שתף קטע נבחר

שר הפנים: פסיקת הגיור - כישלון הרבנות

לדברי השר פז-פינס, אם המערכת האורתודוכסית היתה מקלה על הגיורים, ייתכן שלא היה צורך בבג"ץ. ח"כ לפיד אמר כי החרדים הם אלה שפוגעים ביהדות על-ידי יצירת אנטגוניזם, ואילו ח"כ ישי מש"ס הבהיר: "אני קורא לזה גיור 'אוונטה'. אם אנחנו כח"כים ניתן לזה הכשר זה יהיה אסון"

הכנסת התכנסה הבוקר (יום ד') לדיון פגרה מיוחד שכינסה ש"ס בעקבות פסיקת בג"ץ בדבר "גיורי הקפיצה". זאת בצל איומי סיעת דגל התורה לפרוש מהקואליציה במידה וראש הממשלה לא יורה על תקנות הנוגדות את עמדת בג"ץ. שר הפנים, אופיר פז-פינס, אמר במהלך הדיון כי מדובר בכישלון רבתי של הרבנות הראשית ושל מכוני הגיור.

 

לדברי פינס, "הרי ברור שאם המערכת האורתודוכסית שמגיירת בישראל הייתה באמת פותחת, ואפילו בקצת, את צוואר הבקבוק, מאוד יכול להיות שהבג"ץ הזה היה מיותר או לא היה נפסק כפי שנפסק. אל תעמידו את הדת היהודית מול הלאומיות היהודית. יש לנו עניין לבסס במדינת ישראל את הרוב היהודי".

 

עוד אמר פז פינס כי "יש לנו שתי אפשרויות: או שניתן מענה למציאות משתנה, או שנטמון את הראש בחול ונגיד ששום דבר לא קורה במדינת ישראל. בסופו של דבר, אני רוצה לומר, מה הבג"ץ קבע? הוא קבע ברוב של שבע נגד ארבע, ובקושי רב - שכל מי שעבר גיור רפורמי וקונסרבטיבי ואז עבר בשלב הסופי לקבל את הגושפנקא בקהילה בחו"ל, הוא יקבל את ההכרה הזו".

 

חבר הכנסת אלי ישי (ש"ס) אמר בפתח הדיון: "בואו נקבל החלטה כמה אנשים מכניסים לארץ, כמה מאות אלפים או רבבות של גויים. אתם רוצים, בבקשה. אבל אל תעשו צחוק מההלכה, אל תעשו צחוק מהעם היהודי, יהודי יש אחד, אין דרך אחרת לעשות גיור. אני נגד כפייה דתית לכן אנחנו לא מגיירים בכוח".

 

לדבריו, "בית המשפט העליון אישר גיור קפיצה, אני קורא לזה גיור 'אוונטה'. אם אנחנו כח"כים ניתן לזה הכשר זה יהיה אסון. בעזרת השם עם ישראל ינצח"

 

לפיד: יהודים לא נותנים ליהודים להיות יהודים

 

יושב ראש האופוזיציה, חבר הכנסת יוסף (טומי) לפיד משינוי אמר כי הכינוס מיותר לחלוטין, וציין כי מספר חברי שינוי בדיון עולים על מספר חברי ש"ס הנוכחים בו.

 

לדבריו, "יש עדיין שופטים בישראל ויש חוק בישראל וזה החוק בישראל. האנשים האלה כל אחד במסירות נפש רצה להיות יהודי. אתם פה נולדתם יהודים, הם בחרו להיות יהודים, הם למדו שנה, הם יודעים יותר ממה שאתם יודעים. כשהייתי נער הייתי מוקף יהודים שניסו להוכיח שהם גויים כדי להציל את חייהם והגויים לא נתנו להם. לא חשבתי שבמדינת ישראל יגיע יום שיהודים לא יתנו ליהודים להיות יהודים".

 

עוד הוסיף לפיד כי "אילו אתם קראתם בעיתון שאיזו מדינה בעולם עושה אפליה בין יהודים הייתם צועקים על פאשיזם באירופה, אבל אצלנו רב הוא לא רב על-פי החוק אם הוא לא אורתודוכסי ולא חרדי".

 

לפיד פנה לשר הפנים, אופיר פז-פינס, וקרא לו להעביר את חוק ברית הזוגיות. לאחר מכן פנה לרב רביץ, והבהיר: "אתם פוגעים ביהדות. אם אתה היית מבין איזה אנטגוניזם ונזק אתם גורמים ליהדות, לאמונה יהודית - לא הייתם עושים את זה. מדינת ישראל תהיה מדינה חופשית ולא מדינה של ימי ביניים כפי שמקובל בטהראן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
"כישלון הרבנות". פז-פינס
צילום: גבי מנשה
צילום: רויטרס
"פוגעים ביהדות". לפיד
צילום: רויטרס
צילום: עופר מאיר
"אוונטה". ישי
צילום: עופר מאיר
מומלצים