שתף קטע נבחר

הכנסת: מרתון נאומים לקראת אישור פינוי-פיצוי

ההצבעה על החוק תתקיים מחר בצהריים, ועד אז צפויים מאה ח"כים להסביר את עמדתם בנושא השנוי במחלוקת. ח"כ הנדל קרא לראש הממשלה: "רק אדם חלש יכול להיכנס למסדרונות אפלים כאלה". ח"כ מג'אדלה הסביר: "אם נמשיך להיות שם נעמיק את הקרע יותר. הקרע הוא כשאנשים יושבים על אדמה כבושה"

"יהודי מיועד לגירוש", כך כינה הערב (יום ג') ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) את תושבי גוש קטיף המיועדים לפינוי, כשניצל את זכות הדיבור שלו במליאת הכנסת וקרא את שמותיהם של תושבי הגוש, בהקדימו לכל שם את התואר. זאת במסגרת דיוני הכנסת בחוק "פינוי פיצוי". מחר בצהריים צפויה ההצבעה על החוק.

 

מאה ח"כים צפויים לנאום במליאה עד להצבעה הסופית, בה צפוי החוק להתקבל ברוב של 30 קולות. עדיין לא ברור כיצד יצביעו מורדי הליכוד ושרי המפלגה שהתנגדו לחוק.

 

הממשלה תציג שלוש הסתייגויות מהותיות מהחלטותיה של ועדת החוקה. הוועדה קבעה כי תאפשר העתקת יישובים וקהילות לגוש עציון, וכן תאפשר להקפיא ב-21 יום את יישום התוכנית, על מנת לאפשר קיום משאל עם. כמו כן הוחלט בוועדה כי מפונים יוכלו לתבוע את הממשלה בלי קשר לחוק הפיצויים, בביתי המשפט.

 

ראש הממשלה צפוי להיפגש לפני ההצבעה עם יו"ר ועדת חוקה, ח"כ מיכאל איתן (ליכוד) על מנת לדון עמו בהסתייגויות.   

 

"שיתנדפו מפה העושקים והסוררים"

 

ח"כ אברהם (בייגה) שוחט (עבודה) פתח את הדיון המיוחד והציג את החוק. לדבריו, מדובר בחוק מיוחד שיירשם בדברי ההיסטוריה של הכנסת כאחד החוקים השנויים במחלוקת, אך גם כחוק שישפיע על דמותה ועתידה של המדינה.

 

ח"כ חיים כץ (ליכוד) הסביר במליאה: "החוק הזה הוא חוק רע. בוועדת כספים הוא עבר על חודו של ח"כ ברכה. שמעתי את דבריו של דהמשה, יחד עם ברכה, נציגי פלסטין בכנסת ישראל. אם הם היו דואגים לערבים בארץ ישראל, לא היתה לי טרוניה.

 

"שיתנדפו מפה העושקים הסוררים, אלה שמחאו כפיים על כל דם שנשפך, אלה שהתפוצצו באוטובוסים, אלה שבשום מדינה מתוקנת לא היה יושב נציג מטעמם בפרלמנט וקוטל את התושבים של אותה מדינה שהוא מקבל ממנה משכורת, אלה החליטו על גרוש יהודים מביתם. אלה שלפני חמש דקות עמדו פה על הדוכן ודברו בגנות העם היהודי ודברו בגנות המתנחלים", הסביר כץ.  

 

ח"כ ראלב מג'אדלה, (העבודה) אמר: "רה"מ מוביל תהליך נכון ובריא, נסיגה מחבל עזה וצפון שומרון. הדבר הזה היה צריך לקרות לפני הרבה זמן, זאת הברירה היחידה שעומדת בפנינו כשני עמים. אין דרך אחרת, שום סכסוך בעולם לא הסתיים בעוד סכסוך".

 

מג'אדלה תמה: "איך אפשר שחברי כנסת יפסלו חבר כנסת ערבי, שעל חודו של קולו אושר החוק. מה, זה לא גזעזנות? איך אפשר לומר דבר כזה? ואם הוא היה נמנע, היו המתיישבים והנציגים והימין מהללים את ח"כ ברכה? למה הגזענות הזאת? אנחנו בכנסת ריבונית. זה בושה, זה לא מתאים לנו. 

 

"עכשיו עוקרים יישובים, מגרשים יהודים, לדבריכם. לאן עוקרים אותם, לאן מגרשים אותם? לבית הטבעי שלהם שממנו יצאו. הוותק, 35 או 40 שנה לא נותן שום זכויות, הוא רק מעמיק את הקרע, ואם נמשיך להיות שם נעמיק את הקרע יותר. זה הקרע בעם. הקרע שאנשים יושבים על אדמה כבושה, זה האבסורד. ואני מבין את הכאב. אדם שמחליף דירה אחרי שנה לא קל לו. אבל יש כאב יותר גדול. אני לא נכנס לענין של הפיצויים, עיני לא צרה, אני בעד שהמדינה תפצה כל מתיישב ובלבד שיתחיל אמון בין שתי ההנהגות להליכה לשלום אמיתי צודק ובר קיימא", אמר מג'אדלה. 

 

הנדל לשרון: אתה לא מתבייש?

 

ח"כ צבי הנדל (האיחוד הלאומי) יצא נגד ראש הממשלה והתבטאויותיו: "אין לגיטימות לאריק שרון לעשות את המהלך הזה. לא היה אקט דמוקרטי אחד שאותו הוא עבר מיום הבחירות, כששרון יצא חוצץ נגד התוכנית של מצנע. המחנה הלאומי קיבל 70 מנדטים והעבודה ירדה ל-19 מנדטים. אני אומר לכם, לו ניתן היה לערוך בכנסת הצבעה חשאית על נושא ההתנתקות לא היה לה רוב.

 

"בנשימה אחת, אריק שרון, כאילו הוא לא מכיר את המפה הפוליטית, דיבר נוכח המצלמות על ההסתה והאיומים. מי מאיים יותר ממנו? הוא אמר 'הכהניסטים וראשי יש"ע'. שרון קרא מהכתב, זו לא פאשלה. אתה לא מתבייש? מדובר בחוט השדרה של המדינה הזאת ושל צה"ל יחד עם עוד הרבה ציבורים אחרים, זה לא השוליים. לאיזו חולשה נפלת? רק אדם חלש יכול להיכנס למסדרונות אפלים כאלה". 

 

ח"כ יאיר פרץ (ש"ס) קרא: "אני לא רוצה להכנס בכלל לחוק שאנחנו מצביעים עליו, אלא למהות של ההתנתקות. אנחנו כסיעת ש"ס קבלנו את דעתו של הרב עובדיה יוסף, ונצביע נגד. לא חלילה בגלל שאנחנו נגד השלום, אנחנו בעד השלום. אבל מר"ן אמר בפסיקתו, שאחרי שהוא שקל ושמע את כל המומחים הבטחוניים משני הצדדים, שלא ייתכן שאנחנו הולכים למסור את גוש קטיף לידי פלסטינים, שמחר בבוקר ישלטו בשטח וישלחו מחבלים מקרבם לאשקלון, לשדרות, לאופקים ולכל ההתישבות שמשגשגת ליד חבל גוש קטיף.

 

"הממשלה הולכת ולא מנצלת את המומנטום ועוקרת בצורה מגמתית את אותם תושבים שנשלחו על ידי כל הממשלות, עוקרת אותם מדירותיהם בלי שום מו"מ ואנחנו לא מבקשים שום דבר", הוסיף. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
יהודי מיועד לגירוש. אריה אלדד
צילום: אתר הכנסת
אתר הכנסת
ח"כ כץ. שיתנדפו העושקים והסוררים
אתר הכנסת
צילום: אתר הכנסת
ח"כ מג'אדלה. רה"מ מוביל תהליך נכון
צילום: אתר הכנסת
צילום: אילן מרסיאנו
ח"כ שוחט. החוק יירשם בהיסטוריה
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: דן בלילטי
ח"כ פרץ. בעד השלום, נגד החוק
צילום: דן בלילטי
צילום: סבסטיאן שיינר
ח"כ הנדל. אין לגיטימיות לשרון
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים