שתף קטע נבחר

פינס: ההנחות בארנונה לחלשים תקפות

השר פינס החליט לבטל את התקנות שעליהן חתם ראש הממשלה כשכיהן כממלא-מקום שר הפנים, שצמצמו את ההנחות הגורפות בארנונה שקיבלו בין היתר קשישים ועולים חדשים. השר הורה לבחון מחדש את מדיניות ההנחות, לפני שתתקבל החלטה נוספת בעניין

ההנחות לחלשים יישארו על כנן: שר הפנים, אופיר פז-פינס, ביטל את תקנות הארנונה שעליהן חתם בדצמבר 2004 ראש הממשלה, אריאל שרון, בעת כיהן כממלא מקום שר הפנים. התקנות הביאו לצמצום משמעותי בהנחות הארנונה של השכבות החלשות, בהן נכים, עיוורים, קשישים, משפחות חד הוריות, עולים חדשים ועוד. ההנחות, בשיעור של עשרות אחוזים, ניתנו קודם לכן על-ידי הרשויות המקומיות בהתחשב בפרמטרים סוציו-אקונומיים כגון הכנסה, מצב רפואי, מספר ילדים ואזור מגורים.

 

ההנחות בארנונה בעבר היו גורפות וניתנו אוטומטית לכל תושב אשר עמד בקריטריונים הכלליים, מבלי להתחשב במצבו הכלכלי בפועל. כך, למשל, זכו גם עולים חדשים אמידים להנחות בארנונה, אף אם באופן מעשי לא נזקקו לכך.

 

ההנחות הגורפות הטרידו ככל הנראה גורמים בכירים במשרדי הפנים והאוצר, והובילו אותם להתקין תקנות המבטלות באופן גורף את כל ההנחות לנזקקים. בהיעדר שר פנים מכהן, הובא המסמך לאישורו של ראש הממשלה וזה חתם עליו. התקנות החדשות היו אמורות להיכנס לתוקפן החודש.

 

כעת, לאחר ביטול התקנות, ישוב המצב לקדמותו, עד לבחינה מחודשת ומעמיקה של מדיניות ההנחות והפטורים בתשלומי הארנונה.

 

פינס: לא נתנו לשכבות החלשות להשמיע את דברן

 

לטענת השר פינס, התקנות נקבעו מבלי שניתן לנציגי השכבות החלשות אפשרות להשמיע עמדתם בנושא ומבלי שהובאו בחשבון ההשלכות הנובעות מהן. "תקנות אלו גרמו לפגיעה רחבה באוכלוסיות החלשות אשר נציגיהן לא זכו כלל להשמיע עמדתם בנושא טרם הותקנו התקנות", אמר השר פינס בשבוע שעבר לראש הממשלה ולשר האוצר.

 

פינס ציין עוד, כי ראשי רשויות רבים, ביניהם יו"ר המרכז לשלטון מקומי, עדי אלדר, יצאו נגד התקנות החדשות וטענו כי מדובר בפגיעה ממשית בשכבות החלשות. 

 

עם זאת, החליט השר פינס להותיר על כנם שלושה שינויים שנכללו בתקנות שהתקין ראש הממשלה. על-פי שינויים אלה, הזכאות להנחה בארנונה עבור משפחות חד הוריות תימשך עד שיגיעו הילדים לגיל 21, במקום 18, כפי שהיה עד היום.

 

כמו כן תישאר ההנחה שניתנה לתעשיינים עבור מבני תעשיה בישובים מוכי אבטלה וכן תישאר קביעת גיל האזרחים הוותיקים לצורך הקלות בארנונה כשווה לזה המוגדר בחוק האזרחים הוותיקים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
פגיעה בחלשים. פינס
צילום: גבי מנשה
צילום: רויטרס
בוטלה החלטת שרון
צילום: רויטרס
מומלצים