שתף קטע נבחר

קראדי קידם קצין שנחשד בקשר עם פושעים

על-פי החשד שנחשף בתחקיר "עובדה" בערוץ 2, קידם קראדי קצין בכיר בדרום, למרות שידע על חשדות נגדו שהוא מנהל קשרים עם בני משפחת פשע ולמרות בדיקת פוליגרף בעייתית שעבר הקצין. המחלקה לחקירות שוטרים פתחה מחדש את התיק, שנפתח בעת שקראדי היה מפקד המחוז הדרומי

חשד כבד נגד המפכ"ל: משרד המשפטים בודק חשד שמפכ"ל המשטרה, משה קראדי, בעת שהיה מפקד מחוז דרום, קידם קצין בכיר, סגן ניצב יורם לוי, לתפקיד מפקד היחידה המרכזית דרום, למרות שלוי נחשד בקשרים עם משפחת פשע ולמרות בדיקת פוליגרף בעייתית שעבר לוי. כך תחשוף התוכנית "עובדה" בערוץ 2 ביום שני הקרוב.

 

מנחת התוכנית "עובדה", אילנה דיין, אמרה שהפרשה מעוררת סערה בצמרת המשטרה ובמשרד המשפטים. פרקליט המדינה, ערן שנדר, החליט להעמיק את הבדיקה אחרי שקיבל לידיו מידע שסותר לכאורה, את מה שמסר בזמנו קראדי.

 

המקרה אירע לפני שנתיים, במרס 2003. קראדי החליט למנות את לוי לתפקיד, למרות שחשדות על קשריו עם בני משפחת הפשע בדרום הגיעו בעבר למח"ש.

 

לפחות קצין בכיר אחד הזהיר את קראדי והזהיר אותו ממינויו של לוי לתפקיד הרגיש. הקצין גם עידכן בנעשה את ראש אגף החקירות דאז, משה מזרחי. גם פרקליטת המחוז, ישכה לייבוביץ, הזהירה את קראדי מפני המינוי.

 

קראדי הודיע ללוי שמינויו מותנה בכך שיעבור בדיקת פוליגרף. על פי אנשי "עובדה" ,לוי ניסה להכשיל את הבדיקה על ידי תנועות גוף והתנשמויות וסירב לגשת לבדיקה חוזרת. קראדי ידע על התוצאות הבעייתיות, אולם לא מסר את המידע לפרקליטת המחוז ולקצונה הבכירה, שאישרה את המינוי.

 

המחלקה לחקירות שוטרים פתחה מחדש את התיק

 

מהמטה הארצי של המשטרה נמסר ל-ynet: "תהליך מינויו של יורם לוי בוצע ללא דופי תוך נקיטת בדיקות מעמיקות אף מעבר למקובל, ובהן בדיקת המחלקה לחקירות שוטרים והקמת ועדה בראשות ניצב, שביצעה בדיקה מודיעינית שכללה בין היתר בדיקת פוליגרף לקצין. בדיקת מח"ש קבעה, שאין מקום לפתוח בחקירה פלילית נגד הקצין, והוועדה קבעה כי אין ממצא המונע את קידומו".

 

עוד נמסר מהמשטרה: "בהתאם לממצאים אלו, שוכנע מפקד המחוז דאז (קראדי), להציג את מועמדותו של הקצין לקידום ומינויו אושר כמקובל". ממשרד המשפטים נמסר: "במח"ש לא מתקיימת כל בדיקה או חקירה כנגד מפכ"ל המשטרה".

 

לוי הכחיש כל קשר לא ראוי למשפחת הפשע ואמר כי הוא משוכנע שחבורת קציני משטרה רוצה להכשיל אותו. כמו כן אמר לוי לאנשי "עובדה", כי לא ניסה להכשיל את בדיקת הפוליגרף. "תוצאות הבדיקה היו שאי אפשר להגיע לממצא, ולא שאני משקר. אני אדם ישר שלא חושש מכלום".

 

בעקבות הסערה התכנסה ישיבה מיוחדת ביום שני שעבר, בה השתתפו בין היתר פרקליט המדינה וראש מח"ש, הרצל שבירו, שפתח מחדש לבדיקה את התיק של לוי.


פורסם לראשונה 19/02/2005 22:00

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
מינוי בעייתי. קראדי
צילום: סבסטיאן שיינר
יעמיק את הבדיקה. שנדר
מומלצים