שתף קטע נבחר

"הקפיטליזם החזירי" והדילמות של יוצאי מרצ

בימים הקרובים תידרש סיעת מרצ לגבש את עמדתה בנושא התקציב. על כף המאזניים תעמוד ההתנתקות מצד אחד והמדיניות הכלכלית. כיצד היו מצביעים ח"כים לשעבר במרצ? שולמית אלוני: אסור לאשר את התקציב הזה. יעל דיין: השלום יותר חשוב מכל תקציב

מתלבטים משמאל: עד סוף החודש אמורה להצביע הכנסת על חוק התקציב, ולהכריע גם את גורלה של הממשלה ואולי של תוכנית ההתנתקות. מפלגות השמאל נדחקות לפינה - עליהן להחליט האם "לסתום את האף" ולהצביע בעד תקציב, שאותו כינה המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, כ"קפיטליזם חזירי" או להצביע לפי השקפת עולמן החברתית - נגד התקציב. ימים ספורים לפני שתכריע סיעת יחד-מרצ חזרנו לחברי הכנסת לשעבר במפלגה, וגם אצלם הלבטים לא פשוטים.

 

שולמית אלוני: אם זה תקציב לרווחה או בחירות - אעדיף בחירות

 

"היות שאני לא מאמינה שהממשלה הזו תביא שלום, לא הייתי מצביעה עבור התקציב. חברה שבה רוב הציבור הם מהגרים - לא יכולה לעמוד בתקציב כזה. רוב האוכלוסיה בארץ הם דור ראשון ושני למהגרים שבאו בלי שפה או מקצוע או רכוש. ולבוא כעת ולפגוע ביסודות הבסיסיים של הרווחה בחברת מהגרים, זו שערוריה. אולי שר האוצר רוצה משאל עם אם הוא מעביר תקציב כזה ובכך מתכנן בחירות. הוא חייב לתקן את התקציב ובמקום לתת כספים לשטחים, למתנחלים ולחרדים, הוא צריך לתת כספים בצורה ממלכתית לבריאות, קשישים וחינוך.

 

"או שהוא יהיה מוכן לשנות את התקציב או שלא איכפת לו ללכת לבחירות. בכל מקרה, הבחירות לא ישפיעו על ההתנתקות שתלך קדימה. ההתנתקות תהיה בלאו הכי. זו החלטת ממשלה וכנסת. אם הוא לא רוצה בחירות שישנה את התקציב. אני טוענת שאסור לאשר את התקציב הזה, אלא אם כן יהיה בו שינוי. אם זה תקציב לקשישים לרווחה או ללכת לבחירות - אני מעדיפה בחירות. שלא ישמע מכך שאני בעד בחירות, אבל הוא חייב לתקן את התקציב".

 

אילן גילאון: אני נגד תקציב קפיטליסטי אנטי-חברתי

 

"אין לי אמון בממשלה זו ולכן לא הייתי מצביע לתקציב הזה. אני נגד תקציב קפיטליסטי אנטי חברתי. עם כל הכבוד להתנתקות - זו התחלת הגאולה ולא הגאולה עצמה. זה תחכום דיאלקטי לא נכון. החלוקה הזו של יותר ויותר אנשים המקבלים פחות ופחות לא טובה.

 

יש כאן שני קרבות, הקרב על ארץ ישראל שהוכרע כבר, ולא משנה מה יהיה גורל הממשלה, והקרב על מדינת ישראל - למי היא שייכת. לארבעה אחוזים מהאוכלוסיה - בנקאים, קבלנים וסרסורי כוח אדם, או אולי לשאר המדינה".

  

ענת מאור: שרון מאחז עיניים - צריך להצביע נגד

 

"זה תקציב חמור מאוד. האחריות כולה היא על שרון והייתי דורשת ממנו לעשות שינויים מפליגים, שהראשון ביניהם הוא ביטול הצמצום בהבטחת ההכנסה. הוא הוריד מאות אלפים מתחת לקו העוני. זה באשמת שרון ואחר כך באשמת ביבי. לא מדובר כאן בשיקול שלי, אלא בשיקול של שרון. הוא האחראי לתקציב והוא זה שיכול לשנות אותו. התנאי בצמיחה זה שינוי בתקציב, אם הוא לא יעשה את זה אז הוא לא רוצה בהתנתקות.

 

"שרון נותן לעשירים שכבר יש להם כסף, בכך שהוא מקל על המיסוי. הוא צריך לצמצם בהקלות אלה ואת הכסף הזה להעביר להבטחת ההכנסה. רק אז צריך לתמוך בתקציב, אך לא בלי זה. כמו שההיאחזויות היו באחריותו אז, היום התקציב באחריותו. הוא עושה הכל בכוונה ומאחז עיניים.

 

"שרון לוקח לעניים ונותן לעשירים ואז אומר שאין כסף. המטרה שלו זה מדיניות קפיטליסטית אכזרית, לתגמל את העשירים. מרץ אמרו את זה כבר לפני שנים ולא מספיק לומר 'קפיטליזם חזירי' כמו פרס, ואז להצביע בעד זה. צריך להצביע נגד".

 

יעל דיין: הייתי נמנעת או מצביעה בעד

 

"אין כאן שאלה. אני מאוד מקווה שתהיה לנו, ב'יחד' אפשרות גם לא להצביע לתקציב האיום הזה, אבל גם לא להפיל את הממשלה בקולנו. אבל אם הקול שלי יהיה אחראי לכך שהתקציב נופל ויחד איתו הממשלה וההתנתקות, זה יותר מדי אחריות היסטורית. הייתי נמנעת או מצביעה בעד, לא הייתי נותנת שהקול שלי יפגע בשלום. השלום יותר חשוב מכל תקציב - ההתנתקות זה שלום או מלחמה. אם לא עכשיו אז מדובר בדחייה של עשרות שנים - נצטרך לחכות לאחרי הבחירות ואז החמאס יחזור ולא יהיה יותר אבו מאזן ולא בוש. יותר מדי השערות.

 

"מצד שני, תמיד יהיה עוד תקציב. מצער שיש בחירה כזו, ושאי אפשר שיהיה תקציב טוב וגם לקדם את השלום. זו זוועה הנובעת מאופן התנהלותם של המתנחלים והמורדים בליכוד. זה ניסיון לחבל בתהליך השלום. פתאום מורדי הליכוד הם סוציאליסטים ולא תומכים במצע של עצמם. יש כאן שימוש במצוקות הקשות של אוכלוסיות חלשות כדי להגיע ליעדם הפוליטי".

 

אמנון רובינשטיין (לשעבר נציג שינוי במרצ): הייתי מצביע בעד

 

"הייתי מצביע בעד התקציב בגלל נושא קיום ממשלה זו. בסך הכל אני גם תומך במדיניות הכלכלית. הדבר היחיד שמפריע לי מאוד זו ההתחייבות לחרדים, אבל עדיין הייתי מצביע בעד התקציב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסור לאשר תקציב כזה. שולמית אלוני
צילום: צביקה טישלר
אתר הכנסת
מאבק על מדינת ישראל. אילן גילאון
אתר הכנסת
אתר הכנסת
שרון נותן לעשירים. ענת מאור
אתר הכנסת
אתר הכנסת
הייתי נמנעת או מצביעה בעד. דיין
אתר הכנסת
צילום: אלכס קולומויסקי
הייתי מצביע בעד. רובינשטיין
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים