שתף קטע נבחר

לפיד: מי שמדבר על תמיכה בתקציב מוכר אותנו

מועצת שינוי התכנסה בתל אביב ומנהיג התנועה תקף בחריפות את אלו המדברים על תמיכה בתקציב. "מי שמדבר מאחורי הגב מחבל באינטרסים של שינוי. זאת התחסדות", אמר. לפיד התעמת עם יו"ר המועצה רייכמן, שאמר: "שינוי תחטא לשליחות אם לא תסייע להתנתקות". לשכת הליכוד התכנסה גם היא וחברים בה קטעו בקריאות ביניים את נאומו של שרון

ישיבה מתוחה: יושב ראש שינוי, יוסף לפיד, דיבר הערב (יום ה') במועצת המפלגה, שהתכנסה לדיון בתקציב. עד מהרה הפכה הישיבה למונולוג חריף ותקיף של יו"ר המפלגה נגד אנשי שינוי המדברים על תמיכה בתקציב, ובראשם יו"ר המועצה, אוריאל רייכמן. לפיד שלל הצבעה על התקציב בקרב חברי המועצה.

 

יו"ר המפלגה כינה את חבריו התומכים בתקציב "יפי נפש שמשחקים לידיים של האוייבים". הוא הציג בפניהם את תוצאות הפגישה שקיים מוקדם יותר עם ראש הממשלה ואמר: "אין מישהו שרוצה בהתנתקות יותר ממני ומפורז. אנחנו הכרחנו את הליכוד ללכת להתנתקות. מה באים לבלבל את המוח שאנו מסכנים אותה? שלא יטיפו לנו מוסר.

 

"אני רוצה לפנות לחברים שחושבים שאנחנו לא מבינים את חשיבות ההתנתקות", הוסיף לפיד. מתקשרים אלי ומסבירים לי כמה ההתנתקות חשובה. אני מודיע לכל אחד שמי שמדבר מאחורי הגב כדי שנצביע בעד מחבל באינטרסים של שינוי. מה זה אומר לשרון ולקליקה שלו? אל תתאמצו. אלה מתחסדים. מה אתם מוכרים אותנו ליריבים שלנו? מה אני צריך - שיגידו שיש מורדים בשינוי? אני מקווה שיש אנשים שעכשיו שמתחרטים ומתביישים. הם מחבלים במאמצים שלנו לעמוד מול הלחצים ויש לחצים גם מחו"ל".

 

לפיד סיפר כי בטקס השקת המוזיאון ביד ושם לפני יומיים, כאשר הציג עצמו בפני שר החוץ הצרפתי מישל ברנייה, שאל אותו השר: "מר לפיד, האם תצביע בעד התקציב?"

  

יו"ר מועצת שינוי, פרופ' אוריאל רייכמן, אמר בשיחה עם כתבים כי הוא חושב שיש חשיבות גדולה לכך שהתקציב יעבור. רייכמן חזר על דברים שאמר לפני כמה שבועות בראיון מיוחד ל-ynet לפיהם שינוי צריכה לתמוך בתקציב או להימנע. לדבריו, חשוב היום להמנע כדי שהתקציב יעבור והממשלה לא תיפול.

 

"אני רואה חשיבות גדולה להעביר את ההתנתקות. נכון שההתנהגות של שרון כלפי שינוי פגעה בנו אבל ברגע זה הדבר החשוב ביותר זה ההתנתקות. אמרתי זאת גם לטומי לפיד וגם לפורז. שינוי תחטא לשליחות שלה אם היא תהיה הגורם שיביא להפלת הממשלה והנזק שעשוי להיגרם יהיה קשה.

 

לדברי רייכמן, "ישראל התחייבה התחייבויות מדיניות וקריסת הממשלה תביא לשיבוש תוכנית ההתנתקות ולנזקים. לא אוכל לקבל זאת בצורה קלה אם שינוי תפיל את הממשלה". רייכמן הביע תמיכה בקיום מו"מ עצמאי של ראשי המפלגה מול ראש הממשלה, ובאי-קיום הצבעה על תמיכה בתקציב. "הגישה של לפיד היא גישה שמנסה להגיע להידברות ולקדם אינטרסים של שינוי סביב התקציב. זה לא נכון להתערב בנושא הזה וזה לא עניין של המועצה אלא, של מי שעומד בראש המפלגה".

 

מוקדם יותר היום התכנסה גם מזכירות שינוי והחליטה להקים ועדה שתדון בהיערכות לבחירות. כמו כן אישרה מועצת שינוי את תקציב המפלגה כפי שהציע יו"ר ועדת הכספים של שינוי, ח"כ אברהם פורז. במהלך הדיון על התקציב הפנימי נמתחה ביקורת מצד חברי מועצה על "קמצנותו" של פורז ועל כך שחברי שינוי המכהנים במועצות ערים נאלצים לשלם מכיסם עבור הפעילות הפוליטית שלהם.

 

פגישה בלי סיכומים

 

הבוקר נפגשו שרון וראשי שינוי, בלשכת רה"מ בירושלים. ראש הממשלה הציע לשינוי 600 מיליון שקל למטרות שונות, אולם לפיד ופורז סירבו להצעתו והפגישה הסתיימה ללא הסכמות.

 

ראשי שינוי דרשו בתחילה להיכנס לממשלה ללא תנאים מוקדמים. אולם שרון הבהיר לשניים כי "בשל סיבות פוליטיות" אין ביכולתו להכניס אותם לממשלה. אז, אמרו לפיד ופורז, אם כך, אנחנו דורשים שלא תתן ליהדות התורה 290 מיליון שקל, שהבטחת להם. ראש הממשלה הבהיר להם בתגובה: "אין בכוונתי להפר את ההסכם עם יהדות התורה ללא סיבה".

 

עוד אמר שרון כי מוטלת על אנשי שרון אחריות היסטורית "והתנגדות שלכם לתקציב תפיל את ההתנתקות".

 

ח"כ יוסף לפיד אמר בצאתו מהפגישה: "הסכמנו לתמוך בתקציב גם מתוך האופוזיציה בתנאי שלא יועברו 290 מיליון שקלים לחרדים אך שרון דחה זאת וכל האחריות להכשלת ההתנתקות היא עליו". בשינוי אמרו עוד כי הציעו לשרון לחוקק את חוק ברית הזוגיות בתמורה לתמיכה בתקציב.

  

הפגישה נקבעה בעקבות מסר שכיוון פורז לעבר שרון בראיון ל-ynet, לפיו "אם ידברו איתנו, אפשר יהיה להגיע להסכמה". בימים האחרונים התנהלו מגעים בין הצדדים, שבהם היו מעורבים גם חברי כנסת.

 

בתוך כך הפריעו חברי לשכת הליכוד לראש הממשלה, אריאל שרון, לדבריו בגני התערוכה בתל אביב. חלק מחברי לשכת הליכוד קראו קריאות ביניים לעברו וקראו קריאות נגד ההתנתקות ובעד משאל עם. 

 

שרון אמר בכינוס כי "הפלת הממשלה היא דבר חמור מאין כמותו, ואין לקבלו בשום אופן. אני בטוח שאף אחד באולם לא רוצה שזה יקרה, ואני בטוח שתפעלו על מנת למנוע את הפלת הממשלה. יש לנו עוד הרבה מה לעשות, וחשוב שהליכוד ימשיך להנהיג את מדינת ישראל שנים רבות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
תקף. לפיד
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: דן בלילטי
מחבלים במו"מ עם שרון?
צילום: דן בלילטי
מומלצים