שתף קטע נבחר

ההצבעה על התקציב: האם שרון נרדם בשמירה?

ראש הממשלה מתחיל להבין כי בשלושת השבועות שנותרו לו להעביר את תקציב המדינה ל-2005, הוא לא צפוי ללקק דבש. כדי לא למצוא את עצמו תלוי על חודו של קול, עורך שרון פגישות עם חברי הסיעות הקטנות וסיעות היחיד, בניסיונות שכנוע אחרונים. ובשינוי? זעם, מרמור ודיבורים על בחירות והפלת הממשלה. "טומי נעלב מזה ששרון מדבר עם פריצקי ונודלמן אבל לא איתו", אומר בכיר בשינוי

בלשכת ראש הממשלה מבינים לאחרונה כי אישור תקציב המדינה בכנסת לא צפוי להיות טיול קליל בפארק. לקראת ההצבעה שנדחתה לסוף החודש, מנסים שוב היום (ה') שרון ואנשיו לגייס רוב. 

 

בפגישה שהתקיימה אתמול בין ראש הממשלה, אריאל שרון, לבין שר האוצר, בנימין נתניהו ואנשי משרדו, הבין שרון כי הוא איבד את חברי ש"ס, גם שינוי לא תתמוך והמורדים במפלגתו הפכו לכוח פוליטי לא קטן. מה שנותר כעת הוא להיאבק על כל קול.

 

במקרה של מאבק כזה, שבו התקציב תלוי על חודו של קול, יימצאו ח"כים כמו יו"ר הכנסת רובי ריבלין או מאיר פרוש, למשל, שלטובת ארץ ישראל השלמה יהיו מוכנים להפיל את הממשלה.

  

ראש הממשלה אריאל שרון החל היום בסדרת פגישות עם סיעות היחיד בכנסת, בניסיון אחרון אולי להיאבק במורדים. עיקר המאמץ מופנה בניסיון לשכנע את חברי הכנסת מיכאל נודלמן, דוד טל (עם אחד) ויוסף פריצקי. נכון לעכשיו מערך הכוחות מדאיג מאוד מבחינת שרון.

 

נגד התקציב צפויים להצביע 56 חברי כנסת, בהם חברי סיעות שינוי (14), המורדים בליכוד (13), סיעות הימין (12), ש"ס (11) והערבים (6). בעד התקציב צפויים להצביע 55 חברי כנסת: 26 חברי כנסת של הליכוד, 19 של העבודה, 5 של יחד, 4 של אגודה ישראל, ומיכאל נודלמן.

 

ח"כ יוסף פריצקי אמר לאחר פגישה עם ראש הממשלה כי יתמוך בתקציב רק בתנאי שיוסדר עניינם של פסולי החיתון - אחרת יימנע. הטיפול בנושא הוטל על מזכיר הממשלה. ל-ynet נודע כי שרון לא פסל את האפשרות להיענות לדרישת פריצקי. גורם בלשכה אמר ל-ynet: "הרעיון של פריצקי לא פסול לחלוטין, אבל אנחנו לא יכולים לקבל אותו ממש כפי שהוא הציג את זה".

 

"טומי נעלב"

 

ובעת ששרון עסוק בחיזור אינטנסיבי אחרי סיעות היחיד בכנסת, בשינוי זועמים. בכירים במפלגה אומרים היום כי "אם שרון חושב שאנחנו בכיס שלו, הוא טועה. לא כדאי לו לחכות עד הרגע האחרון כדי לדבר איתנו".

 

בשינוי אומרים כי יו"ר המפלגה, יוסף לפיד, לא רואה בעין יפה את העובדה ששרון מארח אצלו כמעט את כולם, חוץ מאשר את אנשי שינוי. "טומי נעלב מזה ששרון מדבר עם פריצקי ונודלמן אבל לא איתו", אומר בכיר בשינוי, "שרון הזמין אותו לגולאש פעם אחת וחושב שזה מספיק? אנחנו לא מבינים מה הסיפור של שרון. הוא פשוט לא מדבר איתנו".

 

בשינוי אומרים כי ככל שעוברים הימים, עמדתו של אברהם פורז, התומך בהפלת הממשלה, מתחילה "להכות שורשים" במפלגה. לדברי בכירים במפלגת האופוזיציה הגדולה בכנסת, קבוצה גדלה והולכת של אנשים בשינוי מתחילה להאמין שהדבר הטוב ביותר עבור שינוי היא ללכת לבחירות כבר בקיץ. "אנחנו לא רוצים להסריח באופוזיציה", אומר ח"כ בכיר בשינוי. "כרגע מרחפת שחיתות טוטאלית בכל מה שקשור למשפחת שרון ולמה שהליכוד עושה. אנחנו לא מאושרים מזה".

 

על פי ההערכות של פורז, אם יתקיימו הבחירות לפני ביצוע ההתנתקות, הרי שהליכוד יתפצל, וכוחה של שינוי תגדל, בעוד שהעבודה נשארת במקומה עם כ- 21 מנדטים. עמדתו של שר הפנים לשעבר קובעת כי ההתנתקות חזקה מאריק שרון, והיא תצא לפועל איתו או בלעדיו.

 

איך הם יצביעו?

 

עדיין לא ברור איך מתכוונים להצביע יו"ר הכנסת ריבלין, חברי הכנסת יוסי שריד, מאיר פורוש, ודוד טל.

 

ריבלין הודיע כי יעשה הפרדה מוחלטת בין התנגדותו לתוכנית ההתנתקות לבין ההצבעה על התקציב, אולם אם יידע כי הוא עשוי למנוע את ההתנתקות, ייתכן שיחזור בו. ח"כ פורוש רוצה שההסכם הקואליציוני עם הליכוד, המבטיח 290 מיליון שקלים לחרדים יקוים, אבל ישמח להפיל את שרון ואת תוכניתו.

 

סיעת רע"מ רוצה בפינוי התנחלויות אך רוצה גם שישלמו לה על הצבעה כזו וראש הממשלה מעדיף שלא להעביר את התקציב על קולות הערבים ולכן עדיין לא הגיעו הצדדים לסיכום שיבטיח את תמיכתם, אולם בסביבת שרון מעריכים שרע"מ תימנע או תתמוך.

 

סיעת עם אחד שבסיס כוחה הפוליטי נבנה על התנגדות לתוכניות הכלכליות של נתניהו, נמצאת כיום תחת לחץ כבד של מפלגת העבודה, לתמוך בתקציב. ראש הסיעה, ח"כ עמיר פרץ, חוזר לאחרונה שוב ושוב על המנטרה, לפיה, "לא מקריבים את התקציב על מזבח ההתנתקות אלא אם ייענו דרישותינו", דרישות ששר האוצר לא יוכל לקבל. בסביבת ראש הממשלה מעריכים ששני חברי כנסת של עם אחד יימנעו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן מרסיאנו
מנסה לשכנע. שרון
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: תומריקו
שרון מחזר. פריצקי
צילום: תומריקו
צילום: אלכס קולומויסקי
הפרדה מוחלטת? ריבלין
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: ערוץ 2
לפיד. גולש אחד לא מספיק
צילום: ערוץ 2
מומלצים