שתף קטע נבחר

וילנאי: להוריד את הראש למסיתים קיצונים

בראיון ב"שבתרבות" בבאר שבע, אמר עוד השר וילנאי, על רקע ההתקפות האחרונות נגד פוליטיקאים כי "יש לגדוע את ההסתה נגד אישי ציבור לאלתר"

"צריכים להוריד למסיתים הקיצונים את הראש. אין שום סיבה שהם יישבו בבית בשקט, יש לגדוע את ההסתה נגד אישי ציבור לאלתר". כך אמר היום (שבת) השר מתן וילנאי ב"שבתרבות" בבאר שבע, על רקע ההתקפות האחרונות נגד פוליטיקאים על ידי הימין הקיצוני.

 

ביום ראשון שעבר גורשה שרת החינוך, לימור לבנת, על ידי פעילי ימין קיצוני, מאזכרה ליאיר שטרן, מייסד ארגון הלח"י. מאבטחי השרה התעמתו עם הפעילים הקיצונים, אולם לבסוף היא נאלצה לעזוב את המקום. לאחר ארבעה ימים, ביום חמישי, הותקף שר האוצר, בנימין נתניהו, שהגיע לחתונה בכפר חב"ד. כשיצא מהאירוע השמיע קומץ מפגינים קריאות גנאי לעברו, כגון "רוצח, יומך מגיע", ומאבטחיו הבריחו אותו דרך דלת צדדית. כשהתקרב נתניהו אל מכוניתו, התברר כי צמיגיה נוקבו. 

 

למרות הדברים הקשים שהשמיע בראיון, אמר השר וילנאי לעיתונאי שלומי אלדר, שהוא אינו מאמין שתהיה מלחמת אחים בישראל. "לא תהיה מלחמת אחים אך יהיו גורמים קיצונים שינסו ללבות את השנאה. אם יעשו את זה, צריך להכות בהם ביד קשה. אסור בשום פנים ואופן לתת להם להרים ראש. צריך להכות בהם, ולהוריד להם את הראש".

 

עוד אמר וילנאי באשר לפגיעה באישי ציבור: "צריך לנהוג במקרים אלה ביד קשה. יש לשים אותם מאחורי סורג ובריח. לא מתקבל על הדעת שאנשים אלה מעורבים פעם אחר פעם במקרי תקיפה. יש לנקוט נגדם ביד קשה בהתאם לחוק, ולצערי זה לא קורה. איפה שיש עמימות, יש אלימות".

 

גם לפני שנרצח רבין אמרו שאין מה לעשות

 

במהלך השיחה, סיפר השר וילנאי כי שבוע לפני רצח ראש הממשלה המנוח, יצחק רבין, פנה ראש הממשלה אל היועץ המשפטי לממשלה דאז, מיכאל בן יאיר, ושאל אותו מה ניתן לעשות נגד ההסתה. וילנאי ציין שהיועץ אמר אז שבשלטון דמוקרטי יש זכות ביטוי וזכויות כמו צנעת הפרט ואין מה לעשות. "באותו שבוע נרצח רבין. לאחר הרצח כל האנשים האלה החלו לנהוג אחרת. הייתי אז סגן הרמטכ"ל ואני זוכר זאת היטב. רשויות החוק לא עושות תמיד את מה שצריך לעשות".

  

במהלך הראיון הביע וילנאי התנגדות לקריאתו של יו"ר הכנסת, ח"כ רובי ריבלין, לקיים משאל עם על תוכנית ההתנתקות ותקף את העובדה שריבלין קרא למשאל עם לאחר שהכנסת והממשלה קיבלו את ההחלטה לבצע את התוכנית. עם זאת, לדעתו אין לנקוט בצעדים פרלמנטריים כנגד יו"ר הכנסת.

 

עוד אמר וילנאי בנוגע לתהליך עם הפלסטינים, כי הוא תומך בטווח ארוך גם בשחרור אסירים עם דם על הידיים. אלא שלדבריו שחרור אסירים אלה אמור להתבצע ככל שהמו"מ עם הפלסטינים מתקדם ואלה "יספקו את הסחורה" שמצפים מהם בישראל ובעולם.

 

עוד שיבח השר וילנאי את יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, על פעולותיו ובעיקר את העובדה שהדיח את אנשי המשטרה הפלסטינית שלא מנעו את ירי פצצות המרגמה על גוש קטיף. "יש לחזק את אבו מאזן. אם לא נחזק אותו, הוא ייחלש וישראל תפסיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
לא תהיה מלחמת אחים. וילנאי
צילום: צביקה טישלר
צילום: דביר ולצ'ר , ערוץ 2
הותקפה בידי קיצונים ימנים. לבנת
צילום: דביר ולצ'ר , ערוץ 2
צילום: עמית שאבי
מכוניתו נוקבה. נתניהו
צילום: עמית שאבי
גם לפני רצח רבין אמרו שאין מה לעשות
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים