שתף קטע נבחר

אנשי שרון נערכים לכך שהפינוי יתבצע אחרי הבחירות

ארבעה ימי פעילות בלבד נותרו לכנסת לפני חופשת הפורים ופיזורה לפגרת האביב ב-31 בחודש. בשל כך נאלץ ראש הממשלה לנהל קרב מאסף בוועדת הכספים על התקציב, ובוועדת חוקה על חוק משאל העם. רק לאחר מכן ניתן יהיה לדעת מתי יחל יישום תוכנית ההתנתקות, אם בכלל

גורלה של ממשלת שרון השנייה יעמוד השבוע במבחן הישרדות. עתידה של תוכנית ההתנתקות, משאל העם, תקציב המדינה ועתידו הפוליטי של ראש הממשלה יוכרעו בעשרת הימים הקרובים בוועדת הכספים ובוועדת החוקה של הכנסת.

 

שרון יצטרך להתמודד בקרב מאסף בוועדת החוקה מול מתנגדי ההתנתקות לקיים משאל עם. קרב נוסף וקשה אף יותר יתפתח בוועדת כספים על תקציב המדינה, שם יתברר באופן כמעט ודאי אם יצליח ראש הממשלה להכריע את ההצבעה על התקציב או שיאלץ להכריז על בחירות מוקדמות.

 

בסביבתו של ראש הממשלה כבר חושבים על היום שלאחר אישור התקציב, מתוך הבנה כי לאחר פגרת האביב הוא יתקשה לשרוד עם קואליציה רעועה, וביצוע תוכנית ההתנתקות יידחה עד לאחר קיומן של בחירות מוקדמות.

 

המבחן הראשון יתקיים ביום שלישי כאשר ועדת חוקה של הכנסת תקיים הצבעה לקראת קריאה ראשונה על חוק משאל העם. למרות מסורת ארוכת שנים של התנגדות לרעיון המשאל, מחשש לפגיעה ביחסי דת ומדינה, את הרוב לחוק בוועדה צפויים להעניק באורח פלא דווקא החרדים. זאת כשברור לכל, כי החרדים עצמם יתנגדו לחוק כשזה יגיע להצבעה במליאה.

 

חברי הכנסת אברהם רביץ (דגל התורה) וניסים זאב (ש"ס) מתאמים עמדות. אחד מהם

צפוי לתמוך והשני להימנע ובכך יעניקו כל אחד מסיבותיו את הרוב הדרוש להעברת החוק להצבעה במליאה תוך שהם מצהירים כי הכול נועד כדי "להקשות על ראש הממשלה".

 

בחצרו של הרב אלישיב, מנהיג הזרם הליטאי, אומרים בבירור: "ההצבעה בוועדה אינה מחייבת אותנו לתמוך באופן כולל ברעיון המשאל, אבל באופן ההצבעה של ח"כ רביץ בוועדה יש כדי

לאותת לשרון כי ברצוננו להקשות עליו". ביום שישי ביקר רביץ את הרב אליישיב, ודן עמו בסוגיית משאל העם. הרב הורה לשלוח שליחים לחברי מועצת גדולי התורה, 15 במספר, כדי לשאול את דעתם.

 

דגל התורה: בחוץ או בפנים?

 

הרב אלישיב צפוי להחליט בימים הקרובים האם הסיעה החרדית תיכנס כשותפה לקואליציה. זאת לאחר ששלושת חודשי ההתניה עליהם הכריזו, מסתיימים. בסיעה החרדית הקטנה חלוקות הדעות באשר לשאלה אם שרון עמד בהתחייבויותיו כפי שסוכמו ערב החתימה על ההסכם הקואליציוני.

 

יש המציגים שורה של הישגים, כמו החזרתן לעבודה של בלניות שפוטרו ממקוואות ברחבי הארץ, ותחילת בניית מקוואות חדשים לאחר הפסקה של מספר שנים. כמו כן טוענים הגורמים, כי גם נושא תשלום השכר לעובדי המועצות הדתיות יגיע לפתרון בימים הקרובים.

 

אחרים טוענים כי ראש הממשלה ושרת המשפטים מעכבים במכוון את כינוס הועדה למינוי דיינים כדי למנוע מינוי דיינים על פי רצונם של החרדים.

 

כל אלה משפיעים באופן ישיר על אופן הצבעתו של ח"כ רביץ בוועדת החוקה, וכמובן על החלטתו של הרב אלישיב, שאמורה להתפרסם השבוע.

 

משאל העם: ש"ס תכריע

 

חוק משאל עם צפוי להגיע למליאת הכנסת בשבוע הבא, או אז יתקשו תומכיו של שרון בסיעתו להצביע נגד החלטת מרכז הליכוד, והקרע בסיעה רק יחריף. ש"ס עדיין מהווה את לשון המאזניים ואמורה למנוע את אישורו של החוק, אבל אם ירצה הרב עובדיה יוסף להפיל את ממשלת שרון, כפי שהצהיר בפגישה עם ראשי המתנחלים, נקרית כאן הזדמנות לכך. הוראה שלו לחברי ש"ס להימנע עלולה להביך מאוד את ראש הממשלה.

 

ראש הממשלה זימן אליו לפגישה את יו"ר ש"ס, אלי ישי, בניסיון אחרון לשכנעו לתמוך בתקציב. בש"ס לא תולים תקוות בפגישה, כיוון שלדבריהם, הם אינם רואים שום רצינות מצידו של שרון להיענות לדרישות בנושא קצבאות הילדים.

 

התקציב: הכרעה עד יום ד'

 

המצב בוועדת הכספים אינו מזהיר גם הוא מבחינת ראש הממשלה. ארבעת חברי קבוצת המורדים בוועדה תקועים מבחינתו כמו עצם בגרון, ולא מאפשרים את אישור חוק התקציב בוועדה. בינתיים עדיין מנסים בליכוד לפתור את הבעיה בדרכי נועם ולהידבר עם המורדים, אולם אם יתברר כי אין אפשרות להגיע עמם לעמק השווה בנושא, ייאלץ שרון בצעד כוחני להחליפם בחברי סיעתו התומכים בתוכנית ההתנתקות.

 

שרון עדיין זקוק לקולות מרצ והנציג הערבי, ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) על מנת לאשר את התקציב בוועדה.

 

בשל מצבו הקשה של שרון, בוחנים בסביבתו אפשרות לפזר את הכנסת ולדחות את יישום התוכנית עד לאחר הבחירות, מתוך ידיעה כי גם כאשר תתכנס הכנסת לאחר פגרת האביב,

יחזור אליה ראש הממשלה כשהיא מפוצלת ומפולגת.

 

חוק התקציב חייב לעבור בוועדה עד יום ד', שכן בסוף השבוע לא תתכנס הכנסת, עקב חג הפורים. לאחר מכן, באחד באפריל יוצאת הכנסת לפגרה. אם החוק לא יעבור בוועדת הכספים, האפשרות היחידה שעומדת בפני שרון היא העברת הצעת החוק המקורית שאישרה ועדת הכספים, בלי התיקונים בחוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. קרב מאסף
צילום: רויטרס
צילום: אילן מרסיאנו
רביץ. מתייעץ
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: זום 77
אלישיב. שליחים למועצת גדולי התורה
צילום: זום 77
ש"ס. הכרעה בנושא המשאל
צילום: דן בלילטי
מומלצים