שתף קטע נבחר

מזוז תוקף החלטת השרים להרחיב המינויים הפוליטיים

ועדת השרים לחקיקה החליטה לאשר את הצעת החוק של הח"כים סער וארדן לפיה ראש הממשלה והשרים יהיו רשאים למנות נושאי משרה בשירות הציבורי במסגרת "משרות אמון". מזוז תוקף את ההחלטה וקובע: "הדבר אינו מתיישב עם תפיסת הייסוד של שירות מדינה ממלכתי, מקצועי, וא-פוליטי, ויקשה על תפקוד הממשלה"

היועץ המשפטי לממשלה נגד החלטת השרים להרחיב את המינויים הפוליטיים: מני מזוז תקף אמש (א') את החלטת ועדת השרים לענייני חקיקה לאשר את הצעת החוק של הח"כים גדעון סער וגלעד ארדן (ליכוד) לפיה ראש הממשלה והשרים יהיו רשאים למנות נושאי משרה בשירות הציבורי במסגרת "משרות אמון".

 

היועץ קובע כי הצעת החוק אינה מתיישבת עם תפיסת היסוד של שירות מדינה ממלכתי, מקצועי, וא-פוליטי. עמדת מזוז הובאה בפני חברי ועדת השרים שעה שקיבלו את ההחלטה ואולם למרות עמדתו הנחרצת בנושא החליטו חברי הוועדה לאשר את ההצעה.

 

עוד הוסיף היועץ כי קבלת הצעת החוק במציאות שבה אין יציבות פוליטית ושל חילופי שרים דחופים תביא לאי יציבות בדרג המקצועי הבכיר ותקשה על תפקוד הממשלה. מזוז הבהיר כי השירות הציבורי מבוסס על עובדים מקצועיים וקבועים וכי "ישנה חשיבות רבה לקיום הליך בחירה תחרותי ופומבי למשרות בשירות המדינה".

 

מזוז קבע עוד כי הצעת החוק אינה עולה בקנה אחד עם תפיסה זו והבהיר כי עמדתו היא שהמשרות הבכירות המקצועיות בשירות המדינה אינן משרות אמון.

 

בחודשים האחרונים נערכה במשרד המשפטים עבודת מטה בשיתוף נציבות שירות המדינה בניסיון לבחון מחדש את הכללים לקציבת תקופת הכהונה ולסיום הכהונה של מי שמשמשים במשרות בכירות בשירות המדינה. בנוסף, נבחנת במשרד בימים אלה אפשרות להקים ועדה מקצועית לבחינת הסוגיות שמעלה הצעת החוק.

 

סער: מינוי המשרות הבכירות הכרחי

 

ח"כ סער הציע לתקן את סעיף 12 לחוק שירות המדינה - "מינויים". התיקון לחוק מאפשר לראש הממשלה או לשר למנות במשרדו נושאי משרות אמון מקצועיות שדרגתם היא אחת מארבע הדרגות העליונות באותו משרד.

 

בנוסף, הממשלה תהיה רשאית לקבוע סוגים נוספים של עובדי מדינה שסעיף זה יחול עליהם.

 

על פי ההצעה החדשה יהפכו ל"משרות אמון" תפקידים בכירים בשירות הציבורי. לדוגמה: החשב הכללי באוצר, הממונה על התקציבים, מנהל רשות החברות הממשלתיות, יו"ר הרשות לניירות ערך, הממונה על ההגבלים העסקיים, מנהל מרכז השקעות ועוד.

 

ולמרות הביקורת, טוען ח"כ סער כי "מינוי נושאי המשרות הבכירות במשרדי הממשלה על ידי השר הממונה הכרחי לשם יצירת תיאום בין שרי הממשלה למבצעי המדיניות במשרדיהם".


פורסם לראשונה 06/03/2005 23:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מזוז. "חשיבות להליך התחרותי"
צילום: רויטרס
צילום: אתר הכנסת
סער. "ליצור תיאום"
צילום: אתר הכנסת
צילום: עטא עוויסאת
ארדן. במסגרת משרות אמון
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים