שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הכנסת: השפעת הריטלין מסממת אלפי ילדים בישראל

  כ-80 ק"ג ריטלין נמכרים מדי שנה בארץ. מעדויות בוועדה למאבק בנגע הסמים הבוקר בכנסת, עולה כי אלפים משתמשים בריטלין שלא לצורך. התוצאה: תופעות לוואי קשות, אגרסיביות, תנועות בלתי רצוניות ופגיעה שכלית. יו"ר הועדה: אפנה לשר הבריאות לצמצום השימוש בתרופה

  נתונים קשים אודות התרופה ריטלין - הבוקר (ד') בוועדה למאבק בנגע הסמים בכנסת: כ-18 אלף ילדים בגילאי 12 עד 18 דיווחו על שימוש בריטלין

  ותרופות דומות שלא לצורך רפואי. כ-20 אלף ילדים בגילאי 5-6 טופלו בריטלין בשנה החולפת. בשנת 2003 נמכרו כ-80 ק"ג ריטלין בישראל. מדובר בכ-500 כדורים לשנה למטופל. לדברי יו"ר הועדה, ח"כ יחיאל חזן, קיים מסחר בריטלין שלא לצורך רפואי בבתי ספר. אחרים, על פי עדויות, סיפרו שהריטלין "הרס את חייהם".

   

  עקר דלת בבית

   

  אב לילד שנטל ריטלין סיפר כי בנו אובחן כסובל מהפרעות קשב והיפראקטיביות. הנוירולוג שבדק את הילד, רשם את התרופה ריטלין, ובעקבות לחץ המורים, אף הועלה מינון הריטלין. "המצב של הילד הידרדר", מספר האב, "מאז שהוא

  התחיל לקחת ריטלין הוא עקר דלת בבית, הפך כסאות ושולחנות והפך לאגרסיבי. אני מודה למורים שהשעו את הילד שלי מבית הספר, כי רק בגלל זה הוא הפסיק לקחת את התרופה, שלא עזרה לו ואף הזיקה לו".

   

  האב מספר כי בנו נטל את הריטלין במשך ארבעה חודשים, ובשל החרפת התסמינים הפסיק את השימוש בתרופה. "יש לו עכשיו רצון ללמוד, הוא מקבל היום טיפול אלטרנטיבי, ובעצם הצלנו את הילד".

   

  הריטלין גרם לתנועות בלתי רצוניות

   

  בן 26 שנפגע מריטלין, סיפר כי בילדותו היה מועמד לכיתת מחוננים, אולם משהחל ליטול את התרופה חלה הידרדרות במצבו. "התחילו לי התקפי זעם", סיפר, "היו אומרים לי משהו שלא רציתי לשמוע וזה היה יותר מרגיז". בשל התרופה לדבריו, לא הצליח לסיים את לימודיו בתיכון.

   

  רופאת המשפחה, ד"ר שולמית לוריא שהופיעה בוועדה, דיווחה על תופעות לוואי של המשתמשים בריטלין שהגיעו למרפאתה: "אנשים שקיבלו ריטלין לקו ב'טיקים' בגוף, בתנועות לא רצוניות ובהתנהגות אובססיבית". לוריא טענה שמתן ריטלין יוגבל למקרים שההבחנה הרפואית מדוייקת מעל לכל ספק.

   

  פרופ' אשר אור נוי, מנהל המחלקה להתפתחות הילד במשרד הבריאות, אמר כי המשרד הוציא חוזר רפואה הקובע שאת המירשם הראשון של ריטלין צריכים לרשום נוירולוג ילדים, פסיכיאטר ילדים ורופאי ילדים עם נסיון בהתפתחות הילד. "אם הטיפול בילדים שסובלים מבעיית ריכוז וקשב מתחיל ונגמר בזה שנותנים לילד ריטלין, זה לא הטיפול הרצוי", אמר אור-נוי.

   

  ח"כ חזן, יו"ר הועדה, מסר כי בכוונתו לפנות לשר הבריאות בדרישה לערוך בחינה מחודשת של השימוש בריטלין כתרופה לילדים ובני נוער. "אין דבר כזה סם קל", אמר חזן, "ההשפעות של הריטלין מסממות, ויש לבחון בצורה מדוקדקת את השימוש בו, כך שהוא יצומצם רק למקרים ההכרחיים באמת". 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  ריטלין. 500 כדורים לשנה לילד
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים