שתף קטע נבחר

60% ממצביעי שינוי קוראים לתמוך בתקציב

כך עולה מסקר מאגר מוחות, שהתבצע עבור התוכנית "משעל חם". 64% מקרב מצביעי שינוי מצהירים כי אם שינוי לא תתמוך בתקציב, הם לא יצביעו עבור שינוי בבחירות הבאות. ראש הממשלה, אריאל שרון, זימן את לפיד ופורז בעקבות מסר ששיגר פורז לכיוון שרון: "אם ידברו איתנו, אפשר להגיע להסכמה", אמר בראיון ל-ynet. השר מתן וילנאי פנה במכתב לחברי מועצת שינוי במטרה להביא לתמיכת מפלגתם בתקציב

רוב מצביעי שינוי (59%) בעד תמיכת מפלגתם בתקציב, ללא כל תנאי - כך עולה מסקר "מאגר מוחות" שהתבצע עבור התוכנית "משעל חם". 64% מקרב מצביעי שינוי מצהירים כי אם שינוי לא תתמוך בתקציב, הם לא יצביעו עבורה בבחירות הבאות. ראש הממשלה, אריאל שרון, ייפגש מחר (יום ה') בבוקר עם יו"ר שינוי, יוסף (טומי) לפיד ועם ח"כ אברהם פורז בניסיון לשכנעם לתמוך בתקציב המדינה.

 

הפגישה נקבעה בעקבות מסר שכיוון פורז לעבר שרון בראיון ל-ynet, לפיו "אם ידברו איתנו, אפשר יהיה להגיע להסכמה". בימים האחרונים התנהלו מגעים בין הצדדים, שבהם היו מעורבים גם חברי כנסת.

 

גם השר מתן וילנאי (העבודה) החליט לנקוט בצעד חריג במאמץ לרתום את שינוי להצבעה בעד התקציב. הוא שיגר מכתב אישי לחברי מועצת שינוי: "החלטתי לפנות אליך אישית, בהכרעה כה גורלית. יחד נביא לתמיכת סיעת 'שינוי' בתקציב". 

 

וילנאי הוא הראשון מבין שרי הממשלה שהחליט לנסות להתערב בענייניה של מפלגה אחרת. במכתב כתב וילנאי: "אני יודע שפנייה זו היא פנייה חריגה, אך אנו נמצאים בזמנים חריגים. סדרי עולם משתנים ועם ישראל נמצא בפתחה של תקופה גורלית. הזדמנות חסרת תקדים להתפתחויות מדיניות ונסיגה היסטורית משטחי עזה והשומרון נמצאים ממש בהישג ידינו.

 

"לכן, בצעד חריג, אני פונה אליך אישית: חייבים להשפיע על חברי הכנסת ממפלגתך להצביע בעד תקציב המדינה. אין זה תקציב אידיאלי וניתן היה להכינו באופן שונה. אולם חשוב לזכור - תקציב עולה להצבעה מידי שנה. אך הנזק מנפילת הממשלה ותוכנית ההתנתקות יביא לכך שבשנים הקרובות תקציב המדינה יהיה קשה עוד יותר.

 

"יש לנו, 'למחנה השפוי', ש'שינוי' ומצביעיה הם חלק מרכזי בו, הזדמנות חד פעמית לקדם מהלך היסטורי של התנתקות מעזה והתחלה של תהליך מדיני בתמיכה מקיפה של הקהילה הבינלאומית. אל מול מחנה זה ניצבת היום קואליציה של ימין קיצוני וקבוצה של ח"כים אינטרסנטים מהליכוד. עליך לשאול את עצמך - האם ניתן יד לנצחון של עוזי לנדאו ופייגלין. האם ינצח כאן מרכז הליכוד - או המרכז הפוליטי השפוי של ישראל.

 

"נפילת התקציב, שמשמעה נפילת הממשלה ואיתה תוכנית ההתנתקות, תגרום לנזק מדיני, כלכלי וביטחוני אדיר. במקרה זה איש לא יוכל להסביר מדוע ישראל לא מבצעת את אשר התחייב ראש ממשלתה, בפני הנשיא בוש ושאר מנהיגי העולם. ראשי מפלגתך שבים ומצהירים כי יתנגדו לתקציב, בלוקחם בחשבון כי הצבעה זו תפיל את הממשלה שבהכרח תעצור את ההתנתקות".

 

"שינוי - המגן האחרון של נצרים" 

 

"כרגע", כתב וילנאי, "נוצר מצב דה-פקטו שבו 'שינוי' הפכה למגן האחרון של נווה דקלים ונצרים מפני פינוי. הקואליציה לעצירת ההתנתקות מונהגת באופן פרדוקסלי על-ידי 'שינוי'. תמיכה של 'שינוי' בתקציב תפסיק את מחול השדים, תעצור את שטף הסחטנות המתפתח בסאגת התקציב ותבהיר לעולם כולו כי העם בישראל תומך בהתנתקות וכי הכוחות השפויים של מדינת ישראל חברו יחדיו.

 

נקודת הזמן שבה מצויה מדינת ישראל אינה הזמן למשחקים פוליטיים קטנים, ואסור שחברי הכנסת יצביעו על פי שיקולים צרים. 'שינוי' חייבת לשקול האם המקום בו היא רוצה להתייצב לצד מרכז הליכוד. לאור מצב חריג זה החלטתי לפנות אליך אישית, בהכרעה כה גורלית, יחד נביא לתמיכת סיעת 'שינוי' בתקציב".

 

ח"כ אברהם פורז משינוי זעם על המכתב של וילנאי: "פנייתו של השר וילנאי היא חוצפה ועזות מצח. כמי שמכהן בממשלה בתפקיד מיוחד, כשר בלי תיק שעולה לציבור מיליוני שקלים, רצוי שוילנאי ינהג במעט צניעות. מפלגת העבודה בגדה בציבור החילוני, ומשתפת פעולה עם החרדים. כל עוד הם היו באופוזיציה, הם התנגדו לתקציב, ורק כאשר פרס קיבל ג'וב חסר תוכן כמשנה לראש הממשלה, הם הפכו לתומכי ממשלת שרון".

 

גם ח"כ אליעזר (מודי) זנדברג תקף את המכתב ששלח וילנאי: "זו חוצפה שאין כדוגמתה. לא ברור אם וילנאי שכח באיזו מפלגה הוא מתמודד לתפקיד יושב הראש, או שהוא סבור שעתידה של שינוי טוב יותר מעתידה של מפלגת העובדה".

 

למרות שנראה כאילו רק שינוי יכולה להציל את התקציב, דווקא שר האוצר, בנימין נתניהו, אומר בשיחות סגורות, כי הוא יצליח להשיג רוב גם בלעדיהם. בינתיים, בשינוי גוברת המחלוקת בעניין דרך הצבעתה של הסיעה על התקציב. חברי כנסת שונים מקיימים מגעים הן עם אנשי ראש-הממשלה והן עם משרד האוצר בניסיון להגיע להבנה כלשהי שתאפשר לשינוי להצביע בעד התקציב.


פורסם לראשונה 16/03/2005 18:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ניסיון שכנוע. שרון
צילום: רויטרס
צילום: צביקה טישלר
וילנאי. הצביעו בעד
צילום: צביקה טישלר
צילום: טל כהן
חוצפה ועזות מצח. פורז
צילום: טל כהן
מומלצים