שתף קטע נבחר

אבו מאזן: נחוש להיאבק באחראים לאנרכיה

יו"ר הרשות הפלסטינית הביע נחישות להיאבק באנרכיה ברשות, שבאה לידי ביטוי בשבוע שעבר ברמאללה בעימותים בין מבוקשים ולבין אנשי ביטחון פלסטינים והודיע למפקד המודיעין הכללי בגדה כי הוא אינו מקבל את התפטרותו. "האירועים האלה פגעו קשות בשמנו הטוב, ופגעו באמינות שלנו"

נמשכים המגעים בצמרת הרשות הפלסטינית לקראת השינויים הצפויים במערכת הביטחונית הפלסטינית, שינויים שאמורים להקיף גם חלק ממפקדי מנגנוני הביטחון, וקצינים בכירים. בסוף השבוע עסקו בסביבת יו"ר הרשות אבו מאזן בהשלמת התוכנית להוצאתם לפנסיה של עשרות, ואף מאות קצינים פלסטינים, שחצו את גיל 60.

 

הבוקר (יום א') נפגש אבו מאזן עם מפקד המודיעין הכללי הפלסטיני בגדה, תאופיק טיראווי. בתום הפגישה, שבה הודיע אבו מאזן לטיראווי כי הוא אינו מקבל את התפטרותו, משך האחרון את מכתב ההתפטרות שהגיש ביום חמישי לראש הרשות.

 

טיראווי ביקש להתפטר במחאה על ההידרדרות הביטחונית ברשות, שבאה לידי ביטוי באירועים ובעימותים הקשים שהיו ביום רביעי ברמאללה, בין אנשי ביטחון פלסטינים ובין מבוקשים וחמושים, רובם אנשי גדודי חללי אל-אקצה. במהלך עימותים אלה, ירו החמושים באוויר לכיוון לשכת אבו מאזן, והרסו מסעדות ועסקים נוספים שבהם נוהגים לבקר בכירי הרשות הפלסטינית.

 

בהתייחסו לאירועים אמר היום אבו-מאזן כי הוא "חש בושה ועלבון" נוכח ההתפרעויות ברמאללה והאנרכיה הביטחונית שפוגעת במוסדות הציבוריים, ברכוש פרטי ובציבור הפלסטיני בכלל. לדבריו, האחראים לאירועים הללו פועלים מחוץ לחוק ורוצים "להרוג" את המאמץ הלאומי הפלסטיני. "האירועים האלה פגעו קשות בשמנו הטוב, ופגעו באמינות שלנו. מדובר באנשים שיש להם תוכניות פרטיות שאינן חוצות את גבול הרצון לגנוב ולפגוע באזרח הפשוט". אבו מאזן הוסיף: "לפנינו עומדות שתי אפשרויות. או שנפסיד, או שנתמודד עם אותם אנשים".

 

ראש הרשות ציין גם כי הוא הורה למנגנוני הביטחון לנקוט בכל הצעדים הדרושים כדי להשליט סדר ולשמור על ביטחון האזרחים הרכוש והמוסדות הפלסטיניים.

 

אבו מאזן גם הכחיש את טענות המבוקשים והחמושים, לפיהן הרשות זנחה אותם לגורלם, כפי שפורסם בהודעת גדודי חללי-אל אקצה בסוף-השבוע. "ההפך הוא הנכון, הרשות לא ויתרה על אחריותה כלפי המבוקשים. העלינו את עניינם באופן הכי תקיף בפסגת שארם א-שייח' ויש לנו התחייבות ישראלית רשמית ומוחלטת שלא לפגוע בהם", אמר אבו מאזן. "אנו לא נזניח את ביטחונם, ונעשה הכל כדי לשמור על חייהם ועל עתידם".

 

בתוך כך, ובמסגרת המשבר הפנימי בפתח, צפויה סיעת הפתח לקיים הערב פגישה עם אבו מאזן, כדי לדון במצב הפנימי בתנועה, ובעיקר בהידרדרות הביטחונית ברשות. חברים בסיעה יבקשו לשמוע מאבו מאזן על הצעדים שהורה למנגנוני הביטחון לנקוט, בתגובה להידרדרות הביטחונית האחרונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חש בושה ועלבון. אבו מאזן
צילום: רויטרס
מומלצים