שתף קטע נבחר

את המתנחלים שרון יכול לסובב, את המציאות לא

אין ספק, מכונת יחסי הציבור של ראש הממשלה עובדת שעות נוספות, והיא עובדת כמו שצריך. מה יכול להיראות טוב יותר מראש ממשלה כוחני שמשיל מעליו בין רגע את אפוד הקרב כדי לארח בלשכתו כמה מתנחלים מתוסכלים, שלא יודעים מה מצפה להם ועתידם לוט בערפל? אבל יש פה גם מנגנון אחר, שכנראה החל לעבוד. זהו מנגנון ההתפכחות של המתנחלים, או לפחות של חלק מהם. מה שצריך להיות ברור: את היישובים בניצנים אי אפשר לבנות תוך שלושה חודשים

את סיכום הפגישה בין ראש הממשלה ומתנחלי גוש קטיף המתוסכלים שבאו אליו ביאושם כי גדול, צריך להתחיל מהסוף: גם אם אריק שרון ידפוק על השולחן עם הידיים והרגליים ויבקש מכולם להזדרז עם ההכנות לפינוי, וגם אם הוא ילבש גלימת סופרמן ויטייל בחולות ניצנים פעמיים בשבוע החל ממחר בבוקר – צריך לקרות נס אמיתי, כזה מן המקורות, כדי שתוך שלושה חודשים יתרחש משהו שימנע את פינוי המתנחלים לקרוואנים ולבתי מלון.

 

צריך נס, משום שאין שום סיכוי שתוך שלושה חודשים, או אפילו תוך שישה חודשים, יצליח קבלן כלשהו, גדול, מוכשר ומצויד ככל שיהיה, להקים בתים חדשים, חממות, להכין שטחים חקלאיים, לבנות מרכזים קהילתיים, מרפאות, מרכולים, גני ילדים, גני משחקים, כבישים, בתי כנסת, בתי ספר או בשלוש מלים – יישובים ראויים למחיה.

 

מה שיונתן בשיא לא הצליח לעשות בכל החודשים שבהם פועלת מנהלת ההתנתקות, לא יצליח ראש הממשלה, גם אם הוא מלא רצון טוב, לעשות בשלושת החודשים שנותרו עד תחילת הנסיגה מעזה. פשוט לא.

 

אבל כל זה לא משנה, כי ראש הממשלה הרוויח, מבחינה תקשורת וציבורית, נקודות רבות בפגישה הערב. במהלך מתוזמן היטב, כשריח המינויים השערורייתיים של השרים וסגני השרים עוד מרחף באוויר, מחבק אריק את המתנחלים, בניו האבודים, אל חיקו החם, הרחום והמבין. "אני מבין אתכם ואת כאבכם", הוא אמר להם. "גם אני חקלאי. אני מבין טוב מאוד על מה אתם מדברים".

 

מה יכול להיראות טוב יותר מראש ממשלה כוחני שמשיל מעליו בין רגע את אפוד הקרב כדי לארח בלשכתו כמה מתנחלים מתוסכלים, שלא יודעים מה מצפה להם ועתידם לוט בערפל? מה מתקבל טוב יותר אצל מסעודה משדרות מאשר ביקור מרגש/מדהים/מנומס/חשוב (הגדרות בחסות אנשי לשכת ראש הממשלה) של קבוצת מתנחלים, שרק לפני שבועות אחדים היו סכנה לדמוקרטיה, איום על היציבות, שולחי מכתבי הסתה וזעם אל שרים מפוחדים?

 

אין ספק, מכונת יחסי הציבור של ראש הממשלה עובדת שעות נוספות, והיא עובדת כמו שצריך. הפגישה עם המתנחלים, שלושה חודשים לפני תחילת הפינוי, היא צעד מחושב היטב, שמציב את שרון, שהולך לכל מקום כשהוא מוקף במעגלי אבטחה חסרי תקדים, בעמדת האדם האמיץ, חסר הפניות, שמוכן לשכוח את הקללות שהטיחו בו המתנחלים בעבר ולמחול על כבודו, לפנות הכל מהשולחן ולדאוג רק, אבל רק, לעתידם ולחייהם של המפונים העתידיים.

 

אבל יש פה גם מנגנון אחר, שכנראה החל לעבוד. זהו מנגנון ההתפכחות של המתנחלים, או לפחות של חלק מהם, מנגנון שמחליף את מכונת ההדחקה שעבדה עד כה שעות נוספות. מעבר למצוקה האמיתית והקשה שבה נמצאים המתנחלים, מעידה הפגישה הזאת על התחברותם של המפונים לעתיד אל המציאות, ועל ההתנקות שלהם מההדחקות. לא עוד חלומות בהקיץ על הפלת תוכנית ההתנתקות, לא עוד פנטזיות על משאלי עם. רק הגיון קר ומחושב, הבנה עמוקה שהרכבת באמת יצאה מן התחנה.  

 

כל שנותר כעת לעשות זה לנסות ולעלות עליה בזמן ולרדת ממנה עם מזוודות עמוסות יותר. כל אפשרות אחרת נמוגה, נעלמה בין ההחלטות ההיסטוריות

של הממשלה ושל הכנסת. אם לסכם את הפגישה הראשונה הזו של קומץ המתנחלים עם ראש הממשלה, אפשר לומר שבמידה מסוימת היא מסמלת את ניצחון ההיגיון.

 

ועדיין, יש כמה דברים ששרון יכול לעשות למען המתנחלים, כמו למשל לשלוח את חוק פינוי-פיצוי לשדרוגים בוועדת הכספים של הכנסת.

 

הגדלת הפיצויים שישולמו למפונים היא לא עניין של מה בכך. אנשים שנדרשים לוותר על כל מה שבנו במשך שלושים שנות חיים, שנדרשים להתחיל הכל מחדש – זכאים לפיצוי נאות, אמיתי. הסכומים שיידרשו כדי להגדיל את הפיצויים גדולים, גדולים מאוד אפילו. אבל אם יש מישהו שיכול להוביל מהלך להגדלת הסכום הזה, הרי שזה אריק שרון. רק הוא יכול להיכנס ראש בראש עם שר האוצר שלו, בנימין נתניהו, לפרוץ את מסגרת התקציב, ולהביא עוד כמה מאות מיליונים או כמה מיליארדים "למען עתיד ילדינו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
המתנחלים יוצאים מהפגישה
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
שרון. צריך נס
צילום: רויטרס
מומלצים