שתף קטע נבחר

ארה"ב: החולה הסופנית הלכה לעולמה

החולה הסופנית, טרי שיאבו, שמאבקה של הוריה להשאירה בחיים ריתק את ארה"ב הגיע לסופו. שיאבו, פגועת מוחין מאז 1990, שהתה במצב של "צמח"

הפרשה שהסעירה את ארה"ב הגיעה לקיצה: החולה הסופנית, טרי שיאבו (41) מפלורידה, שהיתה 15 שנה במצב של "צמח", מתה הערב (יום ה') לאחר שנותקה לפני שבועיים מצינורית ההזנה. הדיון הציבורי בנושא טרי שיאבו הסעיר את המערכת הציבורית, הפוליטית והמשפטית בארה"ב. ההחלטה לנתקה מצינורית ההזנה אושרה לבקשת בעלה בבתי המשפט וכל הערעורים של הוריה נדחו בכל הערכאות.   

 

סמוך ל-17:00 אחר הצהריים הודיע נציג המשפחה, הכומר פול אודונל, על מותה של שיאבו. ההורים בוב ומרי שינדלר, אחיה ואחותה, לא הורשו לשהות ליד מיטתה בשעות האחרונות לחייה. הכומר פרנק פבון, שהפגין מול בית החולים, האשים: "זהו רצח".

 

טרי שיאבו לקתה בשנת 1990 בהתקף לב, בהיותה בת 26, כתוצאה מחוסר איזון כימי בגוף שנבע מהפרעות אכילה. התקף הלב ניתק את זרימת החמצן למוחה לפרק זמן קצר וכתוצאה מכך היא שקעה בתרדמת. מאוחר יותר היא התעוררה מהתרדמת אולם לעולם לא חזרה להכרה מלאה והייתה במה שהוגדר על ידי הרופאים כ"צמח".

 

שיאבו מתה יממה לאחר שהוריה נכשלו בניסיון האחרון להשיג צו של בית המשפט העליון לחיבורה מחדש למערכת ההזנה המלאכותית.

 

מהוותיקן נמסר בתגובה לידיעה אודות מותה, כי מדובר ב"התקפה נגד אלוהים". הקרדינל הפורטוגזי, חוסה סרייבה מרטינס, מראשי הוותיקן, הסביר כי "תקיפה של חיי אדם כמוה כתקיפת אלוהים, שהוא יוצר החיים".

 

שבע שנות מאבק משפטי

 

פרשת טרי שיאבו זכתה לפרסום רב בשל המאבק המשפטי שהחל לפני שבע שנים בין הבעל מייקל שיאבו, האפוטרופוס החוקי של אשתו, שטען שהיא הביעה בפניו את רצונה לא להמשיך לחיות כצמח, לבין הוריה, מרי ובוב שינדלר, שניסו לקבל את האפוטרופסות החוקית על בתם. ההורים, קתולים אדוקים, טענו כל השנים כי טרי אינה צמח, היא מגיבה לסביבה והיא אינה רוצה למות. ההורים נכשלו במאבק המשפטי הממושך, שבו העידו סדרה של מומחים שטרי שיאבו היא צמח ואין כל סיכוי שהיא תחזור לחיים.

 

המאבק המשפטי והמשפחתי נמשך שבע שנים. מעבר לוויכוח על המתת החסד, היתה סיבה נוספת לוויכוח בין ההורים לשיאבו: גם אם מעולם לא התגרש ממנה, שיאבו גר עם אישה אחרת ולשניים אף ילדים משותפים. ההורים טענו, שמה שהניע אותו הוא בצע כסף ורצון להינות מכספי תביעת רשלנות רפואית, שהגיש בשם אשתו. מנגד טען הבעל, שכל הכספים שקיבל כתוצאה מהתביעה אזלו כבר מזמן כשכיסה את ההוצאות הרפואיות והמשפטיות.

 

בחודש שעבר הצליח מייקל שיאבו לקבל צו של שופט שאישר את ניתוק צינורית ההזנה, וכעבור שבועיים, ביום שישי שעבר, נותקה שיאבו מצינורית ההזנה.

 

בוש הוזעק לוושינגטון מחופשתו

 

הוריה פנו למחוקקים האמריקנים בתקווה שמשם תבוא הישועה. בצעד חריג התכנסו שני בתי הקונגרס האמריקנים והעבירו חוק שהיה אמור לאלץ את בית המשפט לדון בפרשה פעם נוספת ובינתיים לחבר את שיאבו חזרה למכשירים. אפילו נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, קטע את חופשתו ושב לבירה וושינגטון כדי להיות זמין לחתום על החוק בשעת לילה מאוחרת ולהכניס אותו לתוקף מיידי. בוש ראה בנושא זה הזדמנות להוביל מהלך משמעותי שעניינו קדושת החיים. 

  

הציבור האמריקני הביע כל העת עמדה מנוגדת לחלוטין לזו של הפוליטיקאים שלו. רוב מוחץ של האמריקנים תמך בהמתת החסד של טרי שיאבו ומרבית האמריקנים הבהירו כי הם לא היו רוצים להמשיך לחיות במצב זה. זה לא הרתיע פוליטיקאים רפובליקנים ואת מנהיגי הדת הנוצרים והיהודים אורטודוקסים בארה"ב להמשיך במלחמה על "קדושת החיים".

 

התקשורת האמריקנית יצאה מגדרה בכיסוי הסיפור. פרשנים קראו לאמריקנים להפיק לקח מהפרשה ולכתוב צוואות רוחניות, שבהן יהיה ברור רצונו של אדם אם להאריך את חייו או לקטוע אותם במקרה שלא יוכל לבטא את רצונו.

 

גם החוק החדש שחוקקו הנבחרים האמריקנים לא סייע להורים. בית המשפט בפלורידה סירב לדון בפרשה וגם בית הדין לערעורים סירב להורות לו לעשות כן. ההורים פנו לבית המשפט העליון של ארה"ב, אולם השופטים סירבו גם הם לדון בפרשה.

  

בכל אותו הזמן היתה טרי שיאבו מנותקת מצינורית ההזנה והרופאים העריכו שתמות מהתייבשות בתוך כשבועיים. במקביל הפגינו אלפי אמריקנים מחוץ להוספיס, שבו אושפזה, בקריאה להשאירה בחיים בכל מחיר.

 

הדיון האחרון היה אתמול, כאשר הוריה של שיאבו פנו בפעם השישית מאז שנת 2000 לבית המשפט העליון, אך זה נותר איתן בסירובו להתערב בפרשה.

 

לאחר שמיצו את כל האפיקים המשפטיים העומדים לרשותם, הודיעו ההורים לפני כשבוע שהם מרימים ידיים ולא יפנו עוד לבתי המשפט בניסיון להפוך את ההחלטה. הם ניסו שוב לגייס את התמיכה הציבורית הגדולה שצידדה בעמדתם ואפילו עשו ניסיון משפטי נוסף. 13 יום אחרי שנותקה מהמכשירים מתה שיאבו בבית החולים. 

 

בעלה הבהיר, שכדי להוכיח שאשתו סבלה ממצב סופני ולא היה לה כל סיכוי להשתקם, כמו שטוענים ההורים, בכוונתו לבקש נתיחה שלאחר המוות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
נותקה מצינורית ההזנה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
טרי שיאבו לפני היותה צמח
צילום: איי פי
צילום: איי פי
מייקל שיאבו. ביקש נתיחה שלאחר המוות
צילום: איי פי
צילום: איי פי
מפגינים נגד המתת החסד. "זהו רצח"
צילום: איי פי
צילום: איי פי
אמה ואחותה של שיאבו. לא הורשו לחלוק את רגעיה האחרונים עמה
צילום: איי פי
מומלצים