שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הפתרון: נדחקו אנשי החצר של ערפאת

  הממשלה החדשה, שאושרה על-ידי הנהגת הפתח, תובא היום להצבעה בפני המועצה המחוקקת הפלסטינית. בהרכב החדש נפקד מקומם של בכירי הפתח שכיהנו בממשלה הקודמת, בהם גם סאיב עריקאת. את מקומו של נביל שעת' ימלא נאסר אל-קידווה. הרכב השרים אושר בצל חיכוכים בצמרת התנועה, המובילים לראשיה - אבו מאזן ואבו עלא

  מסתמן פתרון למשבר הפוליטי בצמרת הרשות הפלסטינית: הנהגת הפתח, שהתכנסה אמש (יום ד') ברמאללה, הסכימה על הרכב הממשלה הפלסטינית החדשה, שתוצג היום. זאת לאחר מספר ימים של דיונים במהלכם לא הצליח ראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, לזכות באמון המועצה המחוקקת לממשלת המעבר שאותה הציג. הממשלה החדשה תורכב מאנשי מקצוע, ורוב הגווארדיה הוותיקה, "אנשי החצר" של יאסר ערפאת, תידחק מההנהגה.


  הממשלה החדשה אף לא הגיעה להצבעת אמון, לאחר שהיה ברור שבמועצה רוב עצום נגד ההרכבים השונים שהוצעו. במהלך הדיונים שהתקיימו הבוקר בפתח, שהוחרמו על-ידי אבו עלא, מסרו נאמניו כי בכוונתו להתפטר וכי אנשיו של יושב ראש הרשות, אבו מאזן, מנסים להכשילו במתכוון.


  אמש הגיע הפתח להסכמה עקרונית על הרכב הממשלה. אולם יש לציין כי בימים האחרונים הגיעה התנועה מספר פעמים למה שנראה כהסכמה על רשימת השרים, אך ברגע האחרון נתגלעו מחלוקות וההרכב לא הוצג בפני המועצה המחוקקת.


  בכיר הפתח היחידי המופיע ברשימה הוא שר החוץ הנוכחי, נביל שעת'. שעת' אמור לקבל את תיק ההסברה, ואת מקומו יירש שגריר אש"ף באו"ם, אחיינו של יאסר ערפאת נאסר אל-קידווה. השר לענייני משא ומתן, סאיב עריקאת, ככל הנראה לא יכהן בממשלה החדשה.


  במקומם של בכירי הפתח המכהנים כיום בתפקידי שרים, ימונו אנשי מקצוע, מהידועים בתחומם. הבולט שבהם הוא מוחמד שתייה, מנכ"ל החברה לפיתוח התשתיות והכלכלה ברשות. שתייה איש מקצוע מוערך מאוד ברשות ובקרב המדינות התורמות לה, ועמד בעבר בראש מערכת הבחירות של אבו מאזן.


  עוד אמורים להכנס לממשלה החדשה גם מזכיר הקבינט הפלסטיני, ד"ר חסן אבו ליבדה, שיקבל לידיו ככל הנראה את תיק התכנון; מוחמד דחלאן, שיקבל לידיו תיק שאינו קשור לעניינים ביטחוניים, והקולונל נאסר יוסף, לשעבר מראשי מערכת הביטחון הפלסטינית שאמור לכהן כשר הפנים. 


  מקור פלסטיני אמר ל-ynet כי גם אם תקבל הממשלה החדשה את אישור המועצה, הרי שמדובר בממשלת מעבר לחודשים ספורים, עד לאחר הבחירות הכלליות ברשות. לאחר הבחירות יצטרך אבו מאזן לנקוט בשינויים דרמטיים בכל הקשור לממשלה הפלסטינית, ובכלל זה מינויו של ראש ממשלה חדש לתפקיד. המועמד הבולט להחלפתו של אבו עלא הוא שר האוצר הפלסטיני, סלאם פיאד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  מסוכסכים? אבו מאזן ואבו עלא
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  בחוץ. עריקאת
  צילום: איי פי
  מומלצים