שתף קטע נבחר

לבנת: 75% מתקציב האוניברסיטאות - שכר

"הסטודנטים יצאו מכלל שליטה. אני מצטערת אם ההפגנה שלהם הגיעה לכדי אלימות. אין לזה מקום", כך אמרה שרת החינוך לימור לבנת בתום מפגש עם המועצה להשכלה גבוהה בו נדון המשבר באוניברסיטאות. לבנת תקפה את הסטודנטים, שבחרו להפגין למרות שידעו על תוכנית חומש להוספת תקציבים לאקדמיה, ואיימה כי ועדת ינאי לבחינת שכר הלימוד הדיפרנציאלי תוקם מחדש, זאת למרות שהוקפאה בעקבות ההסכם הקואליציוני עם מפלגת העבודה. לבנת גם ציינה כי נושא שכר הבכירים באוניברסיטאות ייבחן

השכר ייבחן: שרת החינוך, לימור לבנת, אמרה אחר הצהריים (יום ד') בתום ישיבת המועצה להשכלה גבוהה כי "המועצה החליטה שיש לבחון את נושא השכר באוניברסיטאות, המהווה 75% מתקציבן".

  

לדבריה, "המועצה תמליץ גם לבחון את השירותים לסטודנטים ולהקים מחדש את הוועדה לבחינת שכר הלימוד. זאת מתוך דאגה גם למצוקת השכבות החלשות".

 

בעוד שבאוניברסיטת חיפה קיימו הסטודנטים הפגנה אלימה וסוערת התכנסו בירושלים חברי המועצה להשכלה גבוהה כדי לדון במצבה של אוניברסיטת תל אביב בפרט ובמצבה של ההשכלה הגבוהה בישראל בכלל.

 

בתום הישיבה אמרה השרה לבנת כי המועצה להשכלה גבוהה קיבלה שתי החלטות מרכזיות עליהן תמליץ בפני הממשלה. ההמלצה הראשונה - לבחון מחדש את נושא השכר ומתן השירותים במוסדות ההשכלה הגבוהה. "המועצה להשכלה גבוהה הטילה על הוועדה לתכנון ותקצוב לבחון את כל נושא השכר באוניברסיטאות וכן כל נושא השירותים לסטודנטים. לאחר שהות"ת תבחן את כל אלו היא תעביר את מסקנותיה למועצה להשכלה גבוהה", ציינה.

 

לבנת הוסיפה כי "נושא הקצאת הכספים מתוך מוסדות ההשכלה מחייב שקיפות וזאת יש לבחון". בכך רמזה השרה על חלקה של הנהלת אוניברסיטת תל אביב במשבר הכלכלי אותו עובר המוסד.

 

השרה לבנת גם שיגרה איום כלפי הסטודנטים לפיו המועצה להשכלה גבוהה תמליץ בפני הממשלה לחדש את הוועדה לבחינת שכר הלימוד לסטודנטים, ועדת ינאי, שהקופאה בעקבות ההסכם הקואליציוני עם מפלגת העבודה. "המועצה קיבלה החלטה ברוב גדול מאוד ותפנה לממשלה בבקשה לחדש את הוועדה לבחינת שכר הלימוד לסטודנטים וזאת מתוך ראייה גם של מצוקת השכבות החלשות. חברי הוועדה סברו שזו בין היתר הדרך הנכונה לפתור את בעיית ההשכלה הגבוהה בישראל", אמרה לבנת.

 

לבנת הזכירה כי בשנת 2004 נחתמה תוכנית חומש אשר אמורה להגדיל את תקציב מוסדות ההשכלה הגבוהה ב-2.5 מיליארד שקלים בתוך חמש שנים. היא טענה כי הפגנת הסטודנטים כנגד הקיצוצים שחלו בארבע השנים האחרונות אינה במקומה, שכן הללו התעלמו מתוכנית החומש אשר אמורה לתקן קיצוצים אלו.

 

"בארבע השנים האחרונות אמנם קוצץ מיליארד שקלים מתקציב ההשכלה הגבוהה אך תוכנית החומש היא הישג גדול אשר תדאג לעתיד ההשכלה הגבוהה. הסטודנטים כנראה פיספסו את התוכנית הזו", אמרה לבנת ומתחה ביקורת על התנהגותם של ארגוני הסטודנטים ועל ההפגנה האלימה שקיימו. "הסטודנטים יצאו מכלל שליטה. אני מצטערת אם ההפגנה שלהם הגיעה לכדי אלימות. אין לזה מקום. הם איבדו שליטה בלא כל סיבה. טוב שהם דואגים לעתיד ההשכלה הגבוהה אך הם לא פנו אלינו לפגישה. לאחר שעות רבות של דיונים במשך הלילה הם פוצצו את הפגישה בבוקר והחלו להתפרע. כל הלילה התנהלו המגעים אך בבוקר הם באו עם דרישות נוספות להקמת ועדות שונות כדי לספק להם סולם לרדת מהעץ.

 

"הם התנהגו כאילו לא ידעו על תוכנית החומש למרות שהיא פורסמה כבר והיתה גלויה לכולם. יש להם נציג חבר במועצה להשכלה גבוהה וחבל שלא שלחו אותו לישיבה", הוסיפה לבנת. השרה מתחה גם ביקורת על חברי כנסת ושרים אשר "תפסו טרמפ" לדבריה על הפגנת הסטודנטים. "ישנם שרים בממשלה שטיפסו על סולם וחתמו על עצומה בעד הסטודנטים, זאת למרות שכאשר חתמה הממשלה על הקיצוצים בהשכלה הגבוהה הם היו אז חברים בה. זה מוזר מאוד שעכשיו הם יוצאים נגד התוכנית שהם היו שותפים בחתימתה", אמרה לבנת.

 

החמיאה לראשי האוניברסיטאות

 

לבנת החמיאה להנהלות האוניברסיטאות על כי הסכימו לקבל את המלצות ועדת מלץ לרפורמה במבנה הנהלת האוניברסיטאות. "הסכמתם לקבל את ההמלצות תיזקף לזכותם. הדרישה של המועצה מן הות"ת לבחון את שכר הבכירים במוסדות לא קלה לראשי האוניברסיטאות אך מי שנהנה מכספי ציבור ומתוקצב על ידו צריך לנהוג בשקיפות ואז ניתן יהיה לראות אם דרך חלוקת המשאבים נעשית כראוי" אמרה לבנת.

   

בצהריים פרץ עימות אלים בין מאות סטודנטים לבין יותר ממאה שוטרים, לאחר שהסטודנטים חסמו את כביש חיפה-עוספיה. עד כה נעצרו 19 סטודנטים, בהם יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת חיפה, שי אבו-חצירה, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, אסף שגב ויו"ר ארגון הסטודנטים הארצי, גל דאי. כמו כן נעצר יושב ראש ועד הסטודנטים הערבים, מוסעב דואחן. המשטרה מתכוונת לשחרר את ראשי האגודות.

 

כוח משטרה מתוגבר של כ-130 שוטרים, בהם פרשים, ניידות ומשאית עם זרנוק מים ניסו למנוע מהם להתקדם אל הכביש הראשי. ההפגנה עברה לפסים אלימים. השוטרים היכו סטודנטים, גם כאלו שלא התפרעו, אלא עמדו ודיברו עם חבריהם ונחשדו ב"הסתה לאלימות". מספר המפגינים הצטמצם. מספר סטודנטים נפצעו קל, וחלקם טופלו במרפאת האוניברסיטה.

  

דובר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת חיפה, אורי גרינברגר, אמר: "זו היתה אמורה להיות הפגנה שקטה ומסודרת בתוך הקמפוס אולם סטודנטים של תא חד"ש ניסו לעשות כותרות. הם עשו זאת בניגוד לדעת האגודה". לדבריו, יו"ר האגודה, שי אבו חצירא, נעצר לאחר שניסה להרגיע את הרוחות.

  

ח"כ רן כהן ויו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל-אביב, יפתח עצמון, פנו למפקד משטרת חיפה וביקשו ממנו לשחרר את העצורים. הוא סירב בנימוק ש"הם נהגו באלימות". לדברי רקטור האוניברסיטה בחיפה, יוסי בן-ארצי "ההפגנה התפוצצה בשל גורמים אינטרסנטים ופוליטים שרצו לעשות פרובוקציה ולפגוע במאבק הסטודנטים".

  

מפקד משטרת חיפה, ניצב משנה ניר מריאש, אמר: "הסטודנטים עשו את דרכם מכיוון כביש ראשי המוביל לבית חולים בחיפה על מנת לסגור אותו ולא יכולנו לאפשר זאת". לגבי הטענה כי מרבית העצורים ערבים, אמר: "יש עצורים גם יהודים וגם ערבים וגם ראשי אגודות שהתסיסו. הם נעצרו על הסתה והם ייחקרו. בתום חקירתם, אם יתברר כי אינם אשמים הם ישוחררו".

  

ל"אם כל ההפגנות" בחיפה הגיעו אלפי סטודנטים מכל רחבי הארץ, כדי למחות על הקיצוץ התקציבי במוסדות ההשכלה הגבוהה. מאות סטודנטים מתל-אביב הגיעו למקום מצויידים במסכות של שרת החינוך, לימור לבנת, שר האוצר, בנימין נתניהו ושל חבר הכנסת עמרי שרון.

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן זליקוביץ'
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר באובאו
לבנת. תקפה
צילום: ירון ברנר באובאו
צילום: ניב קלדרון
וילנאי בהפגנת הסטודנטים בחיפה
צילום: ניב קלדרון
מומלצים