שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "הרשות קיבלה רשימת מבוקשים, מצפים למעצרם"
  כך גילה שר הביטחון בישיבת הממשלה. רה"מ ציין כי האחריות לפיגוע היא על הפלסטינים וציין: "ללא מלחמה בטרור לא תהיה התקדמות במגעים המדיניים". בכירים בלשכת שרון ציינו כי אופציית ההבלגה נשקלת. ראש השב"כ דיכטר: באחרונה היה לחץ גדול מצד ארגוני הטרור להוציא לפועל פיגוע דווקא בשל ההתקדמות המדינית

  "המגעים עם הפלסטינים יוקפאו אם הרשות לא תנקוט באמצעים להילחם בטרור", כך אמר ראש הממשלה, אריאל שרון, בפתח ישיבת הממשלה הבוקר (יום א'), יומיים לאחר הפיגוע בטיילת. 

   

  שר הביטחון, שאול מופז, אמר כי הפיגוע נועד לפגוע בתהליך המדיני מול הפלסטינים. לדבריו, "האחריות הישירה היא על הג'יהאד, אך האחריות מוטלת גם על הרשות הפלסטינית לפעול נגד הטרור. אנו מצפים שאבו מאזן יהיה אקטיבי". מופז גילה כי ישראל העבירה לרשות אחרי הפיגוע רשימת מבוקשים ואמר כי יש ציפייה שהרשות תפתח במעצרים.

   

  ראש השב"כ, אבי דיכטר, אמר לשרים כי באחרונה היה לחץ גדול מצד ארגוני הטרור להוציא לפועל פיגוע דווקא בשל ההתקדמות המדינית והבנות שארם.

   

   

  השרים דנים בהשלכות הפיגוע בתל אביב  כשבכירים בירושלים מעריכים כי לא צפויה תגובה משמעותית נגד הרשות הפלסטינית. בנוסף דנים השרים בהסתה הגוברת לקראת ביצוע ההתנתקות ובהצעה להגדיל את התמיכה לאברכים בני 23 ומעלה. 

   

  השעה הראשונה של הישיבה הוקדשה לסקירה ביטחונית של הפיגוע. בקרב גורמי הביטחון, בהם ראש השב"כ והמפכ"ל הייתה תמימות דעים שהפלסטינים לא התאמצו מספיק כדי למנוע את הפיגוע.  

   

  ראש הממשלה הדגיש כי "אין לאפשר שיחרור של אסירים מהג'יהאד. לפלסטינים מאוד נוח שהזרקור בעניין הפיגוע מופנה כלפי סוריה, אבל בעניין הסורי צריך להתייחס רק לעניין המפקדות. האחריות היא על הפלסטינים ואסור להסיר אותה מהם".

   

  ראש הממשלה אמר בדיון כי ידוע בוודאות שההוראות לביצוע הפיגוע הגיעו מגורמי הג'יהאד האיסלאמי בסוריה, אולם אין בכך כדי לשחרר את הרשות מאחריותה ליציאת המחבל. "בתקופה האחרונה נהגה מדינת ישראל איפוק כדי לאפשר התקדמות, אך ברור כי אם לא תתחיל פעולה פלסטינית נחרצת כנגד הטרור, תאלץ ישראל להגביר את הפעילות הצבאית שנועדה להגן על חיי אזרחי ישראל", אמר רה"מ.

   

  ראש הממשלה הוסיף: "מבחנה המיידי של הרשות הפלסטינית יהיה בפעולה נמרצת נגד אנשי הג'יהאד האיסלאמי. ישראל מעוניינת להתקדם לקראת הסדר עם הפלסטינים, אך לא תהיה שום התקדמות מדינית עד שהפלסטינים יפעלו פעולה נמרצת לחיסול ארגוני הטרור ותשתיותיו".

   

  השר חיים רמון אמר בישיבה כי העובדה שבשנה וחצי האחרונות לא נבנו מעברים מסודרים בגדה איפשרה ככל הנראה למחבל המתאבד להגיע לתל אביב, ולבצע את הפיגוע. רמון תבע לתקצב את בניית המעברים בגדר ולהשלים את בנייתם לאלתר. 

   

  הוקפאה העברת הערים בגדה

   

  אמש הורה שר הביטחון, שאול מופז, להקפיא את תהליך העברת הערים בגדה לאחריות ביטחונית פלסטינית, עד להערכת מצב מחודשת בה תיבחן פעילות הרשות נגד הג'יהאד האיסלאמי ויתר ארגוני הטרור. השר הפנה אצבע מאשימה כלפי סוריה.

   

  מופז אמר בהערכת מצב שקיים עם צמרת מערכת הביטחון כי הוא רואה בסוריה ובג'יהאד האיסלאמי אחראים לפיגוע. בהערכת המצב השתתפו הרמטכ"ל, רב-אלוף משה (בוגי) יעלון, סגנו, האלוף דן חלוץ, ראש השב"כ, אבי דיכטר, המפכ"ל, רב-ניצב משה קראדי, מנהל האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף במיל' עמוס גלעד ומנכ"ל משרד הביטחון, האלוף במיל' עמוס ירון.

   

  הבוקר אמר סגן שר הביטחון, זאב בוים, ב"קול ישראל", כי אפשר שישראל תפעל נגד סוריה משום שההוראה לביצוע הפיגוע באה ממפקדת הג'יהאד בדמשק. הוא הוסיף כי צה"ל ימשיך לפעול גם בסיכולים ממוקדים נגד הג'יהאד וכל ארגון שלא יכבד את הפסקת האש. 

   

  אנחת הרווחה של שרון

   

  ביום שישי בלילה, כשעה וחצי לאחר הפיגוע בטיילת, ניסחו בלשכתו של אריק שרון הודעה לעיתונאים שרצו לדעת לאן פניה של ישראל. "ראש הממשלה", נאמר בהודעה, "שוחח עם שר הביטחון ועם ראש השב"כ בדבר הצעדים שעל ישראל לנקוט בעקבות הפיגוע". ההודעה נוסחה בזהירות רבה. לא היו בה דברי תוקפנות כלפי יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. חזרה בה בעיקר הדרישה הישראלית השגרתית מהפלסטינים לפרק את ארגוני הטרור מנשקם, להרוס את תשתיותיהם ולמנוע מהם לפעול בחופשיות.

   

  למרות שבכירים בלשכת ראש הממשלה ציינו כי "אפשר להעריך שהפיגוע לא יעבור ללא תגובה", ההודעה רמזה כי שלל האופציות נבחנות, כולל אופציית ההבלגה, והיא אולי אף עומדת בראש הרשימה. 

   

  לא זאת בלבד שישראל נשכה את שפתיה ומבליגה, בסוף השבוע נשמעה אנחת רווחה כשהתברר כי המפגע לא יצא מעזה, משטח שבשליטה פלסטינית. 

   

  ראש השב"כ ומזוז בדיון על ההסתה

   

  הממשלה תדון הבוקר גם בהסתה הגוברת מצד גורמים בימין הקיצוני לקראת ביצוע ההתנתקות. בדיון משתתפים ראש השב"כ אבי דיכטר, היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ובכירים נוספים במערכת המשפטית. מדובר בדיון שקבע ראש הממשלה לפני שבועות אחדים בעקבות ישיבת ממשלה בה נחשפו מכתבי נאצה שנשלחו לשרים ולחברי כנסת.

   

  שרת המשפטים, ציפי לבני, תציג בישיבה הצעת החלטה של משרד המשפטים להקים מחלקה מיוחדת לטיפול בהסתה ובהמרדה.

   

  בראש היחידה אמור לעמוד המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, והיחידה תלווה בפיקוחם ההדוק ותפעל לפי הנחיותיהם של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ופרקליט המדינה ערן שנדר.  


  פורסם לראשונה 27/02/2005 08:48

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  ראש הממשלה. הרשות אחראית
  צילום: איי פי
  צילום: מאיר אזולאי
  מופז. מגלגל את הכדור
  צילום: מאיר אזולאי
  צילום: אלכס קולומוייסקי
  דיכטר. דווקא עכשיו
  צילום: אלכס קולומוייסקי
  צילום: שאול גולן
  רמון. למה לא בונים מעברים?
  צילום: שאול גולן
  צילום: איי פי
  הפיגוע בטיילת
  צילום: איי פי
  צילום: חנן גרינברג
  בוים. סוריה על הכוונת?
  צילום: חנן גרינברג
  מומלצים