שתף קטע נבחר

התלמידות טובות יותר במדעים המדוייקים

שנים ארוכות שלטו הבנים במקצועות הריאליים • מנתוני משרד החינוך עולה: בשנים האחרונות השיגו הבנות במבחני הבגרות ציונים גבוהים יותר גם בפיזיקה • מהפך גם בהוראה: מחצית מהמורים לפיזיקה - מורות

הבנות טובות יותר מהבנים בפיזיקה ובמתמטיקה. כך עולה מנתוני משרד החינוך, המתייחסים לתוצאות מבחני הבגרות בשנת 2003.

 

מהנתונים, המתייחסים לרמה של חמש יחידות לימוד, עולה כי ממוצע הציונים שהשיגו הבנות בפיזיקה באותה שנה עמד על 84.8, לעומת 83.7 בקרב הבנים. עם זאת מספר הבנים שניגשו למבחן היה גבוה בשיעור של למעלה מפי שניים ממספר הבנות.

 

בציוני המבחן במתמטיקה היה הציון הממוצע של התלמידות 86.98, לעומת ציון ממוצע של 86.48 שהשיגו התלמידים. במקרה זה היה מספר הבנים שניגשו למבחן גבוה בכאלף. עם זאת בעוד הבנות הצליחו להוביל למהפך ולהשיג משנת 2000 ממוצע ציונים גבוה יותר במתמטיקה ובפיזיקה – מובילים התלמידים בציונים במבחן באנגלית, ברמה של חמש יחידות. בשנת 2003 היה הציון שלהם 82.18, לעומת 81.70 של התלמידות. מספר הבנות שניגשו למבחן היה גבוה בכאלפיים.

 

יצוין כי בשנים האחרונות ערך משרד החינוך פעילות הסברה נרחבת בקרב התלמידות, במטרה להמריץ אותן לגשת למבחנים ברמה מוגברת בפיזיקה ובמתמטיקה. מאמצים אלה כללו תגבור בשעות לימוד, ובמספר בתי-ספר גם הפרדה בשיעורים בין בנים לבנות.

 

גם ציוני המגן של הבנות גבוהים יותר

 

המפקח על מקצוע הפיזיקה במשרד החינוך, ד"ר דוד סלע, אמר כי מדובר במקצוע שנחשב לקשה וליוקרתי. לדבריו, הבנות שניגשות להיבחן בפיזיקה הן אלה שיש להן נטייה להצטיין בתחום זה – ולכן רובן גם מצליחות וזוכות לציונים גבוהים. הבנים, לעומת זאת, פונים ללימודי פיזיקה בגלל שהוא נחשב ליוקרתי ועקב לחצים חברתיים. מכאן יוצא שלא כל מי מהבנים שמחליט ללמוד פיזיקה מצטיין במקצוע זה.

 

לדבריו, מצב זה גרם לכך שהבנות מצליחות להשיג ציונים גבוהים יותר. לדברי ד"ר סלע, מספר הבנות הלומדות פיזיקה ברמה של חמש יחידות לימוד – הולך וגדל מדי שנה. הוא ציין כי גם ציוני המגן של הבנות בפיזיקה גבוהים מאלה של הבנים.

 

לדבריו, השינוי ביחס למקצוע הפיזיקה בא לביטוי גם בקרב המורים: 50 אחוזים מכלל מלמדי המקצוע בבתי-הספר הן מורות. סלע אמר כי על אף ההישגים לא מוצה עדיין הפוטנציאל, וכי בכוונת משרדו להמשיך ולעודד תלמידים שיימצאו כטובים בתחום להשתלב בלימודי הפיזיקה. אחת המטרות: לתת מענה לצורך הקיים בכוח אדם מסוג זה בצה"ל, במשרד הביטחון ובמפעלים.

 

ראש המכללה האקדמית להכשרת מורים "אורנים", פרופ' יאיר קארו, שפתח מסלול מיוחד להכשרת מורים לפיזיקה, אומר כי קיים מחסור במורים בתחום זה, וכי מדובר בצורך למתן מענה לאומי. בימים אלה, במסגרת ההיערכות ליישום  המלצות דו"ח דברת, שקבע כי תלמידים יחויבו להיבחן בבגרות במקצוע מדעי – פועל משרד החינוך להכשיר עתודה נרחבת של מורים לפיזיקה. על רקע מגמה זו, וכן בשל מחסור במורים לפיזיקה, הודיע משרד החינוך כי יממן את הלימודים באופן מלא לסטודנטים להוראת פיזיקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
הבנות מצליחות יותר במתמטיקה
צילום: סי די בנק
מומלצים