שתף קטע נבחר

"הפדופיל מהגליל" עירער על עונשו: דורש עבודות שירות

איתמר באן מהיישוב הר חלוץ הודה במסגרת עסקת טיעון שקיים יחסי מין עם נערה בת 14 אותה הכיר באינטרנט. בית משפט השלום בחיפה דן אותו לשנתיים מאסר. המדינה ערערה על קלות העונש אך מנגד ערער באן על חומרתו: הוא מבקש חצי שנת מאסר שתרוצה בעבודות שירות

פרקליטות מחוז הצפון עירערה לאחרונה על גזר הדין שנפסק נגד מי שכונה בתקשורת "הפדופיל מהגליל", איתמר באן מהיישוב הר חלוץ, והיא דורשת להחמיר בעונשו.

 

באן, שהודה במסגרת עיסקת טיעון שקיים יחסי מין עם נערת בת 14 אותה הכיר באמצעות רשת האינטרנט, נדון בחודש ינואר למעט יותר משנתיים מאסר.

 

מן העבר השני גם באן עצמו הגיש ערעור על גזר דינו. באמצעות פרקליטו הוא דורש להקל בעונשו ולגזור עליו חצי שנת מאסר שתרוצה בעבודות שירות.

 

הפרשה התפוצצה בחודש יוני 2004, אז התברר שבאן והנערה הכירו בראשותה של אותה שנה באמצעות תוכנת שיחות באינטרנט (צ'אט) וניהלו ביניהם שיחות במשך מספר חודשים. המשטרה טענה שבמהלך אותן שיחות שיכנע באן את הנערה לקיים עימו יחסים מין ולבסוף היא נעתרה לבקשותיו והם קיימו לפחות ארבעה מפגשים מיניים.

 

בחקירה התברר עוד שבאן ניצל את תמימותה של הנערה ואת המצוקה הנפשית בה הייתה נתונה בעקבות המפגשים עימו. בהמשך הוא אף קישר בינה ובין אישה אחרת, שטען כי היא אזרחית אמריקנית, שהתידדה עימה, הצדיקה באזניה את המפגשים עם באן וייעצה לה להמשיך ולהיפגש עימו.

 

במשפט הודה באן בארבעה מקרים של בעילה אסורה בהסכמה, ושלושה מקרים של מעשי סדום. הוא נשלח לקבלת חוות דעת משירות המבחן, ובוחניו קבעו כי אם ישתתף בקבוצה לטיפול בעברייני מין, ניתן יהיה להסתפק בעונש קל של עבודות שירות. אולם במועד מאוחר יותר נקבע כי לא יוכל להשתתף בקבוצה שכן הוא אינו מקבל אחריות למעשיו ואינו מבין מה פסול בהם.

 

שופטת השלום יעל פרדלסקי, הביעה במשפט זעזוע ממעשיו של באן. היא ציינה כי יש צורך להרתיע עברייני מין הפועלים ברשת האינטרנט, ולפיכך שלחה אותו ל-27 חודשי מאסר בפועל ושנת מאסר על תנאי, ובנוסף חייבה אותו לשלם לנערה פיצוי בסך 10,000 שקלים.

 

בערעור שהגישה המדינה נטען כי השופטת ייחסה חשיבות מרובה מדי לעברו הנורמטיבי של הנאשם, כולל שירותו בצה"ל. הפרקליטות הדגישה כי באן לא התקבל לקבוצת טיפול בעברייני מין משום שסירב להכיר בחומרת העבירות שביצע, וכי הוא עצמו מודע לסכנת הישנות מקרים דומים בעתיד ואינו חש בושה או סבל בשל מעשיו. "יתכן כי ענישה משמעותית תחבר אותו לחומרת מעשיו", כתבה מנהלת המחלקה הפלילית בפרקליטות מחוז חיפה, עורכת הדין רות גולן.

 

אולם סניגורו של באן, עורך הדין אדם פיש מחיפה, טוען מנגד כי בית משפט השלום החמיר בעונשו מעל ומעבר למה שהמליץ שירות המבחן – חצי שנת מאסר שתרוצה בעבודות שירות – אם יצטרף לקבוצה טיפולית בעברייני מין.

 

עו"ד פיש טוען כי לאחר שנקבע, בריאיון שטחי לטענתו, שבאן אינו כשיר להשתתף בקבוצה, לא נתן שירות המבחן המלצה בנוגע לעונש. "התסקיר הראשון והעיקרי הוגש לאחר מספר פגישות ארוכות למדי עם המערער ואשתו.. התסקיר 'המשלים', לעומת זאת, נכתב בהשראת מנחי הקבוצה הטיפולית, על סמך ולאחר ראיון שטחי וקצר בלבד שערכו המנחים למערער", כתב עו"ד פיש בערעור.

 

הערעורים יישמעו בחודש הבא מול הרכב של שלושה שופטים בבית המשפט המחוזי בחיפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני שיצר
איתמר באן (ארכיון)
צילום: רוני שיצר
מומלצים