שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הסיבה העיקרית לביקור ישראלים בקופ"ח: בדידות

  חוקרים ישראלים בדקו מה גורם לאנשים לפקוד את המרפאה 12 פעמים בשנה, לעומת הממוצע העולמי שעומד על חמש פעמים • מתברר שרוב ה'מבקרים המתמידים' הם אנשים שסובלים מבדידות או מחרדה ודיכאון, וכן נשים (בעיקר חד הוריות)

  אם הגעתם למרפאת קופת החולים שלכם, וכמו תמיד היא עמוסה אנשים והתור שלפניכם ארוך – תירגעו. אתם לא צריכים לחשוש שתידבקו במחלה כלשהי. בדידות, כך עולה ממחקר שהסתיים לאחרונה, היא הסיבה המובילה לביקור אנשים בקופות חולים.

   

  את המחקר ערכה המחלקה לרפואת המשפחה במרכז הרפואי העמק, בראשותה של פרופ' חוה טבנקין ובהשתתפות הרופאים ד"ר דב שטיינמיץ, ד"ר ילנה ג'נקין וד"ר גלינה ביקוב. החוקרים בדקו מה גורם לחולים להפוך למבקרים תכופים במרפאה – לפחות 12 פעמים בשנה במשך שנתיים רצופות, כשהתדירות הממוצעת של ביקורי מטופלים בעולם אצל רופא משפחה היא רק חמש פעמים בשנה.

   

  נתוני המחקר נאספו במרפאה של הכללית בנצרת עילית. במחקר השתתפו 61 מטופלים בני 20 ומעלה שביקרו במרפאה לעיתים מזומנות. הנדגמים, וכן קבוצת ביקורת, מילאו שאלון ובו פרטי המחלות שמהן הם סובלים, סיבת הפנייה לרופא, תרופות שהם נוטלים ועוד.

   

  מעיבוד הנתונים עלו הממצאים הבאים: 37.7% מהאנשים שמבקרים במרפאה בתכיפות סובלים מבדידות. גם נשים (בעיקר חד הוריות) ואנשים שסובלים מחרדה ומדיכאון מרבים להגיע למרפאה. כן הסתמן בבירור שקשרי משפחה

  בעייתיים וקשרים קשים עם הילדים הם סיבה מובילה לפנייה למרפאה.

   

  ממצאי המחקר עולים בקנה אחד עם ממצאים שהתגלו במדינות אחרות. במחקר שנערך באנגליה, למשל, נבדקו המניעים לביקורים תכופים במרפאה לאורך שנים, ונמצא שרק 12% מהביקורים במרפאה נבעו ממחלה כרונית.

   

  הביקורים התכופים יוצרים עומס כבד על רופא המשפחה, ולכן ממליצים החוקרים להשתמש במודל ביופסיכוסוציאלי, שיאפשר לזהות את המבקרים התכופים ולהיענות לצרכיהם, תוך שרופא המשפחה מהווה מקור תמיכה והקשבה.


  פורסם לראשונה 21/03/2005 23:00

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איתי גל
  קופת חולים. מפיג בדידות
  צילום: איתי גל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים