שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הממשלה אישרה: 500 אסירים ישוחררו

  ועדת השרים לענייני אסירים בחרה הבוקר 500 אסירים המיועדים לשחרור כמחווה ראשונה לפלסטינים, מתוך 716 שמות. הרשימה אושרה בממשלה ובהמשך יתפרסמו שמות האסירים באתר משרד המשפטים כדי לאפשר עתירות לבג"ץ. השחרור אמור להתחיל בימים הקרובים. השר בן אליעזר: צריך מחוות "שייראו טוב". מסתמן: לרשימה יתווספו 30 אסירים נוספים שמועד שחרורם הוא בשבועיים הקרובים

  מתחילים במחוות: הממשלה אישרה הבוקר (יום א') את שחרורם של 500 אסירים פלסטינים בימים הקרובים. ועדת השרים לענייני אסירים התכנסה בלשכת ראש הממשלה כדי לדון ברשימת האסירים הפלסטינים שתשחרר ישראל במסגרת המחוות לאבו מאזן.

    

  חברי הוועדה אישרו רשימה בת 500 אסירים, שגובשה במשרד המשפטים. אלו ישוחררו כמחווה ראשונה לפלסטינים.  בתום הדיון בוועדת השרים - בה חברים השרים מופז, שלום, פרס,רמון, לבני ועזרא - הועברה רשימת האסירים המיועדים לשחרור לאישור הממשלה, שם אושרה.

   

  בפני וועדת השרים הוצגה רשימה של 716 מועמדים לשחרור, צתוכם נבחרו 500. בנוסף, תדון הערב הוועדה בשחרור 30 אסירים נוספים, שמועד שחרורם הוא בשבועיים הקרובים. בוועדה חששו כי אם ייכללו אלה ברשימת ה-500, תבוא מחאה מהצד הפלסטיני. לבקשת שרון, הערב יוחלט מה יעלה בגורלם.

   

  ברשימת האסירים שאושרה אין אסירים "עם דם על הידיים". בישיבת השרים הוצגו הקריטריונים שלפיהם נקבע מי הם האסירים שישוחררו. חבר ועדת השרים, שר התשתיות בנימין בן אליעזר, אמר בישיבה כי צריך לעשות לפלסטינים מחוות "שייראו טוב".

   

  בין היתר, ברשימה מופיעים גם אסירים שטרם ריצו שני שלישים מתקופת מאסרם. השר שלום ביקש בישיבה כי שחרור האסירים שטרם ריצו שני-שלישים יהיה מחווה חד פעמית.

   

  שחרור האסירים יחל בימים הקרובים ואמור להסתיים בטווח של כשבועיים מהיום. הוועדה אימצה הצעה של שרת המשפטים, ציפי לבני, שהציעה לייסד מסד נתונים בו ירוכז כל החומר אודות האסירים הכלואים בישראל. המידע יועבר מהשב"כ ומהשירות בתי הסוהר לצורך בקרה במשרד המשפטים.

   

  בנוסף נבחרה השרה לבני לשמש כשרה המתאמת בוועדה המשותפת הישראלית-פלסטינית בנושא האסירים. טרם נקבעה פגישה לוועדה זו.

    

  במקביל לאישור הרשימה בממשלה, שמות האסירים צפויים להתפרסם בקרוב באתר האינטרנט של משרד המשפטים, על מנת לאפשר עתירות לבג"ץ נגד שחרורם.

   

  נפגעי הטרור מתנגדים

   

  אתמול נודע כי ישראל תאפשר למגורשי כנסיית המולד לשוב לבתיהם בשטחי הרשות הפלסטינית. יועצו של ראש הממשלה, רענן גיסין, אמר: "הסכמנו לכך שהם לא ייעצרו עם שובם. הקפאנו את כל ההליכים נגדם, כל עוד יימנעו מפעילות טרור". גורמים פלסטינים אמרו כי בנוסף למגורשים, הסכימה ישראל כי לגדה יחזרו יותר מ-20 פעילים שגורשו לרצועת עזה לאחר גל פיגועים בישראל. בסך הכל ישובו לגדה כ-60 מגורשים.

   

  ארגון נפגעי הטרור מסר בתגובה, כי "ההחלטה על שחרור מחבלים והחזרת מבוקשי כנסיית המולד פותחת עמם את חשבון הדמים מחדש. נפגעי הטרור יעשו הכל לבטל את החסינות שניתנה למחבלים ששוחררו, וכל ההבטחות תהיינה שוות כקליפת השום, בשעת כושר מדינית ופוליטית אחרת. אנו נודיע זאת בחו"ל, כדי שיבינו שהבטחות שניתנו לא יכובדו בעתיד. זאת, כפי שהבטחות נציגי הממשלה שניתנו על קברי הנרצחים, על היד הארוכה שתשיג את הרוצחים, מוזכרת כעת בציניות מחרידה, על ידי יד קצרה שממהרת לשחררם ולהחזירם לבתיהם, בעוד הנרצחים מוטלים מתחת לקבריהם".

   

  ממועצת יש"ע נמסר: "אנו תוהים, איזו מדינה דמוקרטית היתה משחררת מחבלים מסוכנים שרצחו את אזרחיה? זהו מסר של סלחנות בנוגע לטרור, ולגיטימציה לרצח יהודים. כל אזרח ישראלי צריך להיות מודאג בעקבות שחרור האסירים, שרובם ככולם לא שינו את עורם ולצערנו יחזרו לפעולות טרור", הודעת המועצה.

   

  שר הביטחון, שאול מופז, נועד אמש בתל אביב עם בכיר הרשות הפלסטינית, מוחמד דחלאן, בפעם השלישית בשבועות האחרונים. השניים סיכמו שיריחו תועבר עוד השבוע לאחריות ביטחונית פלסטינית. היום תיערך פגישה בין מפקד כוחות צה"ל ביהודה ושומרון, תת אלוף גדי אייזנקוט, לבכיר הפלסטיני חאג' איסמאעיל.

   

  בשבוע שעבר הודה ראש הממשלה לראשונה כי ישוחררו אסירים עם דם על הידיים. שרון ציין כי הבטיח בפסגת שארם ליו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, להגדיל את מספר האסירים "עם דם על הידיים" שישוחררו, אם הנסיגה מרצועת עזה תעבור בשקט.


  פורסם לראשונה 13/02/2005 09:37

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  ועדת השרים התכנסה
  צילום: איי פי
  צילום: אלכס קולומויסקי
  לבני. תהיה השרה המתאמת
  צילום: אלכס קולומויסקי
  צילום: יותם פרום
  נפגש עם דחלאן
  צילום: יותם פרום
  צילום: אפי שריר
  צריך מחוות שיראו טוב. בן אליעזר
  צילום: אפי שריר
  צילום: עדי סגל, דובר צה"ל
  פתיחת מעבר ארז. במסגרת המחוות
  צילום: עדי סגל, דובר צה"ל
  מומלצים