שתף קטע נבחר

קרובי פעילת שמאל שנהרגה תובעים את חברת הדחפורים

פעילת השמאל רייצ'ל קורי נהרגה לפני שנתיים ברפיח בעת שניסתה למנוע מדחפור צבאי להרוס בית פלסטיני. צה"ל קבע: זו הייתה תאונה. משפחתה תבעה את מדינת ישראל ואת צה"ל, ובמקביל את חברת "קאטרפילר" בטענה: הם סיפקו לצה"ל את הדחפור כשידעו שהוא ישמש להרס בתים ויסכן חיי אדם

משפחתה של פעילת השמאל האמריקנית רייצ'ל קורי, שנהרגה לפני שנתיים מפגיעת דחפור צבאי ברפיח, הגישה אתמול (שלישי) תביעות פיצויים נגד מדינת ישראל וצה"ל, ובמקביל נגד חברת הדחפורים "קאטרפילר".

 

קורי (24) נהרגה בדיוק היום לפני שנתיים בעת שניסתה למנוע מדחפור צה"לי להרוס בית פלסטיני ליד ציר פילדלפי ברפיח. תחקיר של צה"ל קבע כי הדחפור לא פגע בקורי במתכוון והגדיר את האירוע "תאונה". לאחר התחקיר החליטה הפרקליטות לסגור את התיק מבלי להעמיד איש לדין על הפרשה.

 

אתמול הגישו בני משפחתה של קורי תביעת נזיקין נגד מדינת ישראל, צה"ל ומשרד הביטחון בטענה שנהג הדחפור פגע בקורי במתכוון. הם טוענים שהיא לבשה מעיל בצבע בולט ולפיכך ניתן היה להבחין בה בנקל. הם טוענים גם שהיא הזדהתה כפעילת שלום ולא היוותה כל איום על החיילים במקום. בני המשפחה, המיוצגים על ידי עורך הדין חוסיין אבו חוסיין מאום אל פחם דורשים 324 אלף דולר כפיצויי נזיקין.

 

במקביל לתביעה זו הגישו בני המשפחה תביעת נזיקין גם נגד חברת הדחפורים "קאטרפילר" בטענה שהיא עוברת על חוקים אמריקניים ובינלאומיים "כשהיא מספקת לצה"ל דחפורים ייחודיים בעוד שידוע לכל שהם משמשים להרס בתי פלסטינים ומסכנים חיי אדם".

 

"בתי לא הייתה צריכה למות", אמרה סינדי קורי, אמה של רייצ'ל. "אנו סבורים ש'קאטרפילר' וצה"ל צריכים לתת את הדין על מעורבותם בהתקפה", הוסיפה.

 

דוברת החברה לא מסרה כל תגובה ישירה לתביעה אולם החברה פירסמה הודעה בה נכתב: "קאטרפילר שותפה לדאגה העולמית נוכח המתיחות במזרח התיכון ואנו בהחלט חשים חמלה כלפי כל אלה שנפגעים כתוצאה מהמתיחות הפוליטית. אולם בכל יום פועלים כ-2 מיליון כלים ומנועים של החברה בכל רחבי העולם ואין לנו לא הסמכות המשפטית ולא היכולת לפקח על כל אחד מהם בנפרד".

 

יצויין כי לפני כחודש יזמה "מועצת הכנסיות העולמית", ארגון של כנסיות לא קתוליות, להטיל חרם על חברות בינלאומיות "המסייעות לכיבוש הישראלי", ביניהן חברת "קאטרפילר", ולעודד משיכת השקעות מישראל, צעד שגרר גינויים מצד ארגונים יהודיים ונוצריים כאחד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: רויטרס
רייצ'ל קורי (ארכיון)
צילום רפרודוקציה: רויטרס
צילום: איי פי
חיילים ברפיח. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים