שתף קטע נבחר

דיווח: דמשק עומדת מאחורי ההתנקשות בחרירי

עיתון כווייתי דיווח כי בכירי ההנהגה הסורית קיימו סדרת התייעצויות, בסופן הוחלט על ההתנקשות בראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי. על ביצוע המשימה הופקדו שלושה בכירים במודיעין הסורי והלבנוני, בהם גם גיסו של אסד, עאסף שאוקת

אסד הורה על חיסול אל-חרירי? ההנהגה הסורית הורתה לחסל את ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, לאחר שהעריכה כי צבר כוח רב מידי שעלול לפגוע בסוריה ובמשטר הבובות שלה בלבנון. כך דיווח הבוקר (שבת), העיתון "א-סיאסה" הכוויתי.

 

לפי הדיווח, לאחר שההחלטה התקבלה לפני כחודש "בדרגים הגבוהים ביותר" של סוריה ולבנון, הוטלו משימות התכנון והביצוע על שלושה גנרלים, הנאמנים במיוחד למשטרו של הנשיא, בשאר אסד: הגנרל עאסף שאוקת, גיסו של אסד, שמונה רק אמש לתפקיד ראש המודיעין הצבאי; הגנרל בהג'ת סולימאן, בכיר במודיעין הסורי, והגנרל ג'מיל א-סייד, ראש שירותי הביטחון הכלליים בלבנון.


בטרם התקבלה החלטה סופית בנושא, ניתחו בדמשק את עמדותיו של אל-חרירי בכלל, ואת הסיבות שעומדות מאחורי סירובו לתמוך בהארכת כהונתו של הנשיא אמיל לחוד בשלוש שנים נוספות בפרט.

 

לטענת העיתון, ראשי מנגנוני המודיעין הלבנוניים השתתפו בשיחות אלה, שבסופן הגיעו ראשי השלטונות בדמשק ובביירות לכלל שכנוע כי אל-חרירי "ממלא תפקיד מסוכן" וכי הוא המנוע שעומד מאחורי האופוזיציה הלבנונית.

 

מקבלי ההחלטות סברו כי אם לא יחוסל אל-חרירי, הוא יזכה בניצחון סוחף בבחירות לפרלמנט האמורות להיערך ב-27 באפריל, דבר שיאפשר לו לבצע מהפך של ממש במצב הקיים בלבנון, להפיל את המשטר הקיים במדינה ולגרום להוצאת הכוחות הסורים. משנפלה ההחלטה, הוטלה משימת התכנון על שלושת הגנרלים, בהם, כאמור, עאסף שאוקת.

 

שאוקת, ראש המודיעין הצבאי החדש שמונה רק אתמול לתפקידו במקומו של הגנרל חסן חליל ש"פרש לגימלאות" היה קודם לכן סגן ראש שירותי המודיעין. הוא יליד עיר החוף הסורית טרטוס, ונשוי לאחותו של אסד, בושרא. הוא גם היה מעורב בשיחות בין ישראל לסוריה ב-1996. שאוקת נחשב לאיש "הדור החדש" שמקדם הנשיא המכהן במקום דור הוותיקים בסוריה שליווה את אביו, חאפז, ונחשב לאחד המקורבים ביותר אליו.


לפי הדיווח מתברר כי ישנו יותר מצירוף מקרים בין מינויו של שאוקת לתפקידו החדש לבין חיסולו של אל-חרירי. כחצי שעה לאחר שדווח על הצלחת מבצע ההתנקשות, הועלה שאוקת לדרגת "ליווא" (גנרל) בצבא הסורי ומנה לתפקיד ראש המודיעין הצבאי.


אסד לשיראק: נעזוב את לבנון תוך חצי שנה


בתוך כך דווח בעיתון כי נשיא סוריה שלח מסר בעל-פה לעמיתו הצרפתי, ז'ק שיראק, הנחשב לאחד מחבריו הקרובים של אל-חרירי, לפיו הוא מתכוון להוציא את כוחותיו מלבנון בשני גלים, שייתבצעו במהלך ששת החודשים הקרובים.


הנשיא שיראק סירב לדון בהצעתו של אסד, וחידש את דרישתו לפיה על סוריה להיענות באופן מוחלט להחלטת מועצת הביטחון 1559, הקוראת לה, בין היתר, לצאת לאלתר מלבנון ולפרק את ארגוני הטרור מנשקם.


טיבי: יש זעם גדול בקרב העם הלבנוני


חבר הכנסת אחמד טיבי, המבקר בביירות, אמר ל-ynet כי במהלך ביקורו הרגיש זעם רב בקרב העם הלבנוני. לדבריו, כאשר ביקר בבית משפחתו של אל-חרירי, לא שמע שום האשמה ישירה כלפי סוריה או כל גורם אחר.

 

"לא הוזכרו שמות", אמר, "אבל ניתן היה להרגיש שהעם הלבנוני בכלל, והמשפחה בפרט, זועמים על המתנקשים וסבורים שההתנקשות יועדה לפגוע לא רק באל-חרירי, כי אם גם בלבנון ובאחדותה".

 

עוד סיפר טיבי כי מסר למשפחה את תנחומיו ואת תנחומי הרוב הגדול בקרב הציבור הערבי בישראל. על הקבר הניח זר בו לא נכתב תוארו הרשמי כחבר כנסת, כי לדבריו "הגעתי למקום לא כחבר כנסת, אלא כאדם פרטי וכאינטלקטואל ערבי-פלסטיני".

 

טיבי אף ציין כי הגיע ללבנון למרות שלא קיבל את היתר משרד הפנים הישראלי לכך. לדבריו, "הגעתי לביירות מירדן. הפעלתי את שיקול דעתי ולא ראיתי לנכון לבקש את אישור משרד הפנים".


"אינתיפאדה בלבנון"

 

הדיווח בעיתון מאשש את טענות האופוזיציה בלבנון, שהכריזה רק אמש על כוונתה לפתוח ב"אינתיפאדת עצמאות" לא חמושה נגד סוריה והמשטר הפרו-סורי במדינה. בתוך כך, ארה"ב הזהירה אמש כי תטיל עוד סנקציות על סוריה, אם זו לא תסייע בחקירת ההתנקשות בחרירי.

 

בהודעה קראו חברי האופוזיציה לפזר את הממשלה הנוכחית שאיבדה כל לגיטימציה ולמנות ממשלת מעבר "שתגן על העם הלבנוני". הם קראו לצבא הסורי לסגת מלבנון, כהכנה לקיומן של בחירות חופשיות במדינה.

 

האופוזיציה קראה עוד לכינונה של ועדת חקירה בינלאומית לבדיקת נסיבות ההתנקשות בחרירי וכן קראה לקהיליה הבינלאומית להגן עליה ועל לבנון. מנהיגי האופוזיציה הבטיחו כי האינתיפאדה תהיה דמוקרטית ואמרו כי הם מסרבים להתייחס להתנקשות כאילו היתה אירוע שבשגרה ולעבור עליה לסדר היום.

 

הם קראו לחברי הפרלמנט הלבנוני לשאת באחריות ולקיים בין היתר דיון מיוחד בשרשרת ההתנקשויות שהחלו בניסיון חיסולו של שר האוצר מרואן חמאדה, שניצל מניסיון התנקשות בחודש אוקטובר. בקריאתה הוסיפה האופוזיציה כי אין לקיים כל פעילות בפרלמנט עד שדיון זה ימוצה.

 

לסיכום קראו חברי האופוזיציה לעם הלבנוני להפגין מול קברו של חרירי עד שמבצעי הרצח ייעצרו ויבואו על עונשם. בנוסף, דווח, כי הגולים הלבנוניים בחו"ל מתכננים לסייע ככל יכולתם להצלחת האינתיפאדה. 

פורסם לראשונה 19/02/2005 11:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
האחראי? אסד
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
אל-חרירי מובא למנוחות
צילום: רויטרס
מומלצים