שתף קטע נבחר

חוקרים: ה"הוביט" שהתגלה - יצור מפותח מכפי שחשבנו

אחת מהתגליות המרעישות בתולדות האבולוציה היא גילויים של ה"הוביטים". כעת, חוקרים מגלים כי למרות מוחם הקטן, היו היצורים נמוכי הקומה בעלי יכולות מוחיות רבות יותר מכפי שחשבו החוקרים עד כה

לפני מספר חודשים התגלתה באינדונזיה גולגולת של יצור אנושי נמוך קומה בגובה של 90 סנטימטרים. זהו אחד מהממצאים החשובים ביותר שהתגלו מזה עשורים, בנוגע לאבולוציה ולהתפתחות של המין האנושי. הגולגולת הכילה מוח שהוא כרבע מגודלו של מוח של הומו-סאפיינס (האדם המודרני) ומזכיר את גודל המוח של הגזע הפרה-אנושי שחי ביבשת אפריקה לפני 3 מיליון שנה. השם המדעי שניתן לממצא הוא הומו-פלורסינסיס (Homo floresiensis).

 

בחינת הממצא באמצעות טכנולוגיות סקירה והדמיה ממוחשבות הראו כי למרות גודלו, היה מוחם של האנשים הקטנים מסוגל לבצע פעולות חשיבה מורכבות, ולתפקד בצורה דומה לזו של ההומו-סאפיינס וקרוביו בעץ האבולוציוני.

 

התוצאות, שפורסמו במגזין המקוון "Science Express", תומכות בחלקן ברעיון של גמדים-אנושיים, שהיו קיימים גם במהלך תקופת האדם המודרני ולא רק כחולייה בהתפתחות האבולוציונית של בני האדם. כיום ידוע לחוקרים כי כמה טיפוסים של יצורים אנושיים התקיימו במקביל זה לזה, מתוכם שרדו ושגשגו רק ההומו-סאפיינס. כעת עולה כי בנוסף למינים הידועים, גם ההומו-פלורסינסיס התקיימו בתקופות חופפות לאלה של אבותינו הקדמונים.

 

באמצעות סריקה דיגיטלית, השוו החוקרים את שטחי הגולגולת הפנימיים של היצור שהתגלה, לאלה של בני האדם, אבות קדומים יותר וגולגלות שהתגלו בעבר, וכן מינים שונים של קופי-אדם הנחשבים קרובים לנו בסולם האבולוציוני. תוצאות הסריקות הראו כי ל"הוביטים" היה מוח השונה לגמרי מזה של בני האדם והאבות הקדומים שלו. למעשה, המוח שלהם היה דומה יותר בגודלו לזה השימפנזים (בין 380 ל-420 סמ"ר), וכנראה תפקד בצורה שונה מזו של ההומו-סאפיינס.

 

למרות שמוחו קטן בכשני שלישים מזה של האדם המודרני, הגיע ה"הוביט" להישגים מרשימים ביותר, שאינם עולים בקנה אחד עם התפיסה המדעית שרווחת עד כה, לפיה נפח המוח קובע את היכולות. הממצא שהתגלה העיד על כך שהם התהלכו על שניים, יצרו והשתמשו בכלים, וכפי הנראה גם פיתחו סוג של שפת תקשורת ביניהם.

 

התרבות האנושית רצופה בסיפורים על גמדים, כמו גם ענקים, וכמעט בכל התרבויות האנושיות המגוונות והשונות זו מזו, ניתן למצוא סיפורי עמים ואגדות על עמי ענקים ועמי גמדים שונים. לכן, ניתן להבין מדוע הגילוי משלהב מלבד החוקרים, גם סופרים וחוקרי ז'אנר הפנטזיה בסיפורי העמים, והיסטוריונים של החברה והתרבות האנושית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גולגולת האדם המודרני -
צילום: איי אף פי
לעומת גולגולת הומו פלורסיינסיס
צילום: איי אף פי
מומלצים