שתף קטע נבחר

מכתב גלוי של אוהדי מכבי לקלינגר: לך הביתה!

פרסום ראשון: אוהדי מכבי ת"א ממשיכים להביע את מחאתם כנגד מי שאחראי לדעתם ליכולת המבישה של הקבוצה. הפעם החליטו חמישה מאוהדי הקבוצה, הנמנים על הרוב הדומם, לשלוח מכתב מנומק לקלינגר ובו בקשה אחת - עזוב את המועדון. אופיר חיים סיים את העונה לאחר שהתברר כי הוא סובל מקרע ברצועות הברך

על יחסי האהבה-שנאה שבין אוהדי מכבי תל אביב לקבוצתם, והעומדים בראשה - הבעלים לוני הרציקוביץ', סגן הנשיא אלי דריקס והמאמן ניר קלינגר - כבר נכתב רבות. בעיקר אמורים הדברים לגבי ראשי מחנות האוהדים המשתייכים לשורה של ארגונים ובהם האולטראס, "השחקן ה-12" ועוד.

 

אבל נדמה כי הנקודה מעניינת ביותר ביחסים הללו נוגעת דווקא לרוב הדומם והסולידי של האוהדים. אלה כבר מזמן הביעו אי אמון בקבוצה באמצעות הדרת רגליהם מהמגרשים. לשרשרת הזו אפשר להוסיף חוליה נוספת - סיפורם של חמישה אוהדים, שמדי שנה רוכשים מנויים במיטב כספם. אין מדובר באוהדים המוכרים, הצבעוניים והקולניים של מכבי תל אביב, אבל גם הם החליטו לא לשתוק יותר. את המחאה שלהם הם החליטו להביע באמצעות מכתב גלוי ומרגש למאמן ניר קלינגר, בו הם מבקשים ממנו לעזוב את הקבוצה.  

 

"קיץ 1990 היווה נקודת מפנה בהיסטוריה של מועדון הכדורגל מכבי תל אביב. לאחר 12 שנים שחונות, הגיע אלינו בחור צעיר ושאפתן, ולא פחות חשוב, שחקן כדורגל וספורטאי מצטיין, שבמשך השנים הבאות עזר להפוך את קבוצתנו האהובה, שעד אז האכילה אותנו מרורים, לקבוצה אחרת - חזקה, גאה, דורסנית, בעלת כושר הרתעה, שמחה. בקיצור, מכביסטית", מחמיאים האוהדים בתחילת דבריהם לניר קלינגר - השחקן.

 

"הגעת אלינו ממכבי חיפה הגדולה והפכת תוך חודשים מספר למנהיג עבור השחקנים, ומופת ודוגמא עבור האוהדים. בשבילנו היית סמל, נשמה. לא נשכח לך את המנהיגות, הנחישות, ההקרבה והמחוייבות לסמל, לאוהדים ולמועדון. כשהגעת למכבי, הבטחת שתשאר 8 שנים ותביא הרבה תארים. לשמחתנו, עמדת בהבטחה. מכבי של שנות ה-90' המוקדמות הפכה לאחת הקבוצות הגדולות בהיסטוריה של המועדון".

 

מכאן מגוללים האוהדים את דרכו של קלינגר בקבוצה כמאמן, דרך שנראתה מבטיחה, לפחות בהתחלה. "בקיץ 2002 סגרת מעגל וחזרת הביתה, לקריית שלום, בתור מאמן. אי אפשר היה לתאר את שמחתנו ברגע המינוי, מכיוון שהיית מזוהה אצלנו כמושיע כל יכול, כבן אדם אמיתי עם כבוד והגינות, ובתור אחד שיתן את הכל עבור האוהדים ויגלה גם מחויבות להצלחות.

 

"אין ספק שעמדת במבחן התוצאה. אליפות, סגנות ועליה היסטורית לליגת האלופות, וכל זאת תוך פחות משלוש שנים, הם הישגים שכל מאמן ישראלי יכול להתגאות בהם. אולם מבחינת מבטנו, ניר, דרכך לתהילה השתרשה במאבקים, פרשיות כאובות ואיבוד שליטה שהבליט את הניכור ואובדן ההזדהות שלך עם הקהל".

 

לקראת סיום המכתב מתארים האוהדים את קו השבר, אליו הגיעה מכבי תל אביב, בין השאר לדעתם בשל הניתוק של המאמן מהנעשה בקבוצה. "דומה הוא שרק אתה, אדוני המאמן, עדיין לא הפנמת את עובדת היותך בודד במערכה. דומה שמה שחוזות עינינו מידי שבוע, הוא פרק נוסף בסדרה "ניר קלינגר נגד שאר העולם". דומה שרק אתה עדיין לא מזהה את נקודת השבירה והמיאוס שקהל אוהדי מכבי, ברובו הכמעט מוחלט, הגיע אליו ביחסו והרגשתו כלפיך. דומה שמכבי תל אביב, על מאה שנות קיומה ומאות אלפי אוהדיה, הפכה לכלי עבורך, לאמצעי בלבד להגשמת שאיפותיך האישיות. אנחנו תמיד חשבנו שמאמן הקבוצה אמור להיות האמצעי להגשמת ציפיות האוהדים והישגי הקבוצה.

 

"זכרנו אותך אחרת. זכרנו אדם אמיתי, טהור, שפיו וליבו שווים, אדם שלא יהסס לקחת אחריות ברגע הנכון. אבל ניר קלינגר מודל 2005 הפך בעינינו, ולצערנו הרב, לאדם קר, מתנשא, יהיר, כעסן, שתלטן ונרגן, שהפך עצמו לאט, בעקביות ובעקשנות לא מובנת, לדמות שאוהדיה הרבים של מכבי תל אביב מאסו בה. ניר, הגענו לנקודת אל חזור. לפני קצת פחות משנתיים ביצעת מהלך, שהיה נחשב אז אמיץ. שיחררת שני מנהיגים בטענה שיצרו מוקדי כח שמנעו מהקבוצה להגשים את עצמה. הבטחת, אז, שתדע להסיק מסקנות באם יכשל המהלך. נתנו לך את מלוא הגיבוי והקרדיט, למרות שהיינו קרועים בתוכנו, מסיבה אחת: מכבי, עבורנו, תמיד היתה מעל הכל.

 

"היום, ניר, כאשר אתה מצעיד את קבוצתנו בדרך הבטוחה לחורבן ספורטיבי, החלטנו שהגיעו מים עד נפש. רצינו להגיד לך שמיצית את עצמך במועדון, ובכל רגע שאתה ממשיך להחזיק בקרנות המזבח, בעוד שרובו המוחלט של הקהל יושב בבית ומנתק עצמו מן הקבוצה, אתה בוגד באימרה שהפכה נר לרגלינו, והיא ''מכבי מעל הכל''. מכבי, ניר, היא מעל אבי נמני, מעל טל בנין, וגם מעליך.

 

"ניר היקר, תודה על הכל. כדי שנוכל להמשיך ולזכור אותך כדמות חיובית, אנא עשה את המהלך המתבקש. הנח את המפתחות על השולחן, אמור שטעית, וקח אחריות כמו בימים ההם, הטובים. אנחנו רוצים את מכבי בחזרה. אנא ממך, תתפטר".

 

על המכתב, כאמור חתומים, חמישה מאוהדי הקבוצה - מיכאל גלוזמן, מנשה עיני, ישראל שמולי, רועי לוי ועידן פרידמן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים