שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  המועצה הפלסטינית התפזרה בלי לאשר את הממשלה

  מוקדם יותר נראה היה שצירי הפתח הצליחו להגיע להסכמה על הרכב ממשלת המעבר שתכהן עד יולי, אולם אחר הצהריים נתקל אבו עלא בקשיים להשגת רוב לתמיכה בממשלתו. כעת ייתכנו שוב שינויים בהרכב השרים

  המועצה המחוקקת הפלסטינית התפזרה אחר הצהריים (יום ב') מבלי לאשר את ממשלת אבו-עלא. המועצה צפויה להמשיך את דיוניה מחר אולם למרות העובדה כי בסיעת הפתח נראה כי סוכם הרכב הממשלה נתקל אבו-עלא, ראש הממשלה, בקשיים להשגת רוב במועצה לתמיכה בממשלתו. בעקבות קשיים אלה, יתכן שינוי נוסף בממשלה במטרה לגייס רוב של לפחות 45 חברי מועצה מתוך 88.

   

  מוקדם יותר, לאחר שעות של מגעים מרתוניים אל תוך הלילה, נראה היה כי ממשלת המעבר שאמור להציג אבו עלא לא צפויה לקבל אמון לאחר שסיעת הפתח הגיעה להסכמה על הרכב ממשלת מעבר שתכהן עד לבחירות למועצה המחוקקת ביולי.

   

  נראה היה שבפתח הגיעו להסכמה כי אין מקום לזעזועים בתוך התנועה ערב מערכת הבחירות למועצה המחוקקת. זאת למרות שקודם לכן קראו חברים במועצה לאבו עלא להחליף את חברי ממשלתו או שיתפטר.

   

  חברים אלה ביקשו מיו"ר הרשות אבו מאזן, להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה החדשה על אדם אחר ובמקביל תוכננה הפגנה נגד הממשלה המוצעת היום בעזה. אולם כאמור, תנועת הפתח הגיעה להסכם בדקה ה-90.

   

  הפנים החדשות

   

  בממשלה החדשה יחד עם אבו עלא, יכהנו 24 שרים. בין השרים החדשים בממשלה, שגריר אש"ף באו"ם, נאסר אל קידווה, שיכהן כשר חוץ במקומו של נביל שעת'. שעת' יכהן כסגן ראש הממשלה.

   

  לתפקיד שר הפנים והאחראי על כוחות הביטחון מונה נאסר יוסף. השר לענייני ביטחון פנים לשעבר, מוחמד דחלאן, יכהן בממשלה בתפקיד השר לענייני קבינט. שר ההסברה נביל עמרו יחזור לתפקידו.

   

  שרים חדשים בממשלה החדשה יהיו ג'ד איסחק שיכהן כשר תיירות, רפיק א-נטשה יכהן כשר העבודה במקומו של רסן אל חטיב, שימלא את תפקיד שר התכנון. חברת המועצה המחוקקת מטעם הפתח, דאלאל סלאמה, תיכנס לממשלה בתפקיד שרת הרווחה. סגן יו"ר המועצה המחוקקת, אברהים אבו אל נג'א, יכהן בתפקיד שר החקלאות.

   

  השר לענייני מו"מ, סאיב עריקאת, יקבל בנוסף לתפקידו הנוכחי גם את תיק המשרד לעניינים מזרחיים במקומו של ג'מיל טריפי שעזב את הממשלה.

   

  שרי החינוך, הבריאות, האוצר, התרבות, התחבורה והשיכון, כמו גם השר לענייני שלטון מקומי, שר המשפטים והשרה לענייני מעמד האישה יישארו בתפקידם.

   

  בסך הכל בממשלה החדשה יכהנו שמונה שרים חדשים מתוך 24 וניתן לקבוע בוודאות כי זוהי אינה הממשלה המועדפת על חברי הפתח במועצה המחוקקת.

   

  אתמול אמר ראש הממשלה אבו עלא כי במצב הפוליטי הנוכחי זהו ההרכב הטוב ביותר שהצליח להרכיב. אולם ההערכה היא, כי לאחר הבחירות הקרובות למועצה המחוקקת תתבצע מהפכה כוללת בממשלה הפלסטינית החדשה ובצמרת הפתח.

   

  בסופו של דבר, עם ההגעה להסכם על הרכב הממשלה לא צפויה היום דרמה בישיבת המועצה המחוקקת שאמורה להצביע אמון בממשלת המעבר.  


  פורסם לראשונה 21/02/2005 10:10

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  אבו עלא. השרים אושרו
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  אל-קידווה. שר החוץ
  צילום: איי פי
  מומלצים