שתף קטע נבחר

נתניהו: הצבעה נגד התקציב תעלה ביוקר

שר האוצר, בנימין נתניהו, הזהיר בישיבת סיעת הליכוד: "אם חברי הליכוד לא יצביעו בעד התקציב, נצטרך לשלם כסף יקר לסיעות אחרות בבית". בכך רמז נתניהו למחיר שעשויה הממשלה לשלם לש"ס, כדי להעביר את התקציב. הסיעה אישרה פה אחד - וללא המורדים שהחרימו את הישיבה - את התמיכה בתקציב. בליכוד שוקלים להחליף את המורדים בוועדה

"אם חברי הליכוד לא יצביעו בעד התקציב, נצטרך לשלם כסף יקר לסיעות אחרות בבית", כך הזהיר בצהריים (יום ב') שר האוצר, בנימין נתניהו, בישיבת סיעת הליכוד בכנסת.

 

נתניהו קרא לחברי סיעתו להצביע בעד התקציב ולא לערב את ההצבעה הזו בנושא ההתנתקות. המורדים החרימו את הישיבה, שבסופה התקבלה החלטה על תמיכה בתקציב 2005, המחייבת את המורדים.

 

לקראת ההצבעה על התקציב בוועדת הכספים של הכנסת, תסמיך סיעת הליכוד את יו"ר הקואליציה, גדעון סער, להחליף במידת הצורך את ארבעת חברי הוועדה מקבוצת "המורדים" אם אלה יצביעו נגד התקציב. ההצבעה בוועדת הכספים, שהיתה אמורה להתקיים ביום חמישי נדחתה, וככל הנראה תתקיים ביום שני. עקב כך תידחה במספר ימים גם ההצבעה במליאה.

 

"כולנו עבדנו יחד על התוכנית הכלכלית", אמר נתניהו. בדבריו רמז נתניהו כי אם המורדים, שהחרימו את ישיבת הסיעה העוסקת בנושא התקציב, לא יצביעו בעד, יהיה מוכן להעביר תקציבים לש"ס כדי להעביר את התקציב.


עוד אמר נתניהו כי "התקציב זה עניין עקרוני. אי אפשר לקבל התנגדות אוטומטית כנורמה. צריך לפעול עם המתנגדים כדי לשכנע אותם. זכותה של הסיעה לפעול להגנת הממשלה ולהגנת הסיעה".


ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר כי טעות לקשור את ההתנתקות לתקציב. לדבריו, "חמור מאוד שקבוצה לא נכנסת להחלטה לדיון על התקציב. גם הניסיון לכפות על הממשלה דברים דרך התקציב, זה דבר מעוות לחלוטין."


חבר הכנסת בן לולו, שנמנה על המורדים, אולם השתתף בישיבה, אמר ל-ynet כי "אי אפשר לבוא ולומר שאפשר לסגור את כל נושא התקציב. אני לא חותמת גומי, ויש דברים שצריך לטפל בהם."


חבר הכנסת מיכאל רצון מהמורדים, שלא השתתף בישיבה, הסביר את סיבת היעדרותו ואמר: "כאשר לא סופרים אותנו אין טעם שנבוא. מאחר ואני תומך בתקציב ברמה העקרונית אבל מתנגד לתקציב בגלל ההתנתקות, אז חשבתי שאין מקום שאכנס לישיבה".

 

חבר הכנסת רוני בר-און דרש בפתח הישיבה לחייב את כל חברי הסיעה במשמעת סיעתית בנושא התקציב, כדי שתהיה החלטה מחייבת לכל חברי הסיעה. השר אברהם הירשזון העיר בציניות: "אם לא נרענן את ההצעה, אז נרענן את הרשימה לכנסת".

 

ראש הממשלה, שר האוצר ויו"ר הקואליציה מנהלים מסע שכנועים לצורך העברת תקציב המדינה, אך נראה כי המורדים עומדים בסירובם לתמוך בהצעת התקציב. ללא תמיכת שינוי או ש"ס, עלולה ליפול הצעת התקציב ועמה כל הממשלה. זו תהיה המשוכה האחרונה של ממשלת שרון בכנסת לפני מימוש תוכנית ההתנתקות.

 

המשא ומתן מול ש"ס הסתיים בינתיים ללא תוצאות. ראש הממשלה בחן את רצינות כוונותיו של יו"ר ש"ס, אלי ישי, ואף נאות להתפשר על נושא קצבאות הילדים, אלא שההצעה של לשכת שרון מחייבת הליך חקיקה ארוך - הליך שיסתיים הרבה אחרי אישור התקציב.

 

המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, אמר בישיבת סיעת העבודה כי ההצבעה על התקציב תקבע את גורל הממשלה הזו. "אני מציע לא להסתכל רק על התקציב עצמו אלא גם על נושאים אחרים שעל הפרק. אם ההתנתקות תצא לפועל, תהיה צמיחה מאוד יפה".


פורסם לראשונה 07/03/2005 15:05

 

בהכנת הכתבה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
בנימין נתניהו מזהיר
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: טל שחר
הסכמה עם אריאל שרון
צילום: טל שחר
מומלצים