שתף קטע נבחר

ש"ס תתמוך במשאל? שרון יסתדר לבד

ארבעה חברי כנסת מהליכוד. לזה זקוק שרון כדי להוריד מהפרק באופן מוחלט את נושא המשאל - אפילו אם ש"ס תחליט לתמוך. לשניים מהם, אגב, קוראים שרון. שרון הבהיר אמש היטב לחברי מרכז הליכוד - משאל עם לא יהיה. המרכז המפלגתי הכי מנותק מהמנהיג שלו, שרק לעברו שריקות בוז והביט בעיניים בורקות לעבר נתניהו

מאות פתקי ההצבעה שהונפו אמש (יום ה') במרכז הליכוד כשעליהם הכיתוב "בעד" לא ישנו עובדה פשוטה: משאל עם כנראה לא יהיה. שרון הבהיר זאת היטב ל-828 באי המרכז שצעקו ושרקו לעברו "בוז".

 

גם אם רוב הליכוד, ש"ס, האיחוד הלאומי והמפד"ל, יצביעו בעד משאל עם בכנסת, מספיקים ארבעה או חמישה ח"כים מהליכוד כדי "לקלקל את החגיגה" ולמנוע את העברת "חוק יסוד: משאל עם", שיביא ח"כ מיכאל איתן לוועדת החוקה כבר בשבוע הבא. החוק דורש במליאה רוב של 61 חברים. כשבודקים לעומק, לא קשה למצוא ארבעה ליכודניקים שיתנגדו. לשניים מהם, אגב, קוראים שרון. מועמדים אחרים הם השרים אולמרט ולבני, שהתנגדו למשאל במרכז.

 

גם אם יש מי שמכנה את מרכז הליכוד סהרורי, מנותק מהמציאות או ימני קיצוני. לא כדאי לזלזל באנשים שהגיעו לישיבה. האנשים שקיבלו את בנימין נתניהו במחיאות כפיים סוערות ובקריאות "ביבי, ביבי", ואת שרון בקריאות "לך הביתה" ו"דיקטטור, תתפטר"הם המרכז המפלגתי החזק והמשפיע במדינה.

 

זהו גם המרכז המפלגתי הכי מנותק מהמנהיג שלו, שרון. המרכז הכי רחוק מדעותיו ועמדותיו. נתניהו דיבר אל המרכז הזה הערב, וכך גם סילבן שלום, שר החוץ, שהתקבל בצעקות "תזגזג תזגזג" בקהל. שרון, לעומתם, דיבר מעליהם - אל הצופים בבית. חברי המרכז לא מעניינים את אריק. מעניין אותו הציבור הרחב, זה שיילך לקלפי ולא לכנסים בגני התערוכה.

 

רק כ-800 איש הגיעו לישיבת המרכז, ובסביבתו של ראש הממשלה צהלו. זה לא מספיק, הם אמרו. "כדי לתת לגיטימציה לתמיכה בקיום משאל העם. צריך שיהיו כאן לפחות שליש מחברי המרכז". שליש לא היה, כי האנשים לא יצאו מהבית. הם סירבו לקחת חלק בהצגה קולנית ומיותרת, שיתרונה בחסרונה.

 

מהנוכחות הדלה אפשר ללמוד הרבה. אפשר ללמוד, למשל, שאת רוב חברי מרכז הליכוד משאל העם פשוט לא מעניין. וכך גם את חברי ואת מצביעי הליכוד. הם לא באמת רוצים משאל. אפשר גם ללמוד מישיבת המרכז מי הוא יקיר הימין, יקיר המורדים והמתנגדים להתנתקות. ביבי נתניהו שמו, והוא דיבר אל הקהל שלו הערב, ממש אל ליבו.

 

שר האוצר ציטט את עצמו בנאומו שוב ושוב - ציטוטים שפורסמו בתקופת כהונתו כראש ממשלה, ב-98'. ציטוטים התומכים במשאל. למטה, בקהל, אהבו לשמוע את מה שהשמיע. "משאל", זעק ביבי. "רק משאל יציל אותנו מקרע בעם".

 

בשביל המרכז, ביבי הוא אולי ראש הממשלה הבא, אבל אם להתבסס על סקרים שונים – לנתניהו אין הרבה סיכוי למול שרון. הסקרים חוזים לליכוד בהנהגת נתניהו מחצית מכוחו היום. נתניהו נתפס היום ימני לפחות כמו עוזי לנדאו.

 

ויש עוד דבר אחד או שניים שאפשר ללמוד מישיבת מרכז הליכוד אמש. אפשר ללמוד, שוב, מי באמת קובע את סדר היום במדינה. לא הרוב, אלא מיעוט מאורגן וצעקני. אפשר ללמוד, לסיום, גם מה מתכנן שרון לתקופה הקרובה: חיבוק המתנחלים בעיקר.


פורסם לראשונה 03/03/2005 23:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
מנותק מהמרכז. שרון
צילום: טל שחר
צילום: טל שחר
ימני כמו לנדאו. נתניהו
צילום: טל שחר
צילום: טל שחר
שרקו בוז
צילום: טל שחר
צילום: טל שחר
מזגזג?שלום
צילום: טל שחר
מומלצים