שתף קטע נבחר

"מבצע נחמה": חולצו הגורים מנתב"ג

יו"ר דירקטוריון ממ"ן נחמה רונן, החליטה לא לחכות לאישור השירות הווטרינרי או למותם של גורי כלבים נוספים, וב"מבצע חשאי", יחד עם "תנו לחיות לחיות", העבירה את 20 גורי הכלבים למרפאה במרכז הארץ עד שיימצא פתרון בעניינם. "זה קרע את הלב, החלטתי שאצלי בממ"ן הם לא ימותו", אמרה רונן. במשרד החקלאות זועמים על הצעד, ש"עלול לחשוף בני אדם ובעלי חיים למחלות שונות ביניהן כלבת". במשרד אמרו: "נגיש תלונה נגד מי שהוציאו את הגורים"

יופי נחמה. יום לאחר חשיפת ynet על גורי הכלבים שמתו בתוך מכולה במחסני ממ"ן שבנתב"ג, לקחה יוזמה יו"ר דירקטוריון ממ"ן, נחמה רונן, והבריחה את 20 הגורים הנותרים משדה התעופה עד שיימצא להם פתרון. עמותת "תנו לחיות לחיות" גייסה וטרינר ל"מבצע" והגורים הועברו באופן חשאי למרפאה וטרינרית במרכז הארץ. במשרד החקלאות זועמים על הצעד, ש"מסכן את הציבור", והודיעו: נגיש תלונה נגד מי שהוציאו את הגורים מנתב"ג.

 

כ-25 גורי כלבים גזעיים הגיעו ביום חמישי לישראל מאוזבקיסטן, אולם הווטרינר של רשות שדות התעופה לא אישר להכניסם לתחומי המדינה. הגורים הועברו למתקן הסגרה בממ"ן, המיועד לאכלס אותם למספר שעות בלבד ומאז שהו שם. מדובר במכולה גדולה ואטומה ובשל שהייתם הארוכה בו חמישה גורים מתו ושלושה נוספים היו במצב קשה.

 

כל הנסיונות לשחרר את הגורים או להטיסם בחזרה לאוזבקיסטן עלו בתוהו, בשל קשיים ביורקרטיים. היום יצרה רונן קשר עם ד"ר רוני עוזרי מהשירות הווטרינרי שאחראי על הכנסת בעלי חיים לישראל וביקשה ממנו לשחרר את הגורים ולהכניסם לארץ, לאחר שווטרינר שבדק אותם קבע כי מצבם קשה מאוד. רונן החליטה מיד אחר כך לעשות מעשה ולהציל את הכלבים.

 

יו"ר ממ"ן ואנשי ארגון "תנו לחיות לחיות" הביאו למקום כלובים ניידים וכמו במבצע צבאי הורו להוציא את כל הגורים מהמכולה, ולהעבירם למקום סודי באחת המרפאות בארץ, ללא אישור השירות הווטרינרי.

 

"לראות את הגורים במכולה פשוט קרע את הלב", אמרה רונן ל-ynet. "אחרי שהבנתי שהשירות הווטרינרי לא מתכוון להוציאם, החלטתי שאצלי בממ"ן הם לא ימותו. גם אם היינו מעלים אותם על טיסה במצבם הנוכחי הם לא היו שורדים. איפה הלב והחמלה? אני לא מוכנה לתת יד לדבר כזה, שבגלל שרירות לב של פקידים וביורוקרטיה, הגורים הקטנים האלה ימותו. הם נמצאים כעת במקום בטוח ותחת פיקוח של וטרינר צמוד, עד שיזכו למציאת פתרון הולם".

 

מעמותת תנו לחיות לחיות נמסר: "אנו שמחים שהגורים קיבלו טיפול הולם ויכולים לחיות כרגע".

 

משרד החקלאות: "זה עלול לגרום לכלבת, נגיש תלונה"

 

משרד החקלאות הודיע בתגובה כי "הוצאת גורי הכלבים משטח נתב"ג, טרם החזרתם לאוזבקיסטן, מסכנת סיכון של ממש את הציבור.

 

"שר החקלאות ישראל כץ הורה לממונה על השירותים הווטרינריים במשרדו להיוועץ מיד עם היועצת המשפטית במשרד בכל הקשור בהגשת תלונה במשטרה ופתיחת הליכים נגד מי שהוציאו משטח נתב"ג את גורי הכלבים מאוזבקיסטן שניסו להבריחם לארץ בניגוד לחוק.

 

"במשרד רואים בחומרה רבה את חטיפתם של הגורים. הממונה על השירותים הווטרינריים במשרד, ד"ר משה חיימוביץ, הזהיר כי חטיפתם של הגורים והוצאתם משטח נתב"ג עלולה לחשוף ולסכן את בעלי החיים וגם את בני האדם למחלות שונות ולגרום גם למגיפת כלבת.

 

"צריך לציין כי הנסיון להבריח את הגורים לישראל נעשה בניגוד לחוק ונגד המבריח יינקטו הצעדים המשפטיים.

 

"מאז התפיסה בנתב"ג, טופלו הגורים במלוא תשומת הלב כאשר השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות הקצו וטרינר לטפל בהם, להשגיח עליהם ולדאוג לאוכל ושתייה. הלילה היו אמורים הגורים לחזור לאוזבקיסטן".


פורסם לראשונה 05/04/2005 15:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: כרמית שי
איפה החמלה? רונן
צילום: כרמית שי
צילום: צביקה טישלר
הגורים בנתב"ג
צילום: צביקה טישלר
צילום: צביקה טישלר
הגורים הועברו למקום מסתור
צילום: צביקה טישלר
מומלצים