שתף קטע נבחר

המתנחלים לשר לביטחון פנים: התרתם את דמנו

ראשי מועצת יש"ע לשר גדעון עזרא בפגישה מתוחה: "כל אמירה סבירה הופכת להסתה, יצרתם מצב שבו אפשר לירות בכל מתנחל". עזרא בתגובה: "המשטרה לא תאפשר פעולות לא חוקיות. אנחנו חוששים ממי שמלבה את האווירה". בתום הפגישה הבהירו המתנחלים כי בכל שלבי המאבק לא ינקטו באלימות. המפכ"ל קראדי הבהיר כי גם המשטרה תפעל "להנמיך את גובה הלהבות"

"יצרתם מצב שבו היום אפשר לירות בכל מתנחל. דמנו הותר", כך אמר אמש (יום ג') יושב ראש מועצת יש"ע, בנצי ליברמן לשר לביטחון פנים, גדעון עזרא בפגישה בלשכתו בתל-אביב. הפגישה החלה באווירה טעונה מאוד אולם הסתיימה בהסכמות בין הצדדים.

 

שעתיים ארכה הפגישה של ראשי מועצת יש"ע עם השר לביטחון פנים גדעון עזרא בלשכתו. בפגישה נכחו גם מפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי ובכירים במשטרה, ראש מועצת גוש עציון, שאול גולדשטיין, ראש מועצת חוף עזה, אבנר שמעוני, ראש מועצת חברון, צביקי בר-חי, מזכ"ל אמנה, זאב (זמביש) חבר, ודוברת מועצת יש"ע אמילי עמרוסי. בפגישה נדונו סביב נושא ההסתה וגבולות המחאה על רקע נושא ההתנתקות ומשאל העם.

 

בפגישה קראו המתנחלים למשטרה ולממשלה להפסיק להאשים אותם כל הזמן בהסתה. הבקשה התקבלה והשר עזרא הודיע כי אכן כך ינהגו במשטרה. בנוסף הובהר כי בכל שלבי המאבק לא ינקטו המתנחלים באלימות, וכמובן שיגיעו ביום ההתנתקות ללא נשיאת נשק.

 

המפכ"ל קראדי אמר כי גם המשטרה מתחייבת להימנע מאלימות "על מנת להנמיך את גובה הלהבות" והדברים יחודדו בכל הפורומים.

 

המתנחלים מתקיפים

 

הפגישה בין הצדדים החלה בצורה מתוחה על רקע האשמות של ראשי מועצת יש"ע, בין היתר, כלפי השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, והמשטרה, שהם מלבים את הדיווחים על ההסתה כדי ליצור דה-לגיטימציה נגד המתנחלים.

 

בתחילת הפגישה אמר ליברמן: "האווירה הציבורית המשודרת במשרדי הממשלה היא של סתימת פיות, כליאת אנשים רק בגלל ההתנגדות הפוליטית. הפרחת 'ברווזים' עיתונאים שלא היו ולא נבראו. כל אמירה סבירה הופכת להסתה. נפרצו כל הסכרים".

 

ליברמן פנה לשר עזרא ואמר: "יצרתם מצב שבו היום אפשר לירות בכל מתנחל. דמנו הותר. הדברים האלה יוצאים מהממשלה במהלך יזום ומתוכנן. יש מי שמתדלק את התקשורת והסתה נגדנו". השר עזרא אמר בתגובה: "איננו יודעים למה מכוונים דבריך. המשטרה לא תאפשר פעולות לא חוקיות. אנחנו חוששים ממי שמלבה את האווירה וגורם לאלימות".

 

כאמור, בסופה של הפגישה הסכימו הצדדים לקרוא גם למפנים וגם למפונים לא לנקוט באלימות, לא להגיע ביום פקודה עם נשק, לא להרים יד כלפי המפנים וכלפי המפונים, ולהימנע מכל מצב שיביא לאלימות. עוד סוכם על פגישות נוספות ולעדכונים בין הצדדים ולפעול במחאה נגד ההתנתקות שתהיה מקובלת ולגיטימית.

 

לאחר מכן דנו בכירי המשטרה ומועצת יש"ע בנושא משאל העם, כאשר השר עזרא אמר לראשי יש"ע, כי אי אפשר להחזיר את הגלגל לאחור ולחזור לרעיון משאל העם. מועצת יש"ע שבה וביקשה מהשר להצטרף "לתמיכה הגוברת במשאל עם".

 

בתוך כך, בישיבה שהתקיימה אמש בגוש קטיף בהשתתפות עשרות חברי מזכירויות והנהגת היישובים בחבל קטיף עם נציגי "הפורום המשפטי למאבק" סוכם "לא להתרגש מה'ספין' של ראש מינהלת ההתנתקות, יונתן בשיא, ולהמשיך במאבק נגד החרבת מפעל החיים". בישיבה הוסבר שמה שהמתנחלים מכנים "חוק גירוש-גזל הוא דורסני, אנטי-מוסרי ומהווה תמונת מראה מדויקת לזוועה שבעצם מעשה העקירה". הוחלט לתאם עמדות בין כל היישובים כדי להיאבק בממשלה כגוף אחד מלוכד.

 

דיון על ההסתה במשרד המשפטים

 

ועוד בענייני ההסתה. אתמול כינסה שרת המשפטים, ציפי ליבני, בלשכתה את ראשי משרד המשפטים כדי לדון באפשרות לשינויו של חוק ההסתה לאלימות. בדיון נכחו היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, פרקליט המדינה ערן שנדר, וכן ראש היחידה החדשה שתעסוק בהסתה, עורך הדין שי ניצן.

 

משתתפי הפגישה הסכימו כי חוק ההסתה לאלימות, מתכונתו הנוכחית בעייתי וקשה מאוד יהיה לאכוף אותו עם התקדמות ביצוע תוכנית ההתנתקות.

 

החוק, במתכונתו הנוכחית, קובע כי יש צורך שתהיה אפשרות ממשית שהדברים שנאמרו יובילו לאלימות. במשרד המשפטים מבקשים לשנות את החוק, ככה שניתן יהיה להעמיד לדין על פיו גם אם יש רק אפשרות סבירה לכך שהדברים יובילו לאלימות, ולא אפשרות ממשית ודאית. לפני כשלוש שנים הגיש משרד המשפטים הצעתו לחוק ההסתה לאלימות, שהיתה גמישה יותר ודומה לזו שרוצים לראות היום במשרד המשפטים. בפגישה היום לא התקבלו החלטות מאחר שמדובר היה בדיון ראשוני, ואולם פגישה נוספת בנושא תתקיים בקרוב.

 

ובעקבות הפרסום אתמול על פסק הלכה לפיו מותר לירות בחיילים דרוזים, נעשתה בדיקה במשרד המשפטים שהעלתה כי ככל הידוע, לא ניתן פסק הלכה שכזה. אתמול, במהלך ביקור של שר הביטחון מופז והרמטכ"ל המיועד, האלוף דן חלוץ, בבסיס צה"ל, קם חייל דרוזי והפנה שאלה בנושא לחלוץ שהשיב מצידו כי מדובר בדבר חמור.


פורסם לראשונה 01/03/2005 21:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראשי מועצת יש"ע. "דמנו הותר"
צילום: עטא עוויסאת
צילום: אלעד גרשגורן
עזרא. חוששים מליבוי האווירה
צילום: אלעד גרשגורן
צילום: סבסטיאן שיינר
קראדי. בלי אלימות
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אלכס קולומויסקי
לבני. דיון על ההסתה
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים