניות שהנשיא בוש הבטיח לראש הממשלה שרון, קשורה לביצוע תוכנית ההתנתקות. ארה"ב לא תביע עמדה לגבי משאל עם, כי זה עניין ישראלי פנימי, אבל היא בהחלט מתנגדת לכל דבר שעלול לפגוע בלוח הזמנים של ההתנתקות". כך אמר הערב (יום ו') ל-ynet שגריר ישראל בארצות הברית, דני איילון.

   

  השגריר איילון חזר מישראל לוושינגטון, לאחר שנטל חלק בדיונים לקראת בואה של מזכירת המדינה ארצה, וכן נכח בפגישות אתה.

   

  השגריר מתנסח בדיפלומטיות, כדי לא להתעמת עם עמדת ראש הממשלה, המתנגד למשאל עם, או עם שר החוץ, סילבן שלום התומך בו. אבל מדבריו עולה, כי הממשל האמריקני חושש מקיום משאל עם, שעלול לתקוע את המהלך המדיני.

   

  "ארצות הברית רואה בתוכנית ההתנתקות אבן פינה לכל התקדמות ושינוי המצב בינינו לבין הפלסטינים, וזה עיקר המדיניות שלה. ההתנתקות היא העוגן של המדיניות האמריקנית. בעיניהם, זוהי תוכנית אמיצה, בעלת השלכות היסטוריות, שיכולה לשנות את המצב באזורנו מהקצה לקצה. כל דבר שיתקע, יערער, או ידחה את התוכנית הזו, מנוגד לאסטרטגיה האמריקנית", ציין איילון.

   

  הוא הזכיר, כי גם הבטחותיו של הנשיא בוש קשורות למימוש ההתנתקות. "מכתב הנשיא בוש מ-14 באפריל, הוא חלק בלתי נפרד מתוכנית ההתנתקות.. המכתב עסק בהכרה אמריקנית במציאות שנוצרה בגושי ההתיישבות היהודים הגדולים בגדה, ובשלילת זכותם של הפליטים הפלסטינים להיקלט במדינת ישראל, וכן תמיכה בכלכלת ישראל בפיתוח הגליל והנגב. כל התמורות הללו תלויות בביצוע ההתנתקות".

   

  האם למעשה אין בכך משום התערבות שלהם בנושא ישראלי פנימי?

   

  "זה נכון, אבל צריך להקשיב למה שהם אומרים. מזכירת המדינה קונדוליזה רייס, ציינה בביקורה בארץ את החשיבות שארצות הברית מייחסת לתוכנית ההתנתקות בלוח הזמנים שנקבע - עד סוף שנת 2005".

   

  האם ארצות הברית תסייע למימון ההתנתקות ופיתוח הגליל והנגב?

   

  "לא הוגשה בקשה ישראלית רשמית, אבל אם תוגש, יש סיכוי גדול לקבל סיוע אמריקני למימון האלמנטים הצבאים בהתנתקות, ולסיוע בפיתוח הגליל והנגב".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: לע"מ
  איילון. הממשל חושש
  צילום: לע"מ
  צילום: איי אף פי
  שר החוץ ומזכירת המדינה. תומך במשאל
  צילום: איי אף פי
  צילום: רויטרס
  ראש הממשלה. התנגדות נחרצת
  צילום: רויטרס
  מומלצים