שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המטוס המריא לאוזבקיסטן - הגורים נשארו בארץ
  בעקבות פניית עמותת "תנו לחיות לחיות", הוציא שופט תורן ברחובות צו מניעה נגד הטסת גורי הכלבים לאוזבקסיטן, ועל כן המריא המטוס בלעדיהם. אתמול הוברחו הגורים מנתב"ג, והוחרמו מהווטרינר שטיפל בהם, ובמשרד החקלאות תכננו להעלותם לטיסה חזרה הביתה לאוזבקיסטן. ב"תנו לחיות לחיות" חששו ש"הם לא ישרדו את הטיסה"

  הגורים נשארו בנתב"ג: בעקבות צו המניעה שהוציא אמש (יום ג') שופט תורן ברחובות, המריאה הטיסה לאוזבקיסטן ללא גורי הכלבים הגזעיים, שנשארו בנמל התעופה בן גוריון.

   

  סוף כזה דרמטי לפרשת הגורים לא יכול היה להמציא גם התסריטאי הטוב ביותר. אחרי שהמטוס שאמור היה להטיסם חזרה לאוזבקיסטן כבר היה על מסלול ההמראה, ורגע לפני שגלגליו ניתקו מן הקרקע, הגיע למגדל הפיקוח הצו המיוחל מהשופט גדעון ברק, שעצר את ההמראה.

   

  צו המניעה הוצא בעקבות עתירה שהגישה עמותת "תנו לחיות לחיות" לבית המשפט, בה נטען כי "הגורים לא ישרדו את הטיסה הזאת".

   

  הנושא נראה כמעט אבוד, לאחר נציגי חברת התעופה סירבו לעיכוב בתוכנית הטיסה המקורית שלהם. אך לאחר שגם המשטרה התערבה, הבינו אנשי רשות שדות התעופה שאין להם ברירה, והורו לעצור את המטוס, שהיה בדרכו להמראה.

   

  הכלבים הוצאו מהכלובים בהם הוחזקו בבטן המטוס, והועברו לידי אנשי השירות הווטרינרי. הם יבלו את הלילה בשדה התעופה ובבוקר ידון השירות שוב בעניינם.

   

  אורנה בנאי: הטסת הכלבים היא גזר דין מוות

   

  חברת מועצת עיריית תל אביב, אורנה בנאי, שהתגייסה יחד עם יו"ר עמותת תנו לחיות לחיות, אתי אלטמן, כדי למנוע את הגירוש, אמרה ל-ynet: "ברור לכולנו שהטסתם של הכלבים היא גזר דין מוות כי הם לא ישרדו את הטיסה. אין שום סיבה לגרשם, הרי יש לנו וטרינר שמוכן לתת טיפול ובטח שיהיו אנשים שיהיו מוכנים לאמצם.

   

  "חבל שבגלל אגו ופוליטיקה הכלבים ישלמו את המחיר. מלבד זאת אנחנו מאוד מודים לכל אותם אנשים הנפלאים שיושבים בבית ובוכים איתנו, אני מקווה שהסוף יהיה טוב".

   

  "הם פשוט ימותו בדרך" הזהירה אלטמן לפני החלטת השופט, "אין להם כוח לשרוד את הטיסה. אחרי שהבטיחו לנו בשירותים הווטרינרים שייקחו אותם לתחנת הסגר לטובת טיפול רפואי, אנחנו שומעים שהם יטוסו מהארץ. למה עושים מעשה כזה?"

   

  דובר שר החקלאות אמר לפני החלטת השופט: "הגורים אכן חוזרים למקום שממנו הם באו. הם קיבלו טיפול רפואי מצוין מהווטרינרים שלנו ויכולים לטוס בחזרה".

   

  אתמול בשעות הבוקר החליטה יו"ר דירקטוריון ממ"ן, נחמה רונן, לשחרר את הכלבים, והווטרינר ד"ר סמואל התנדב לקחת אותם למרפאתו ולשמור אותם בהסגר עד אשר תיפול החלטה.

   

  במשרד החקלאות זעמו על היוזמה. אתמול בצהריים הוציא משרד החקלאות צו המורה להסגיר את הגורים לאנשי השירות הווטרינרי. מגובים בצו ובשוטרים, איתרו אנשי השירות הווטרינרי את מקום מחבואם של הגורים בכפר סבא והגיעו לשם. הווטרינר שטיפל בהם ואנשי תנו לחיות לחיות סירבו למסור אותם להסגר מחשש שימותו, אולם בסופו של דבר הם נלקחו והועמסו על רכב של השירותים הווטרינריים של ישראל.

   

  ד"ר סמואל, הווטרינר שטיפל בהם, אמר כי הגורים חייבים לקבל טיפול רפואי, אחרת הם לא ישרדו. הוא הוסיף, עם זאת, כי אינו יכול להתנגד לצו של ראש השירותים הווטרינריים, ד"ר משה חיימוביץ': "אני לא יכול להתנגד לשוטרים, אם לא תהיה ברירה נצטרך לתת אותם בהסכמה".

   

  אל המרפאה של ד"ר סמואל ברחוב ששת הימים בכפר סבא הגיעו פעילים למען החיות שניסו למנוע את העברת הכלבים - אך נכשלו.

   

  "הגורים הגיעו אלי במצב נורא, כאשר חמישה מהם גססו", הסביר לפני זמן קצר ד"ר סמואל, "נתנו להם אינפוזיה ומצבם השתפר. אם הם יועברו להסגר הם ימותו". במהלך ההסגר שבו שהו הכלבים עד עכשיו, מתו חמישה גורים וגססו חמישה.

   

  אתי אלטמן: משרד החקלאות רוצה להראות מי חזק יותר

   

  אתי אלטמן אמרה: "הכל בגלל שאני התחלתי את הסיפור הזה. משרד החקלאות רוצה להראות מי חזק יותר ולהם יש יותר כוח. אני חוששת שהכלבים שמועברים לתחנת ההסגר ברמלה לא ישרדו. המקום ההולם שלהם זה בית חם וטיפול צמוד. אם הם יישארו אצלנו יש סיכוי שנמצא להם בתים חמים.

   

  "אנחנו נמשיך לעקוב. אנחנו יודעים כמה כלבים היו ונבדוק כמה כלבים יישארו אחרי שיגיעו לתחנת ההסגר. אני קוראת לציבור לבוא להפגין למען הכלבים ולמדינה להילחם נגד מבריחי הכלבים ולהכניס אותם לכלא ואשר בגללם צריך להרדים כלבים בישראל. אנחנו ניסינו לעשות כל שביכולתנו על מנת למנוע את העברת הכלבים לתחנת ההסגר ולטפל בהם טיפול רפואי הולם אצלנו אך לא הצלחנו".

   

  מהשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות נמסר, כי הם רואים בחומר רבה את ה"פעולה האלימה" של רונן ותנו לחיות לחיות, "תוך הפרה בוטה של פקודת מחלות בעלי חיים וסיכון בריאותי לבעלי חיים ובני אדם".

   

  ynet חשף את מצבם הקשה של כ-25 גורי כלבים גזעיים, שהגיעו ביום חמישי לישראל מאוזבקיסטן, אולם הווטרינר של רשות שדות התעופה לא אישר להכניסם לתחומי המדינה. הגורים הועברו למתקן הסגרה בממ"ן, המיועד לאכלס אותם למספר שעות בלבד ומאז שהו שם. מדובר במכולה גדולה ואטומה ובשל שהייתם הארוכה בו חמישה גורים מתו ושלושה נוספים היו במצב קשה.

   

  כל הנסיונות לשחרר את הגורים או להטיסם בחזרה לאוזבקיסטן עלו בתוהו, בשל קשיים ביורקרטיים. אתמול יצרה רונן קשר עם ד"ר רוני עוזרי מהשירות הווטרינרי שאחראי על הכנסת בעלי חיים לישראל וביקשה ממנו לשחרר את הגורים ולהכניסם לארץ, לאחר שווטרינר שבדק אותם קבע כי מצבם קשה מאוד.

  פורסם לראשונה 05/04/2005 17:49

   

  בהכנת הידיעה השתתף רענן בן צור
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צביקה טישלר
  הגורים. בסכנה?
  צילום: צביקה טישלר
  רונן. להציל את הכלבים
  מומלצים