שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפגנת הסטודנטים בי-ם: לבנת - המן הרשע
  סדרנים שנכחו במקום נאלצו להרגיע את הרוחות בעת דבריו של יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, אותה האשימו בהעלמת עין ממדיניות הקיצוצים. מהומה נוספת פרצה כאשר ח"כ לפיד עלה לבמה: "מדיניות הקיצוצים נשענת גם על מדיניותה של שינוי", צעקו לעברו המפגינים. אטרקציה נוספת היתה נוסח חדש של מגילת פורים, בו השווה שרון לאחשוורוש, ואילו לבנת זכתה בתפקיד המן הרשע. מחר יימשכו שיבושי הלימודים במספר מוסדות אקדמיים

  "סגירת בית הספר היא פשע מוסרי. אסור לתת למדינה לפגוע בהשכלה, זהו ערך עליון ואנו קוראים לכל אזרחי המדינה להצטרף למאבק". כך אמר שחר פייס, תלמיד בבית הספר להנדסאים בתל-אביב, שיחד עם רבים מחבריו הגיע היום (ג') להפגין מול משרד האוצר בירושלים.

   

  התלמידים חברו למאות סטודנטים מהאוניברסיטה העברית ומבית הספר להוראה "דוד ילין" בירושלים, להפגנה סוערת במיוחד נגד הכוונה לסגור חוגי לימודים באוניברסיטת תל-אביב, כולל בית הספר להנדסאים, ונגד הקיצוצים הצפויים בבתי הספר להוראה. 

   

  "אנו נמצאים פה כי ההשכלה בישראל נמצאת בסכנת הכחדה", הוסיף פייס. "לפני כחודש נודע לנו שבית הספר להנדסאים עומד להיסגר והתחלנו במאבק. בית הספר להנדסאים הוא הספק הגדול ביותר של עתודאים בארץ. בשעה שכולם מדברים על חשיבות ההון האנושי, בוחרים לסגור דווקא את אלו שמספקים את הקצינים הטובים ביותר לצה"ל".

   

  במהלך ההפגנה פרצה מהומה, כאשר מספר פעילי שמאל מחו נגד דברי יושב ראש התאחדות הסטודנטים הארצית, אסף שגב, שהאשים את לימור לבנת ובנימין נתניהו במדיניות הקיצוצים המתרחשת במוסדות ההשכלה הגבוהה. הפעילים האשימו את שגב ואת ההתאחדות בכך שהעלימו עין במשך תקופה ארוכה ממדיניות הקיצוצים. בסופו של דבר נאלצו הסדרנים במקום להרגיע את הרוחות, אך לא לזמן רב.

   

  מהומה גדולה נוספת אירעה כאשר עלה לנאום יו"ר האופוזיציה ויו"ר שינוי, חבר הכנסת יוסף (טומי) לפיד. "סיעת שינוי הגישה לפני שעה קלה הצעת אי-אמון בממשלה בגלל התנהגותה כלפי הסטודנטים וכלפי ההשכלה הגבוהה בישראל. הליכוד והעבודה הולכים יחדיו נגד ההשכלה הגבוהה ונגד הסטודנטים", קרא לפיד. הסטודנטים, בתגובה, ז

  צילום: גיל יוחנן

  עקו לעברו כי מדיניות האוצר נשענת, בין השאר, על תפיסת עולם אותה מובילה מפלגתו של לפיד.

   

  "אני יודע מה הפתרון עבורכם", אמר לפיד בציניות, "תכריזו שכל אוניברסיטה היא ישיבה, שכל מכללה היא כולל, ושכל סטודנטית תלך עם חצאיות ושרוולים ארוכים בקמפוס וכך יהיה כסף. אין כסף להשכלה הגבוהה, אין כסף לתרופות, אבל יש כסף אם אתם חובשים כובע על הראש. נמשיך להיאבק למענכם. עתיד המדינה שלנו נמצא אצלכם. אנחנו מאחוריכם, לפניכם ואיתכם".


  שרון-אחשוורוש, לבנת-המן

   

  בין האטרקציות שארגנו הסטודנטים בהפגנה הייתה קריאת מגילת אסתר בנוסח משופץ, בו את תפקיד המלך אחשוורוש החליף ראש הממשלה שרון ואת תפקידו של המן החליפה שרת החינוך, לימור לבנת. בכל פעם ששמה של לבנת הוזכר מעל הבמה פתחו המפגינים בקריאות בוז קולניות.

   

  "אנחנו נאבקים על העתיד של המדינה ולא על עניין פרטי שלנו. בממשלה מסתכלים רק על קסאמים ועל איראן ועיראק ולא על החברה שלנו. הפגיעה בחינוך ובתרבות אינה פחותה מפגיעה בביטחון המדינה. הפגיעה במערכת החינוך של היום היא הפגיעה בטכנולוגיה של המדינה של מחר. סטודנטים כבר לא רוצים ללמוד יותר בארץ ומחפשים מוסדות בחו"ל כדי לעשות שם תארים מתקדמים ובסופו של דבר זה יגרום להרס ההשכלה הגבוהה בישראל", אמר ל-ynet איתי פרידיונג, בן 26, סטודנט לגיאוגרפיה באוניברסיטה העברית.

   

  אל שורת הנואמים הצטרף גם חבר הכנסת זבולון אורלב שביקש מהמפגינים להימנע משימוש בסיסמאות פוליטיות ולהשאיר את המאבק כמאבק של הקונצנזוס. "הנכס העיקרי של מדינת ישראל הוא האוצר האנושי והוא נמצא כאן לפניי. אין לנו לוקסוס לוותר עליו ואין שום אפשרות שלא להביא למיצוי מלא את היכולות האנושיות שלכם. זה יכול לבוא רק באמצעות מערכת השכלה גבוהה ראויה, עם ספריות ומעבדות ומרצים. האינטרס של ההשכלה הגבוהה מחייב אתכם להימנע מפנייה לימין או לשמאל. אתם צריכים לגייס את כולם למאבק", אמר. 

   

  הפגנות ברחבי הארץ

   

  אגודת הסטודנטים באוניברסיטת חיפה הודיעה כי מחר יושבתו הלימודים מהשעה 12:00. במקום תתקיים הפגנה שבה יטלו חלק סטודנטים מכל רחבי הארץ.

   

  אגודת הסטודנטים במכללה האקדמית "ספיר" הודיעה, כי היא מתכוונת להשבית מחר חלקית את הלימודים בין השעות 11:30-13:00. נשיא המכללה, פרופ' זאב צחור הצהיר כי יגיע לנאום בכיכר המרכזית בראש הדוברים בעד המאבק. הסטודנטים במכללה ישבתו כמחאה על הקיצוץ המתמיד בתקציבי ההשכלה הגבוהה, וכנגד "הכניעה של הנהלת אוניברסיטת ת"א למדיניות קפיטליסטית מרושעת של הממשלה", לדברי חברי האגודה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  הסטודנטים מפגינים
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: ירון ברנר באובאו
  המן? לבנת
  צילום: ירון ברנר באובאו
  מומלצים