שתף קטע נבחר

הבלוף של אלי ישי

איך חזרה ש"ס למוקד תשומת הלב הפוליטית? בעיקר באמצעות ספין מתוחכם של העומד בראשה, שלא נרתע גם מלעשות שימוש במנהיג הרוחני, הרב עובדיה יוסף – וספג על כך ביקורת בתנועה. המלחמה של אלי ישי היא בכלל על הקולות בקלפי בבחירות הבאות – מול הליכוד

כבוד הרב, תספור גם את אפללו: במשך שבועות העסיקה את המערכת הפוליטית השאלה האם ש"ס תשנה את עמדתה בנושא משאל העם. לאחר ההצבעה היום (ב'), נדמה שהשאלה המרכזית היא האם הסוגיה שהעסיקה את המערכת הפוליטית והתקשורת, לא הייתה אלא פיקציה מתוכננת היטב.

 

 

לא מעט גורמים פוליטיים מעריכים כי יו"ר ש"ס, אלי ישי, ידע כל העת שאין כל סיכוי לשנות את התנגדותו של הרב עובדיה יוסף למשאל עם. אבל באמצעות שורה של ספינים יצר מצג שווא, מעין בלוף של התלבטות אמיתית. בביתו של הרב, קיבלו בחמימות אמיתית את כל תומכי המשאל, אך ייתכן מאוד שכולם, כולל שר האוצר נתניהו, היו בסך הכל שחקני משנה בתשדיר שירות למפלגה הספרדית-דתית.

 

ישי השמיע שוב ושוב צעקות רמות בדבר הצורך בפיזור הכנסת ובחירות מוקדמות, אבל פנימה התקבלה כבר מזמן ההחלטה כי לש"ס אין כל עניין לבחירות בעיתוי הזה, שכן חזרה מהבחירות ואיתן חזרה לממשלה, תאלץ אותה להיות חלק מההתנתקות, ובכך לשחזר את טראומת אוסלו שרודפת את התנועה עד היום.

 

לא רק ש"ס הרוויחה מהמהלך, אלא גם ישי עצמו, שהתלונן במשך כמעט שנתיים על התעלמות מוחלטת של התקשורת מפועלו. הוא התראיין בשבוע האחרון בכמות שמעמידה בצל אפילו את יוסף (טומי) לפיד. ואז, אתמול, כאשר התקשורת "שחטה" את לפיד ומפלגתו על התקפלותה לגבי התקציב, לא יכול היה ישי להתאפק, ושיגר הודעה לפיה ימליץ לרב לתמוך במשאל עם, תוך שהוא יודע שימשוך אליו את כל הזרקורים.

 

לא הצליח להתאפק

 

ספק אם הרב עובדיה היה מודע עד הסוף לשימוש שנעשה בעמדתו. בש"ס עצמה נמתחה ביקורת על שימוש יתר שעושה ישי ברב, עד כדי כך הגיעו הדברים שהמנהיג הרוחני נאלץ לספור בעצמו את קולותיהם של רוחמה אברהם ואלי אפללו. "הרב נוהג כפוליטיקאי קטן", אמר בכנסת יו"ר ועדת החוקה מיכאל איתן, "ולא מעט גורמים בש"ס יחתמו בצער על האמירה הזו".

 

יש לציין כי לאחר ההתבטאות האומללה על "המכה בראש" שיקבל ראש הממשלה, הוחלט בש"ס להוריד פרופיל בכל הנוגע לרב עובדיה. אלא שישי לא הצליח להתאפק, והחזיר את דמותו של הרב למרכז העיסוק הציבורי, בנושא משאל עם. אחד מבכירי חברי-הכנסת של ש"ס, טרח על ישי בישיבת סיעה: "אתה הופך את הרב לליצן".

 

גם ברחוב של ש"ס טענו נגד ישי על שנתן לשינוי "לקחת את הכסף". הוא הכריז מוקדם מדי לעיני מצלמות כי לא יתמוך בתקציב, אמרו. בכך נתן לראש הממשלה מרחב תמרון לסגור עם שינוי והפסיד כסף שיכול היה לפתור הרבה מאוד מצוקות.

 

עד הרגע האחרון שיחק ישי את המשחק, מצלמות הטלוויזיה הרבות במליאת הכנסת בוודאי קלטו את פיסת הנייר אותה שמר במשך כל היום בדש חולצתו, ובה רשימת "הבונקר" של שרון, רשימת התומכים. ישי עשה שימוש בפתק כל העת: כאשר ראשי המתנחלים הגיעו ללשכתו לפני ההצבעה, בניסיון של הרגע האחרון לשכנע אותו לתמוך במשאל עם, שלף ישי את הפתק והשיב: "תשברו את חברי-הכנסת, הבעיה היא לא אצל ש"ס".

 

ההערכה הרווחת בש"ס טוענת כי ליכוד מפולג וכזה שמחזיר שטחים, טוב לש"ס, וזאת רק במידה ולא תדבק בה ההתנתקות. אז, בבחירות הקרובות, ש"ס תזכה במנה אלקטורלית דשנה על חשבון הליכוד. לכן עשה ישי הכל בתקופה האחרונה, להוכיח לימין הרעיוני כי ש"ס מעוניינת בבחירות. ביום רביעי הקרוב, מעלה ש"ס במליאת הכנסת הצעת חוק לפיזור הכנסת, כמו רוצה להגיד - אנחנו המורדים האמיתיים בממשלת שרון - וד"ש חם לעוזי לנדאו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר מאיר
שיחק את המשחק. ישי
צילום: עופר מאיר
צילום: סבסטיאן שיינר
ספק אם הרב היה מודע. יוסף
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: זום 77
"הרב נוהג כפוליטיקאי קטן". איתן
צילום: זום 77
מומלצים