שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מילה טובה על הגראס: עשוי למנוע אלצהיימר

  לצד המחקרים האחרונים שקטלו את החומר הממסטל, הנה אחד שדווקא תומך: חוקרים מצאו כי רכיב ה"קנבינואיד" המצוי במריחואנה, מפחית את היווצרות התהליכים הדלקתיים במוחם של חולי אלצהיימר. הממצאים החדשים עשויים להביא לפיתוח דור חדש של תרופות למחלה חשוכת המרפא

  מריחואנה עלולה לפגום במוח על-פי מחקרים אחדים, אך לעיתים גם להצילו: מחקר חדש מצא כי מרכיב המצוי בסם, עשוי למנוע את התהליכים הדלקתיים הנגרמים בעטיה של מחלת האלצהיימר. החוקרים מקווים כי הממצאים יסייעו לפיתוח תרופות חדשות לטיפול במחלה הסופנית. על המחקר החדש מדווח כתב העת Journal of Neuroscience בגליונו החדש.

   

  כ-70 אלף ישראלים לוקים במחלת האלצהיימר. תסמיני המחלה כוללים אובדן זיכרון, יכולת ריכוז שיפוט והבנה. חלק מהחולים סובלים מעירנות יתר, הזיות וחוסר שינה. הנטל הכבד נופל לרוב על בני המשפחה: לאחר הידרדרות החולה, לא ניתן להשאירו בגפו והוא זקוק להשגחה רציפה בכל שעות היממה.

   

  על אף שלושה עשורים של מחקר, טרם נמצא כל מזור למחלת האלצהיימר. התרופות מהדור החדש למחלה, מצליחות בחלק מהמקרים לעכב אך במעט את הידרדרות המחלה. הסיבה לכך היא שמרכיבי התרופות קטנות מהחלבונים

  ההרסניים ההורסים את קליפת המוח, ואינן מצליחות למנוע את היווצרות המשקעים. כך, בתוך זמן קצר מנצחת המחלה בקרב, ומצבו של החולה מידרדר עד למותו.

   

  תחילה השוו החוקרים את רקמות מוחם של מטופלים שמתו ממחלת האלצהיימר, לאלה של אנשים שמתו בגיל קודם, אך לא מהמחלה. החוקרים בחנו קולטנים יחודיים בתאי המוח, הקושרים מרכיבים בחומר הקנאביס.

   

  מאוחר יותר, בדקו החוקרים את תאי ה"מיקרוגליאה", האחראים על גיוס מערכת החיסון במוח. תאים אלה, אחראים על סילוק מרבצים הנוצרים במוח, כתוצאה ממחלת האלצהיימר, בתהליך הדלקתי לה גורמת המחלה.

   

  החוקרים מצאו כי אצל חולי האלצהיימר, קיימת פעילות ירודה של קולטנים לרכיבי הקנאביס. היה זה סימן עבורם, כי החולים איבדו את היכולת להפעיל את המנגנון ההגנתי של קולטנים אלה במוחם של החולים.

   

  בשלב הבא, בדקו החוקרים את השפעת הרכיבים הקנאבינואידים, על חולדות להם הוזרקו החלבונים היוצרים את מירבצי האלצהיימר במוח. מהמחקר עלה כי חולדות שפיתחו תמונה מוחית דומה לאלצהיימר, וקיבלו את רכיבי הקנאביס, תפקדו טוב יותר במבחנים שכליים.

   

  באמצעות תרביות תאים יחודיות שבוצעו במעבדה, נמצא גם כי רכיבי הקנאביס שהוזרקו לעכברים, הפעילו את תאי המיקרוגליאה במוחם של החולדות, וכך הפחיתו את מידת התהליכים הדלקתיים שם.

   

  "הממצאים לפיהם הקנאבינואידים מונעים דלקת ומגינים על המוח עשויים להביא לפיתוח גישות חדשות בתרופות למחלת האלצהיימר חשוכת המרפא", כתבה ד"ר מריה דה-סבאלוס, ראש צוות החוקרים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  מריחואנה. מילה טובה
  צילום: רויטרס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים