שתף קטע נבחר

מסתמן: החרדים יתמכו, משאל העם יאושר בוועדת חוקה

עד עתה שלל הרב עובדיה יוסף מכל וכל את אפשרות המשאל, אולם היום אמר יו"ר ש"ס אלי ישי כי הוא "ממתין לשמוע את עמדת האשכנזים". יו"ר ועדת חוקה, ח"כ מיכאל איתן, כבר מכין את המהלך הבא לאחר אישור החוק בוועדה. אם החוק יגיע למליאה - יהוו שוב החרדים את לשון המאזניים

מהפך ביחס החרדים למשאל עם? ש"ס ודגל התורה צפויות לתמוך בחוק משאל העם בהצבעה שתתקיים בשבוע הבא בוועדת החוקה, כך הולך ומסתמן הבוקר (יום ד').

 

עד כה שלל הרב עובדיה יוסף מכל וכל את אפשרות המשאל, אולם מכבש הלחצים חסר התקדים שמפעילים מתנגדי ההתנתקות עליו ועל שאר הרבנים עושה כנראה את שלו.

 

רמז ראשון לכך ניתן בפגישה שקיים בשבוע שעבר עם רבנים מיש"ע, ובה הבהיר כי מטרתו האסטרטגית היא להפיל את ראש הממשלה, בכל האמצעים. ייתכן שהרב יוסף השתכנע שקידום רעיון המשאל יגרום לראש הממשלה ללכת לבחירות.

 

יו"ר ש"ס, אלי ישי, חזר הבוקר על דברים שאמר ל-ynet בשבוע שעבר באשר לעמדת המפלגה בנושא המשאל, שהיתה עד כה נחרצת ביותר נגד משאל. עם זאת ישי ציין כי "הרב עובדיה ממתין לשמוע את עמדת מנהיגי הציבור האשכנזים, הרב אלישיב והאדמו"ר מגור וכן את נימוקיהם", והוסיף: "הדבר יסייע לו בהחלטה לקראת ההצבעה בועדת החוקה".

 

אם הצעת החוק למשאל עם אכן תגיע בסופו של דבר להצבעה במליאת הכנסת - יהוו שוב החרדים את לשון המאזניים. ללא תמיכתם החוק ייפול, ולכן מעריכים במערכת הפוליטית שבכוחו של ישי להוביל לבחירות. זאת, אם ש"ס תעניק תמיכה לחוק, וראש הממשלה אריאל שרון יחליט בעקבות זאת להוביל מהלך לבחירות מוקדמות. זה בדיוק התסריט המועדף על ש"ס.

 

רביץ גם צפוי לתמוך במשאל

 

ח"כ אברהם רביץ (דגל התורה) נועד עם מנהיג הזרם הליטאי בנושא, וצפויה לו פגישה נוספת לקראת ההצבעה. מקורביו של רביץ אומרים כי הגישה בפגישה היתה "חיובית", וכי יש סיכוי יותר מסביר שרביץ יצביע בוועדה בעד קיום המשאל. אילו ההחלטה היתה בידיו, אין ספק כי ח"כ רביץ היה מצביע בעד: כבר בעת ההצבעה על חוק פינוי-פיצוי הוא התחנן בפני חברי הכנסת על הוספת סעיף משאל עם לחוק.

 

יו"ר ועדת חוקה, ח"כ מיכאל איתן, כבר מכין את המהלך הבא לאחר אישור החוק בוועדה. ל-ynet נודע כי בכוונתו של יו"ר ועדת חוקה, "לפתוח" את חוק פינוי-פיצוי מחדש במטרה להוסיף לו סעיף התניה של משאל עם. זאת, משום שחוק היסוד שעליו תצביע הוועדה ביום שני אינו יכול לחול רטרואקטיבית גם על פינוי גוש קטיף (שכן ההחלטה עךל כך אושרה בממשלה).

 

ציר ביבי-ישי?

 

בתוך כך, כבר מעלים במערכת הפוליטית ספקולציה חדשה: האם חברו שר האוצר בנימין נתניהו ויו"ר ש"ס ישי להפיל את הממשלה?

 

באחרונה התבטא נתניהו בכנסים פוליטיים ואמר כי "לא אסכים לתת לש"ס מאות מיליונים, גם במחיר הליכה לבחירות". במקרה הזה נוצרה התלכדות אינטרסים בין ש"ס - שדורשת תשלומים שהיא יודעת שלא תוכל לקבל - ובין שר האוצר - שאינו מעוניין לתת. כל זה מתחת לאפו של ראש הממשלה, שממשיך לנסות ולקושש רוב לתקציב מבין הסיעות הערביות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
הרב עובדיה. שינה את עמדתו?
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: עופר מאיר
ח"כ ישי. "הרב מעוניין לשמוע את האשכנזים"
צילום: עופר מאיר
צילום: אילן מרסיאנו
רביץ. "סיכוי יותר מסביר"
צילום: אילן מרסיאנו
מומלצים