שתף קטע נבחר

"ערביי ישראל יעלו להר הבית בעת עצרת הימין"

ועדת המעקב של ערביי ישראל החליטה לקרוא לציבור להפגין נוכחות בהר הבית בזמן ההפגנה המתוכננת של תנועות הימין. בנוסף, החליטו חברי הוועדה על דגשים ליום האדמה הקרוב: בעיית הכפרים הבלתי מוכרים בנגב, ודו"ח ועדת עברי

"ועדת המעקב תקרא לציבור להגיע לעצרת שמתכנן הימין ב-10 באפריל בהר הבית ואני צופה שהמונים ייענו לקריאה זו". כך אמר ל-ynet חבר הכנסת מוחמד ברכה (חד"ש) בזמן כינוסה של ועדת המעקב של ערביי ישראל בצהריים (יום שבת) בנצרת. זאת לאחר שחברי הוועדה הבטיחו כי יגנו בגופם על הר הבית מפני המתנחלים.

 

חברי ועדת המעקב התכנסו כדי לדון בהכנות לקראת יום האדמה שיצויין ביום רביעי הבא, ה-30 במרס, היו תמימי דעים כי השנה יושם דגש על בעיית הכפרים הבלתי מוכרים בנגב, המלצות דו"ח ועדת עברי על השירות האזרחי וכן על הריסת הבתים במגזר הערבי. אולם, הנוכחים לא התעלמו גם מסוגיות היום-יום כמו התמיכה בתקציב המדינה וסוגיית הר הבית.

 

באשר לקריאה לציבור להגיע להר הבית בהמוניו - ככל הנראה, לא יהיה מדובר רק בקריאה כללית לציבור. סביר שלקריאה זו תתלווה הכנה לוגיסטית של הסעות שיביאו את הציבור הרחב להר הבית ביום זה, שהוא ראש חודש ניסן.

 

רק לפני כשבועיים ביקרו חברי הוועדה בהר הבית ובתום אותו ביקור התריעו כי רמת האבטחה במקום אינה מספקת וכי בכוונתם להגן בגופם על מסגד אל-אקצה בעצרת המתוכננת ב-10 באפריל.

 

במקביל, עלו לדיון גם נושא התמיכה בתקציב, וליתר דיוק המגעים שניהלו חברי הכנסת של רע"מ, טאלב א-סאנע ועבד אל-מאלכ דהאמשה, עם נציגיו של ראש הממשלה בנוגע להימנעות או אולי אף תמיכה אפשרית בתקציב.

 

"ביקרנו בחריפות את הח"כים של רע"מ על כך שהם הולכים לנהל מו"מ נפרד על התקציב", הסביר ברכה. "אם רוצים עמדה אחידה – צריך לתאם זאת מראש. בכל מקרה, התקציב הוא רע, מעמיק את הפערים והתנגדותנו אליו היא עקרונית. אני לא רואה סיבות שיאפשרו לנו לבחון מחדש את עמדתנו".

 

ועדת המעקב עסקה גם ביום האדמה. השנה יצויין יום האדמה ללא שביתה כללית. זאת, לאחר שהמשתתפים בפגישה היו תמימי דעים כי הציבור אינו ערוך לשביתה שכזאת. האירועים המרכזיים יתקיימו בנגב, במטרה להביע הזדהות עם הכפרים הלא-מוכרים, ובצפון הארץ, בעראבה או בסכנין.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הר הבית. המונים ייענו לבקשה
צילום: איי אף פי
צילום: גיל יוחנן
ועדת המעקב בהר הבית
צילום: גיל יוחנן
הפגנות ביום האדמה (ארכיון)
צילום: יריב כץ
מומלצים