שתף קטע נבחר

ישראל דחתה ניסוי בטיל בגלל "ריגול" אמריקני

האם האמריקנים ריגלו אחר ניסוי טילים ישראלי? שבועון צבאי אמריקני מדווח כי בארץ דחו ניסוי של טיל ארטילרי חדש, בעקבות נוכחות מוגברת של מטוסי ביון אמריקנים בזירת הניסוי. בארץ מודאגים: מה הם חיפשו שם?

מה האמריקנים עשו שם? ישראל ערכה לפני מספר ימים ניסוי מוצלח בטיל ארטילרי ארוך טווח - אולם הניסוי נדחה במספר ימים מחשש לריגול אמריקני. כך מדווח השבועון לנושאי ביטחון "דיפנס ניוז".

 

על פי הדיווח, מדובר בניסוי רביעי ובהצלחה שלישית של הטיל, שנורה מאתר ניסוי בחופי ישראל למטרה בטווח של כ-200 קילומטרים. זהו טיל בעל מערכת הנחיה מתוחכמת הפועלת באמצעות ניווט לוויני, שמסוגל לפגוע ממרחק במטרה ניידת או נייחת. משקלו של הטיל כ-1,230 קילוגרמים, כולל ראש נפץ של עד 570 קילוגרם, פרי פיתוח של מפעל מל"ם של התעשייה האווירית.

 

"זה היה ביצוע מצוין ואנחנו גאים בו מאוד - אבל אנחנו עדיין לא מבינים מה האמריקנים עשו שם, לאחר שהאזור הוכרז כשטח ניסוי סגור", אמר לעיתון בכיר ביטחוני בישראל, שהיה מעורב בניסוי.

 

על פי המקורות בישראל, ישראל "הזמינה" מתחם אווירי סגור ל-3 שעות בתאריך ה-1 במרס בבוקר. אולם אז חדרו לאזור מטוסי ביון אמריקנים, מדגם

 U2 ו-P-3, ונוכחותם המתמשכת חייבה את דחיית הניסוי. בכירי מערכת הביטחון וחיל האוויר שנכחו באתר הניסוי הביעו תיסכול רב. ניסיונות לפנות לאמריקנים בנושא לא צלחו.

 

האם האמריקנים ביצעו "ריגול תעשייתי" צבאי אחרי הניסוי הישראלי? כך לפחות סבורים בארץ. קצין ישראלי בכיר הבהיר כי שיתוף הפעולה הביטחוני בין המדינות נמצא ברמה גבוהה הרבה יותר - אולם המקרה הותיר משקעים. "אמרתי לאנשים שלי: שווה לשלם יותר ולהתעצבן קצת, אבל לבצע את הניסוי. קשה לי לקבל את זה שהמטוסים האמריקנים שהו שם באופן מכוון, אבל ככל הנראה הם היו סקרנים".

 

בשגרירות האמריקנית סירבו להגיב לעיתון בפרשה, וכך גם בחברת מל"ם ובחיל האוויר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים