שתף קטע נבחר

"המשטרה נכשלה באי-מניעת חסימות כבישים"

כך אמר השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, בטקס לפתיחת היחידה הכלכלית של המשטרה בלוד. באותה שעה הובאו להארכת מעצר 45 מפגיני ימין, שחסמו אמש את כביש החוף. המפכ"ל, קראדי: "הצלחנו אתמול למנוע כניסתם של 1,500 תושבים לתוך תחומי הקו הירוק שהתכוונו לחסום כבישים בכל רחבי הארץ"

"המשטרה נכשלה ולא הצליחה למנוע את חסימת הכביש אמש וגם בשבוע שעבר באיילון" - כך הודה הבוקר (יום ד') השר לביטחון פנים, גדעון עזרא בעת טקס פתיחת היחידה הכלכלית של המשטרה בלוד. מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב משה קראדי, נשמע אופטימי יותר: "הצלחנו למנוע את כניסתם של כ-1,500 תושבים לתוך תחומי הקו הירוק ולחסום כבישים בכל רחבי הארץ. היה בידינו מודיעין טוב. אנחנו יודעים על התארגנות של גוף שעומד מאחורי החסימות אך לא יודעים מיהו".

 

באותה עת הביאה המשטרה לבית משפט השלום בנתניה 45 חשודים, שנעצרו כשחסמו את כביש החוף באזור מחלף פולג. בעצורים שישה נערים, 11 נערות והיתר בוגרים. כמה מהם נעצרו במכונית מסחרית, שבה הובילו צמיגים שהתכוונו להבעיר. 

 

המשטרה ובית המשפט נערכו בכוחות מתוגברים לדיונים בהארכת מעצרם של המפגינים. במקום הוצבו כוחות יס"מ, בלשים, שוטרות וקציני משטרה שהשגיחו על הסדר.

 

על פי ההנחיות, לא הורשו אנשי ימין להיכנס לבניין בית המשפט, אלא אם מדובר בהורים לחשודים קטינים שנעצרו, או בבני זוג של החשודים. קבוצת נערות שהגיעו לתמוך ולעודד את חבריהן נותרו בחוץ ויזמו הפגנה ספונטנית.

 

בבית המשפט חששו מהתלהמות, ולכן הוחלט להרחיק את מכוניותיהם של השופטים ממקום החנייה הרגיל שלהם.

 

עורכי דינם של החשודים, עו"ד סיניה מוזס חריזי ועו"ד עדי קיידר, אמרו כי מדובר במעצר המוני שנועד לסתום את פיות האנשים, ויש ניסיון להחריף את הצעדים הננקטים נגד מפגינים. "אי אפשר לפי רצון של תחנת משטרה כלשהי או שר כלשהו להחריף את המאבק נגד המפגינים. יש הרבה אנשים שלא נעצרו בהפגנה אך נעצרו בגלל חזותם".

 

לדברי עורכי הדין, "המפגינים באו למחות ולהביע את כאבם על ההתנתקות. ראש הממשלה נבחר על מצע אחר ומיישם מצע אחר של השמאל. הבחירות הדמוקרטיות לא מיושמות". לדבריהם, חסימת כבישים לא מצדיקה מעצר של המפגינים, במיוחד כאשר מדובר בחשודים ללא עבר פלילי. "אנחנו טוענים כי זה לא תקין, הרשויות מבצעות מדיניות שמאלנית".

 

כל אחד יישא בתוצאות

 

בתום הטקס לחנוכת היחידה הכלכלית בלוד, התייחסו עזרא וקראדי לחסימות הכבישים. השר גדעון עזרא אמר: "הסיפור הזה לא פשוט. אנחנו יודעים בוודאות שאנשי מועצת יש"ע הם לא אלו שעומדים מאחורי חסימות הכבישים. אנחנו רוצים מידע, לא תמיד אנחנו מצליחים להשיג אותו ולא תמיד יודעים. המשטרה נכשלה ולא הצליחה למנוע את חסימת הכביש באיילון בשבוע שעבר וכך גם אתמול".

 

השר עזרא ציין שהתגובה המשטרתית לחסימות הצירים תלך ותשתפר, אך להערכתו, כאשר שוטרים יהיו בגוש קטיף, המצב יהיה קשה יותר. לגבי נושא הענישה, אמר השר עזרא: "צריך שכל אחד ואחת יבינו שהם גם ישאו בתוצאות ואני תומך בענישה הולמת".

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב משה קראדי, אמר: "אנחנו נמצאים בפתחה של תקופה שחסימת כבישים והפגנות יהפכו ללחם חוקה של המשטרה והתקופה הקרובה תהיה לא קלה. הצלחנו אתמול למנוע כניסתם של 1,500 תושבים לתוך תחומי הקו הירוק שהתכוונו לחסום כבישים בכל רחבי הארץ".

 

המפכ"ל ציין שהמשטרה תפיק לקחים מחסימות הכבישים אתמול. לדבריו, היה בידי המשטרה מודיעין טוב. בהתייחסו לפעילים שחוסמים את הכבישים, אמר המפכ"ל: "מדובר בקבוצות שוליות. לא התארגנות ממוסדת. גופים שמקבלים החלטה בפרק זמן קצר. עצרנו אתמול מספר גדול של אנשים ואנחנו מתכוונים למצות עמם את הדין. מצאנו אצל אותם פעילים מפות עם סימונים של צמתים שהם היו אמורים להגיע אליהם. יש התארגנות של גוף, אנחנו לא יודעים מי הגוף הזה הוא זה שמכוון את הפעולות".

 

קראדי הביע תקווה שמערכת אכיפת החוק תמצה את ההליכים עד תום. "אם לא נקבע רף נגיע בתקופה הקרובה למצב בלתי נסבל", אמר המפכ"ל, "אתמול הפסקנו פעילות בבתי ספר ארציים בעקבות המידע המודיעיני והזרמנו כוחות מאסיביים לאזור המרכז וכך ננהג גם בהמשך".

 

המפכ"ל התייחס גם לאפשרות שאנשי ימין קיצוני ינסו לפגוע בתשתיות כפי שפורסם ב-ynet. לדבריו, יש מידע מודיעיני רק על חסימת כבישים אך ישנן גם הנחות עבודה של אפשרות לפגוע בתשתיות ואסור למשטרה להתעלם מאותן הנחות עבודה.


פורסם לראשונה 23/03/2005 11:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חסימת כבישים
צילום: רויטרס
צילום: חיים צח
גדעון עזרא
צילום: חיים צח
צילום: סבסטיאן שיינר
קראדי
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים