שתף קטע נבחר

סקר בארה"ב: תמיכת שיא בישראל

ישראל זוכה לתמיכה הגדולה ביותר לה זכתה בקרב הציבור האמריקני מאז מלחמת המפרץ הראשונה. רוב האמריקנים יעדיפו לתמוך בישראל מאשר בפלסטינים, ולמרות זאת, כמעט מחצית מהם בטוחים שלסכסוך במזה"ת לא יימצא פיתרון

הרוחות החדשות שנשבו במזרח התיכון מאז נפגשו ראש הממשלה, אריאל שרון, ויושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בפסגת שארם א-שייח, שינו את הלך הרוחות לטובת ישראל גם בקרב אזרחי ארצות הברית.

 

סקר חדש שפרסם היום (ו') מכון המחקר האמריקני "גאלופ", מגלה שמבחינת הציבור האמריקני, ישראל נהנית מהאהדה הגדולה ביותר מאז מלחמת המפרץ הראשונה בשנת 1991. הסקר, שנערך אחת לשנה במהלך 20 השנים האחרונות, נערך השנה במהלך התכנסותה של פסגת שארם, אך תוצאותיו פורסמו רק היום.

 

מתוצאות הסקר עולה כי ל-69 אחוזים מהציבור האמריקני יש "דעה חיובית" על ישראל ופעולותיה האחרונות. רק לשם ההשוואה, בתקופת מלחמת המפרץ, במהלכה שיגרה עיראק טילים לעבר ישראל, אחוזי התמיכה בישראל בארצות הברית עמדו על 79 אחוזים.

 

19 אחוזים מהנשאלים בסקר הביעו אהדה גדולה לישראל, וכמחצית מהנשאלים אמרו כי הם תומכים בפעולות הממשלה הישראלית ברוב המקרים. לעומתם, הכריזו חמישה אחוזים מאזרחי ארצות הברית כי יש להם יחס "שלילי מאוד" כלפי ישראל, 20 אחוזים הגדירו את את עצמם כבעלי "יחס שלילי במרבית המקרים", ועוד שישה אחוזים נוספים הצהירו שאינם בטוחים ביחסם.

 

הסקר מצביע גם על שיפור בתחושת הציבור האמריקני כלפי הרשות הפלסטינית לעומת שש השנים האחרונות, אולם אחוזי התמיכה ברשות אינם משתווים לאחוזי התמיכה בישראל. 62 אחוזים מהנשאלים ציינו כי יש להם דעה שלילית על הפלסטינית, לעומת 27 אחוזים בלבד שהצהירו כי הם מחזיקים בדעה חיובית לגביהם.

 

כשנאלצו להכריע בשאלה "את מי אתם אוהדים יותר?", ענו 52 אחוזים מהנשאלים כי בכל הנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני, הם אוהדים יותר את ישראל, זאת לעומת 18 אחוזים שאמרו כי הם אוהדים את הצד הפלסטיני. שבעה אחוזים מהאמריקנים השיבו כי הם אוהדים את שני הצדדים, ואילו 12 אחוזים הודיעו כי הם אינם תומכים ברשות הפלסטינית או בישראל.

 

בסקר דומה של "גאלופ" שנערך בשנה שעברה, נקבע כי 59 אחוזים מקרב הציבור האמריקני מתייחס לישראל "בצורה אוהדת", לעומת 35 אחוזים שמפנים יחס שלילי כלפי המדינה. לעומת זאת, רק 15 אחוזים מאזרחי ארצות-הברית התייחסו לפלסטינים באהדה.

 

ולמרות הדעות החיוביות על ישראל, האמריקנים חלוקים בדעותיהם בשאלה האם ישראל והפלסטינים יצליחו אי פעם להתגבר על חילוקי הדעות ולפתור את הסכסוך ביניהם. 49 אחוזים הצהירו שלדעתם בסופו של דבר הסכסוך יגיע לסופו, אך 48 אחוזים אמרו כי לדעתם השלום המיוחל לעולם לא יגיע למזרח התיכון.

 

שגריר ישראל בארה"ב, דני איילון, הביע סיפוק רב מתוצאות הסקר. לדבריו, "התוצאות מבטאות תמיכה איתנה בישראל, לא רק של הממשל האמריקני, אלא גם של הציבור בארצות הברית. למרות שאין בעיה הסברתית בארה"ב, אנחנו ממשיכים במאמצינו לחיזוק התמיכה בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ארה"ב. מעדיפים את ישראל על פני הפלסטינים
צילום: איי פי
מומלצים