שתף קטע נבחר

שרון זימן את לפיד לשיחה על התקציב - וכדורגל

שרון לא מתייאש: הוא זימן שוב את לפיד ל"פגישת ריכוך מסכמת" לפני ההצבעה על התקציב, והשניים אף יצפו יחד במשחק הכדורגל ישראל-אירלנד. ובינתיים, ממשיכות המהלומות המילוליות בין מקורבי רה"מ למקורבי נתניהו סביב הפגישה אתמול של שר האוצר עם הרב עובדיה יוסף. מקורבי נתניהו: "כבר אסור להביע דעות? כל חילוקי דעות זה חתרנות?"

האם הכדורגל יצליח לגשר על הפערים הפוליטיים? שרון הזמין הבוקר (יום ה') את יו"ר שינוי, ח"כ טומי לפיד, ל"פגישת ריכוך מסכמת" במוצאי שבת לפני ההצבעה על התקציב, בניסיון אחרון לשכנע אותו לתמוך בתקציב. השניים ידונו על כך בשעה 7, ובשעה 8 יצפו יחדיו במשחק של נבחרות ישראל ואירלנד. בפגישה ישתתפו גם מס' 2 בשינוי, אברהם פורז, ומזכיר הממשלה, ישראל מיימון.

 

את הרעיון לצפות יחד בכדורגל העלה לפיד, חובב כדורגל מושבע, שאמר לראש הממשלה, שהוא לא רוצה לפספס את המשחק באותו ערב - גם בשביל פגישה מכריעה על התקציב. הפשרה שהושגה: צפייה משותפת.

 

ביום ראשון, אגב, ימשיך ראש הממשלה במירוץ להשגת רוב לתקציב וייוועד עם יו"ר יחד, יוסי ביילין.

 

ובינתיים, ממשיכה ההתגוששות המילולית בין אולמרט ומקורבי שרון לבין נתניהו ומקורביו, על רקע פגישת שר האוצר אתמול עם הרב עובדיה יוסף.

 

אולמרט אמר הבוקר ל-ynet, "מה, ביבי השתגע? הוא יצא מדעתו?" לדבריו, "בהנחה שביבי לא בולבול ולא טמבל, והוא לא, אין צורך בפרשנות שלי כדי להבין את מה שביבי עשה; זה צעד מכריע שעלול חס וחלילה לסכן את אישור התקציב ואת קיום הממשלה".

 

ואילו בלשכתו של נתניהו, הגיבו: "אנו דוחים בגיחוך את טענותיו של השר אולמרט. איך אפשר שיהיו חילוקי דעות? זה לא סוד שנתניהו תומך במשאל עם".

 

עוד אמרו בלשכת שר האוצר: "האם הדמוקרטיה בישראל סיימה את תפקידה? האם כל דבר שהוא בבחינת חילוקי דיעות הופך לחתרנות? אי אפשר להביע יותר דעות? אי אפשר שיהיו חילוקי דעות? זה לא סוד שנתניהו תומך במשאל עם. עוד ב-98' הוא תמך במשאל עם".

 

"דבריו של אולמרט סותרים את המציאות. נתניהו עובד על התקציב 20 שעות ביממה, והוא יעבור באופן ודאי", אומרים אנשי נתניהו.

  

אנשיו של נתניהו תקפו גם את ראש הממשלה: "האם כששרון, כשר בממשלת נתניהו, לא פעל על פי עמדותיו של ראש הממשלה, מישהו העלה בדעתו להאשים אותו בחתרנות? מישהו יצא נגדו? שרון הצביע נגד הסכם חברון. האם מישהו יצא במחולות בלשכת ראש הממשלה? לא כל היום התעסקנו בחתרנות או בספינים שאבד עליהם הכלח. לציבור כבר נמאס מהספינים של לשכת ראש הממשלה. בכל יום יש ספין. ביום ראשון יש ספין, וביום שני יש ספין שסותר את הספין הקודם, וכך גם ביום בשלישי".

 

 

אולמרט על נתניהו: הוא השתגע? 

 

מ"מ ראש הממשלה אולמרט הגיב בזעם על פגישתו של נתניהו עם הרב עובדה יוסף. "מה, ביבי השתגע? הוא יצא מדעתו?". אולמרט אמר ל-ynet כי "דבר הפגישה חמור שבעתיים משום שביבי חייב לדעת שברגע שהליכוד יתמוך במשאל, מפלגת העבודה תעזוב את הממשלה, התקציב יידחה, הכלכלה תתרסק וההתנתקות תעוכב לזמן בלתי מוגבל, ואנחנו נצטרך לאסוף את השברים".

  

לדברי אולמרט, מעשהו של נתניהו הוא "צעד מכריע שעלול חס וחלילה לסכן את אישור התקציב, ואת קיום הממשלה. בשבוע הקרוב יגיע לשיא מאמץ אדיר שכל המערכת הפוליטית הישראלית היתה מעורבת בו במשך חצי שנה - ההצבעה על התקציב. יותר מכל נושא אחר, אישור או דחיית התקציב יכריעו את גורל הממשלה, יכתיבו את סדר היום המדיני ובסופו של דבר ייקבעו לאן פניה של מדינת ישראל".  

  

לדברי אולמרט, "בהנחה שביבי לא בולבול ולא טמבל, והוא לא, אין צורך בפרשנות שלי כדי להבין את מה שהוא עשה. הדברים מדברים בעד עצמם".

 

גם מקורבי ראש הממשלה, אריאל שרון, לא אהבו את הפגישה עם מנהיגה הרוחני של ש"ס. "נתניהו רוצה להפיל את הממשלה. זה פירוש בלתי נמנע למה שהוא עשה. זאת חזרה על הלילה המוטרף של ההצבעה בכנסת על תוכנית ההתנקות, חזרה על האולטימטום האומלל שלו לראש הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
עובד קשה על התקציב. נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
"ביבי יצא מדעתו?". אולמרט
צילום: רויטרס
המקורבים לא אוהבים את הפגישה עם הרב עובדיה. שרון
צילום: רויטרס
מומלצים