שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  התנועה לחופש המידע עלתה לרשת

  התנועה לחופש המידע העלתה לרשת אתר חדש, בו מציגים אנשיה את פעילותם, ומאפשרים לציבור לקחת חלק במאבק לחשוף נושאים חשובים, שנמצאים על סדר היום, אך פרטיהם עלומים למדי

  התנועה לחופש המידע העלתה לרשת אתר אינטרנט חדש, בו היא מציעה לציבור בכלל ולגולשים בפרט מידע על האפשרויות ליישום חוק חופש המידע, שהתקבל ב-29 במאי 98, ומאפשר לכל אזרח להכיר את המתרחש במסדרונות השלטון הבלתי נגישים.

   

  "המידע שמוחזק על ידי השלטון הוא בעצם שלנו", נכתב באתר. "לכולנו זכות חוקית לעיין בו, כדי לפקח על פעילות השלטון, לחשוף שחיתויות ולהגן על זכויותינו", מסבירים אנשי התנועה, שפועלים ל"שינוי ההרגל המגונה של הממשלה לשמור את המידע לעצמה".

   

  בין ראשי התנועה, שקמה בתחילת 2004, נמנים רביב דרוקר, ד"ר יורם רבין, רועי פלד, ד"ר יובל קרניאל, ואחרים, הסבורים ש"חוק חופש המידע אינו מושלם, אך יש בו כדי להוות בסיס של ממש לתהליך של שינוי שבסופו הכרה והפנמה בכל רשויות השלטון בזכותו של כל אדם לדעת מה עושה השלטון בכספי הציבור המופקדים בידו". בפועל, מאפשר החוק לאזרחים לקבל גישה למידע הנוגע לממשלה, נשיא המדינה, הכנסת, בתי המשפט, הרשויות המקומיות, חברות ממשלתיות ועוד גופים ציבוריים.

   

  מסמכים שלא היו נגישים עד כה

   

  כרגע כולל האתר מידע אודות מאבקיהם המשפטיים של אנשי התנועה, הבקשות שהגישו לגופים השונים בדרישה לחשוף מידע כגון תנאי המכרז לערוץ 2, מדוע הוחלט לחלק גלולות נגד קרינה לתושבים המתגוררים בסמוך לנחל שורק, מי מממן את הסקרים שעורך משרד ראש הממשלה, תפקודו של פרופ' היס, ראש המכון לרפואה משפטית ועוד.

   

  לדברי אנשי התנועה, בקרוב יכיל האתר גם נתונים ומסמכים שהתקבלו מהרשויות, ביניהם מסמכים שעד כה טרם היו נגישים לציבור, אך כבר כעת יש בו כמה מדורים יעילים למדי, שלבד ממידע, מספקים גם כלי עזר מעשיים, ובראשם "עשה זאת בעצמך", בו תמצאו מדריך מקיף ומפורט עם הסברים לגבי תהליך הפניה לקבלת מידע.

   

  בדומה לאתרים "חברתיים" אחרים, גם כאן השכילו אנשי התנועה לעשות שימוש יעיל (עבורם ועבורנו הגולשים-אזרחים) באינטרנט וביתרונותיה, כאשר יש

  לקוות שבחלוף הזמן אכן ירוכזו בו נתונים ומסמכים שהוטמנו עד היום בארכיונים טחובים, על מנת שנוכל כולנו להיות קצת יותר מודעים. ומי ששואל מדוע, נזכיר, שידע הוא כוח. (רוני שני)

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים