שתף קטע נבחר

פרופ' יעקב בקנשטיין - זוכה פרס ישראל בפיזיקה

בקנשטיין יקבל את הפרס לשנת 2005 על מחקרים בתחום האסטרופיזיקה והקוסמולוגיה, וחקר התנהגותם של חורים שחורים

שרת החינוך, התרבות והספורט, לימור לבנת, הודיעה היום (שלישי) כי הזוכה בפרס ישראל בתחום הפיזיקה לשנת תשס"ה הוא פרופסור יעקב בקנשטיין.

 

ועדת השופטים לפרס כללה את פרופ' חנוך גוטפרוינד מהמכון לפיזיקה באוניברסיטה העברית, פרופ' הלנה אברמוביץ' מבית הספר לפיזיקה ואסטרונומיה באוניברסיטת תל-אביב, ופרופ' שלמה הבלין, מהמחלקה לפיזיקה באוניברסיטת בר-אילן.

 

"עבודה חלוצית ומקורית"

 

השופטים כתבו בהחלטתם כי "החלטנו להעניק את הפרס לפרופ' יעקב בקנשטיין על תרומותיו החלוציות לשאלות מרכזיות באסטרופיזיקה ובקוסמולוגיה. פרופ' בקנשטיין הציע, בראשית שנות השבעים, לייחס לחורים השחורים אנטרופיה שהיא מתכונתית לשטח הפנים שלהם, וזכה להכרה בינלאומית כאבי התרמודינמיקה של חורים שחורים". לדבריהם, "עבודתו זו מצטיינת במקוריות ובחדשנות, והיא חוללה מהפכה מחשבתית בתחום זה של הפיזיקה".

 

עוד כתבו צוות השופטים ש"עבודות נוספות שלו על עירורים קוונטיים של חורים שחורים, על הקביעות של פרמטרים פיזיקליים בסיסיים ועל תורת הכבידה עם דינמיקה ניוטונית מתוקנת עוררו עניין רב בקהילייה המדעית. יש בעבודות אלה תרומה ליסודות הפיזיקה והן ממלאות תפקיד חשוב במאמצים לנסח תורת כבידה קוונטית ובבירור חידת "החומר האפל" ביקום".

 

"עבודתו המצטברת של פרופ' בקנשטיין במשך שלושים השנים האחרונות, ביססה את מעמדו כאחד המנהיגים הבולטים בעולם כולו בחזית המחקר של צפונות היקום", חתמו צוות השופטים את בחירתם.

 

ממקסיקו סיטי לבאר-שבע

 

פרופסור יעקב בקנשטיין נולד במקסיקו סיטי ב-1947. בגיל 27, לאחר שסיים לימודי דוקטורט ופוסט-דוקטורט, הוא עלה לארץ והחל לעבוד כמרצה בכיר באוניברסיטת בן-גוריון. ב-1977 הוא קיבל את פרס א. ד. ברגמן במדעים, ב-1978 הועלה לדרגת פרופסור מן המניין, וב-1979 נבחר לאיגוד הבינלאומי לאסטרונומי (IAU).

 

בשנת 1981 הוא פרסם אב-טיפוס ראשוני לסדרה של חסמים הקשורים באנטרופיה, הקרויה על שמו. הוא פרסם שורה ארוכה של מאמרים ומחקרים שונים, וזכה להכרה בינלאומית. ב-1997 נבחר לחבר באקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, ב2001 מונה לחבר במועצת סוכנות החלל הישראלית, וב-2003 היה הישראלי הראשון שנבחר ל-World Jewish Academy of Sciences.

 

בשנתיים האחרונות חוקר פרופ' בקנשטיין את האפשרות להסביר סידרה של בעיות ידועות באסטרופיזיקה וקוסמולוגיה, בלי להזדקק להכנסת "חומר אפל" למשוואה. מחקריו עוררו דיון רב בקרב חוקרים ואנשי מדע, ועבודתו נחשבת למקורית ויוצאת דופן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נאס"א
חור שחור בצילום נדיר
צילום: נאס"א
חור שחור (הדמייה)
מומלצים