שתף קטע נבחר

סופית: שעון הקיץ יתחלף במועדים קבועים

הכנסת אישרה הערב חוק הקובע כי שעון הקיץ יחל ביום שישי האחרון של חודש מרס מדי שנה בשעה 2:00 לפנות בוקר ויסתיים בחצות במוצאי השבת הראשונה של חודש תשרי, בין ראש השנה ליום הכיפורים. השר לשעבר פורז: זו כניעה מבישה לחרדים

הכנסת אישרה הערב (יום ג') בקריאה שנייה ושלישית את החוק לקביעת מועדי שעון הקיץ והחורף. על פי ההחלטה, שעון הקיץ יחל ביום שישי האחרון של חודש מרס מדי שנה בשעה 2:00 לפנות בוקר ויסתיים בחצות במוצאי השבת הראשונה של חודש תשרי, בין ראש השנה ליום הכיפורים. על פי שיטה זו יחל שעון הקיץ השנה בלילה שבין ה-31 במרס ל-1 באפריל.

 

החוק החדש אמור לפתור את המשבר התקופתי שמתעורר אחת לכמה שנים בין הדתיים לחילונים בעניין שעון הקיץ. מדובר בפשרה שהושגה לאחר דיונים שערכו חברי הכנסת אלי אפללו (ליכוד), חיים אורון (יחד) ודוד אזולאי (ש"ס). החרדים דרשו תחילה כי מועדי שעון הקיץ והחורף ייקבעו בלעדית על פי לוח השנה העברי, תוך התחשבות בזמני הצום של יום הכיפורים. לעומת זאת, החילונים דרשו, וכך הציע גם שר הפנים הקודם, אברהם פורז, כי המועדים ייקבעו על פי לוח השנה הלועזי בלבד.

 

שר הפנים, אופיר פז-פינס, אמר הערב: "הפשרה שהושגה בין חברי הכנסת משקפת הסכמה רחבה בציבור וקובעת שעון קיץ ארוך לטובת המדינה ותושביה. ראיתי לנכון לוותר על סמכויותיי בנושא על מנת שהכנסת תחוקק חוק שיסיר אחת ולתמיד את נושא שעון הקיץ מסדר היום הלאומי ויהפוך אותו ממוקד לוויכוחים ועימותים למקום הנאה ותרומה למשק הישראלי".

 

בעקבות אישור החוק אמר יו"ר ש"ס, אלי ישי, כי ש"ס דווקא תומכת בשעון הקיץ ואף פעלה ל"הרחבה מקסימלית של מספר ימי תוקפו". ישי הוסיף: "היום בא הקץ לניסיון שר הפנים לשעבר, פורז, להשתמש בהזזת השעון לתועלת אישית, תקשורתית".

 

חבר הכנסת אברהם פורז (שינוי) אמר כי "הפשרה, שביקשו חבר הכנסת חיים אורון ושר הפנים אופיר פינס בעניין שעון הקיץ, היא כניעה מבישה לחרדים ובגידה בציבור החילוני. תוצאת הפשרה המגוחכת היא ששעון החורף יתחיל בקיץ. לצערי, מפלגת העבודה ומרצ הפכו למשת"פיות של החרדים על גבו של כלל הציבור".

 

גם בשינוי הביעו תרעומת: יו"ר סיעת שינוי, ח"כ רשף חן, אמר: "ההחלטה הטיפשית להזיז את שעון הקיץ ליום הכיפורים תעלה למשק הון עתק ותגרום לציבור אי נוחות מיותרת לחלוטין. מדובר בגחמה של החרדים. במיוחד מצערת כניעת מרצ לגחמת החרדים אשר נציגם, ח"כ אורון, הביא אותם לכישלון נוסף גם בכלל הציבור.

 

"מחטף" שעון הקיץ נכשל

 

כזכור, 24 שעות לפני שסיים את תפקידו בדצמבר אשתקד, ביצע השר פורז "מחטף" בעניין שעון הקיץ וקבע כי במהלך שלוש השנים הבאות ייכנס שעון הקיץ לתוקפו ב-25 במרס ויסתיים ב-28 באוקטובר.

  

אולם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, קבע כי ההחלטה התקבלה באופן לא תקין, ועומדת בסתירה להקמת ועדה מיוחדת של חברי כנסת אשר היתה אמורה לקבל החלטה בעניין זה.

 

שר הפנים החדש, אופיר פז-פינס אמר לאחר כניסתו לתפקיד כי הוא שואף שהכנסת תגיע לשיטה מוסכמת לקביעת מועדי שעון הקיץ קבועים וכי הוא כשר פנים יהיה פטור לחלוטין מהצורך להכריע בעניין. 

 

בהכנת הידיעה השתתף דורון שפר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעתה במועדים קבועים
צילום: טל כהן
כניעה לחרדים. פורז
צילום: טל כהן
צילום: עופר מאיר
הקץ לתועלת האישית. ישי
צילום: עופר מאיר
מומלצים