שתף קטע נבחר

"אני מרוויח 10 שקלים לשעה וביבי פוגע בי"

בחוק ההסדרים הצביעו הח"כים באחד הסעיפים בעד הקפאת חוק קבלני כוח אדם עד לשנת 2009. ר', תושב דימונה בן 24, אב לשלושה ילדים, העובד דרך חברה קבלנית ומקבל שכר של 10 שקלים לשעה, הוא אחד הנפגעים מההחלטה. הוא מספר ל-ynet על המציאות בה הוא חי עם משפחתו: "אין לנו כסף לאוכל חם לילדים, ולאחרונה ניתקו לנו את החשמל"

בין הסעיפים הרבים שאישרה אמש (ג') הכנסת בחוק ההסדרים, הופיע גם סעיף הדוחה עד לשנת 2009 את חוק קבלני כוח אדם. הח"כים הכניסו להקפאה עמוקה את החוק שקבע כי לאחר תשעה חודשים במקום העבודה, יהפכו עובדי קבלני כוח האדם לעובדים מן המניין באותה חברה וייהנו מזכויות מלאות. עבור ר' תושב דימונה, אב לשלושה ילדים הנאבק בדוחק כדי לקיים את משפחתו, לאישור הסעיף הזה יש השפעה מרחיקת לכת.

 

ר', רק בן 24, עובד באחת מחברות הקבלן בעיר. מימיו לא היה מובטל, אך בימים אלה הוא חי עם משפחתו ללא חשמל ובלי אוכל חם. "אני עובד בממוצע 14 שעות ביום בחברת אריזה, אך לא מצליח לפרנס את אשתי ושלושת ילדי עם 3,500 שקלים שאני מרוויח בחודש.

 

"שיטת ההעסקה של הקבלן שאצלו אני עובד גורמת לכך שאני מרוויח בערך 10 שקלים בשעה. אני עובד בין 12 ל-16 שעות ביום בתפקיד פיזי שבו אני אורז בשקים חומר דישון מסוכן. אני מרוויח לפי כמות החומר שאני אורז. יכול להיות שעבדתי 16 שעות כדי לארוז 25 טון. על זה אני מקבל בערך 130 שקלים. לפעמים אפשר לארוז את השקים בפחות שעות אבל עדיין המשכורת היא פחות ממינימום".

 

לדבריו, מצב האבטלה בדימונה לא מאפשר לעובדים להתלונן על תנאי העסקתם. "למי שמתלונן אומרים שיילך הביתה. אשתי מחפשת עבודה בנרות, אמא שלה מוכנה לשמור על הילדים אבל גם בניקיון בקושי יש עבודה. המצוקה הכלכלית שלנו גורמת אוטומטית למחסור באוכל, יש לנו חובות במכולות של 2,100 שקלים, את החשמל ניתקו לנו ביום ראשון.

 

"אין לנו אור בבית, את המקרר חיברתי לשכן, ובערבים אנחנו הולכים לבני למשפחה או יושבים עם נרות ותאורת חירום. יש לי חוב של 2,100 גם לחברת חשמל. לילד הגדול בן הארבע אני מספר שנשרף החשמל ושצריך לבוא לתקן. בפורים באו מעקלים לבית ולקחו את הטלוויזיה, הווידיאו, המיקרו גל. הילד שאל איפה הטלוויזיה אז אמרתי שהכל בתיקון. אם לא הייתי מקבל עידודים מקרוב משפחה כבר הייתי דופק לעצמי כדור בראש".

 

לדבריו, שר האוצר בנימין נתניהו, נכשל בתפקידו וצריך להתפטר. "הוא שר אוצר גרוע ואחרי התקציב הזה בטח יהיה עוד יותר גרוע. במקום שיפגע בעשירים הוא פוגע בנו. הילדים שלו גדלים בתנאים טובים והילדים שלי בקושי אוכלים. למה לי אין את הזכות לגדל את ילדיי בכבוד? אני עובד מגיל 15, במשלוחים, בחנות ירקות, בחיים לא הייתי מובטל. אפילו ניקיתי רחובות בשנה שעברה. עם כל הכבוד לביבי אני בטוח שעבדתי בחיים שלי יותר ממנו כשהוא היה בגילי".

 

"תקציב פושע" 

 

עוד לפני אישור התקציב, הרימו הארגונים החברתיים ידיים. רבים מהפעילים משוכנעים שתהליך ההתנתקות הפך את נושא התקציב לשולי בחשיבותו. "הכול עובר תחת מעטפת תהליך ההתנתקות", אומר ג'קי אדרי, יו"ר ארגון סולדריות עובדי הקבלן הבלתי מאוגדים.

 

לדבריו, "נתניהו, יחד עם ראש הממשלה אריאל שרון יצרו דינאמיקה שמקשרת את תקציב 2005 להתנתקות. אם היו מפרידים בין שני התהליכים התקציב לא היה עובר כי הוא תקציב פושע".  

 

הוא הוסיף כי "תקציב 2005 הוא תקציב אכזרי וקשה לחברה הישראלית. המגמה של עובדים שחוזרים עניים הביתה תלך ותגדל".

 

גם הוא קובל על דחיית ביצוע חוק קבלני כוח האדם ל-2009. "חוק ההסדרים פוגע קשה בעובדים. זהו חוק בלתי דמוקרטי שמטרתו היא להשהות חוקים מסוימים מספר החוקים כדי להעביר את התקציב וכך ליישם את המדיניות הכלכלית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
"ביבי פוגע בי"
צילום: איי אף פי
צילום: ג'רמי פלדמן
פני העוני. ארכיון
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים