שתף קטע נבחר

נתניהו תוקף הממשלה, אך מסכם: הפור נפל

ביום לאחר קבורת רעיון המשאל בכנסת, דיבר נתניהו בכנס בירושלים וירה לכל הכיוונים: הממשלה שלו "יצרה דפוס של יציאה חד צדדית ללא תמורה" התוכנית לשמירה מצרית על ציר פילדלפי "תיצור אוטוסטרדה של הברחות", אבו מאזן "אינו נוקף אצבע נגד ארגוני הטרור". "אין נתינה בלי לקיחה", הזהיר נתניהו, אך גם הבהיר, "הפור נפל ואנחנו צריכים לכבד את ההחלטה"

"ההחלטה של אתמול על משאל העם מחייבת אותנו ומציבה בפנינו אתגר. אני עדיין מאמין, שמשאל עם הוא האמצעי היחיד למתן את הפילוג הגדול שמאיים עלינו ואת השבר. היעדרו של משאל עם יוצר מצב קשה יותר" - כך אמר היום (ג') שר האוצר בנימין נתניהו, בכנס ירושלים שקיים עיתון "בשבע". לדבריו, לא ברור אם יש פרטנר בצד הפלסטיני, "ואם אין פרטנר – אני מציע לא לאמץ את היציאות החד צדדיות".

 

נתניהו תקף את מדיניות הממשלה שהוא עצמו יושב בה, ואמר: "נוצר דפוס של יציאה חד צדדית ישראלית ופינוי יישובים ללא תמורה ממשית. זה נחרט בתודעת הצד השני ובציפיותיו מאיתנו וקשה יהיה לשכנע את הצד השני שזה הצעד האחרון. יש לנו משימה – לחזור למדיניות שהובלנו, המדיניות שבאה לדרוש תמורות עבור כל ויתור שלנו".

 

לנתניהו גם היה מה להגיד על התוכנית שמופז מקדם, להעביר את השליטה בציר פילדלפי לידי המצרים. "להישען על מצרים? הם יילחמו? הם לא יצטרכו מנהרות בכלל, הם פשוט יקבלו אוטוסטרדה".

 

בנושא המשאל הוסיף נתניהו, "הפור הזה נפל ואנחנו צריכים להכיר בזה ולכבד את ההחלטה, גם אם היא אינה לרוחנו. אני דמוקרט ופועל לפי ההחלטה שהתקבלה אתמול ומציע שנפעל כולנו יחד למנוע את התפשטות הקרע".

 

נתניהו גם תקף את אבו מאזן, וטען כי אמנם הוא אינו מסייע אקטיבית לארגוני הטרור כפי שעשה ערפאת, ואולם הוא גם אינו מונע את פעולתם: "אבו

מאזן אינו דוחף את ארגוני הטרור בשתי ידיים, אך גם אינו נוקף אצבע כדי למנוע מהם לפעול נגדנו. יש אמנם שיפור, אך לא מספיק".

 

אחד מבאי הכנס שאל את נתניהו, מדוע על בוחרי הליכוד להמשיך ולהאמין למפלגה מאחר שזאת מוציאה לפועל תוכנית שלא הופיעה במצע הבחירות שלה ואף מנוגדת להשקפתם של מרבית בוחרי המפלגה. נתניהו הסתפק בתשובה כי "אני מקיים את עמדתי, אני נאבק עליה ואני לא שיניתי דבר ממה שאמרתי לפני הבחירות. אם יהיה פרטנר ניתן יהיה להגיע להסכמים, אבל בהיעדר פרטנר אסור שיהיה מצב שנותנים ולא לוקחים בתמורה. אין נתינה בלי לקיחה".

 

נתניהו התייחס גם לנושאים הכלכליים ואמר "אם אנחנו רוצים לשמור על כוחנו הצבאי האסטרטגי, עלינו לשמור על כלכלה חזקה. הכלכלה שלנו היתה עד לאחרונה בדשדוש ובנסיגה. איני מאמין בארוחות חינם – לא בשדה המדיני ולא בשדה הכלכלי, ונצטרך לפעול בשני התחומים הללו. אני אופטימי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
נתניהו. "אין נתינה בלי לקיחה"
צילום: טל שחר
צילום: חיים הורנשטיין
ציר פילדלפי. "אוטוסטרדה של הברחות"
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים