שתף קטע נבחר

בשיא מגשש: מגורים זמניים באשקלון למפונים

פרסום ראשון: בפעם השנייה בתוך פחות משבוע יגיע היום יו"ר מינהלת ההתנתקות, יונתן בשיא, לאשקלון. ל-ynet נודע כי בשבועות האחרונים מגשש בשיא בניסיון למצוא באשקלון פתרון זמני למגורי המפונים. ביום שלישי נפגש עם קבלנים וביקש: העבירו רשימות של דירות חדשות, נשכור אותן עבור המפונים והמדינה תשלם את ירידת הערך. בעירייה מתמרמרים: רוצים מתיישבי קבע, לא כאלה לתקופות ביניים. במינהלת ההתנתקות טוענים, בניגוד לדברי הקבלנים: "בשיא לא נפגש עם אף קבלן באשקלון בחודש האחרון"

האם נמצא הפתרון הזמני למגורי המפונים נמצא באשקלון? יושב ראש המינהלת, יונתן בשיא, נפגש שלשום עם מספר קבלנים באשקלון המחזיקים דירות להשכרה בעיר. בשיא התעניין במלאי הדירות שברשות הקבלנים וביקש מהם להעביר בדחיפות רשימות. המטרה: ליצור מגורים לתקופות ביניים, עד לסיום הבנייה ויישוב המתנחלים המפונים ביישובי הקבע - אולי בניצנים. היום (ה') ישוב בשיא ויבקר באשקלון. היום גם יערוך שרון סיור באזור ניצנים כדי לבחון אפשרויות של מגורי קבע למפונים.

 

הפגישה שקיים בשיא ביום ג' נערכה תחת מעטה של חשאיות, כמו פגישות אחרות שהתקיימו לפני כחודשיים. בשיא נועד לפני כחודשיים עם אותם קבלנים וביקש מהם כי הדירות –כולן דירות חדשות - יושכרו לתקופות של עד לשנתיים. "הבהרנו לו שהדבר אינו כדאי כלכלית", אמר ל-ynet גורם שנכח בפגישה. "אנחנו לא בונים דירות להשכרה והדבר אינו מקובל באשקלון. הדירה הופכת לאחר השכרתה מיידית לדירה יד שניה וכאלה יש רבות מאוד באשקלון. ערכה יורד באופן מיידי".

 

ביום ג' ביקש בשיא להיפגש עימם שוב. הפעם היתה הפגישה מצומצמת הרבה יותר, קצרה יותר, ורק מספר מועט של קבלנים נכח בה. בשיא שטח מחדש את הצעתו בפניהם, אך הפעם הבהיר כי המדינה תספוג את ערך הדירה שיירד. "ההצעה הזו, כמובן, טובה יותר. אבל היא עדיין אינה כדאית כלכלית" אמר גורם אחר. הקבלנים שנכחו בפגישה לא השיבו באופן מיידי וביקשו זמן לבחון אותה.

 

ל-ynet נודע כי בינתיים אחד מאותם קבלנים, שהפרוייקט שלו מצוי עדיין בשלבי בנייה, הסכים לחתום עם מינהלת ההתנתקות על הסכם טיוטה להשכרת דירות.

 

שכונות קרוואנים באשקלון? העירייה מתנגדת

 

מינהלת ההתנתקות פנתה גם לבעלי המלונות הגדולים באשקלון כדי למצוא פתרונות זמניים למתיישבים. אלא שענף המלונאות, המצוי באשקלון בשפל, פורח מעט רק בחודשי הקיץ - התקופה בה תתבצע ההתנתקות ויהיה צורך בדירות.

 

הנהלות בתי המלון הודיעו לבשיא כי יסכימו לחתום עימו על הלנת מתיישבים במלונות רק בהתחייבות כבר מעכשיו. לא "כאלה שאולי יבואו", כדברי אחד המלונאים בעיר. אחרים השיבו לבשיא בשלילה ואמרו כי בחלק מהשבתות בתקופת הקיץ כבר הוזמנו אירועים גדולים.

 

רעיון אחר שנבחן לאור המצוקה היה להביא לאשקלון קרוואנים ולשכן את המתיישבים במעין "שכונת קרוואנים". בעירייה הודיעו לבשיא כי לא יסכימו, להקמת "מעברה של קרוואנים" בעיר, אפילו זמנית. בדיוק כפי שלא הסכימו בעבר להקים שכונות קרוואנים בגלי העליה מחבר העמים.

 

ביום ראשון הקרוב ייפגש ראש עיריית אשקלון רוני מהצרי עם בכירי מינהלת ההתנתקות ויציג בפניהם את כל תוכניות הבינוי באשקלון שנועדו עבור המתיישבים. בעירייה קיבלו במורת רוח את הצעתו של בשיא. גורם בכיר בעירייה התמרמר: "אנו פועלים להעביר למגורי קבע באשקלון מתיישבים חדשים. איננו רוצים מעבר לתקופות ביניים".

 

באשקלון מתעתדות לקום מספר שכונות. בעירייה מייעדים שתיים מהן למתייישבים המפונים. ראש העיר מהצרי אף נפגש מספר פעמים עם קבוצות מתיישבים ובאחת הפגישות הציע לבנות את השכונה באופן דומה למבנה היישוב ממנו מגיעים המתנחלים. אפילו שמות הרחובות בשכונה, לפי אותה הצעה, ידמו לשמות הרחובות ביישובי המקור.

 

אחת ההצעות נוגעת לאיזורי ברנע ב' וג' בצפון העיר, סמוך לים , בעירייה מקווים מקווים שהקירבה לים, שחשובה מאוד לחלק מהמתיישבים, תסייע להם לקבל החלטה חיובית.

 

ממינהלת ההתנתקות נמסר כי "יונתן בשיא לא נפגש עם אף קבלן באשקלון בחודש האחרון". אולם בידי ynet עדויות ממספר גורמים על קיום הפגישות. 


פורסם לראשונה 06/04/2005 23:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן מרסיאנו
מגשש. בשיא
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: אחיה ראב"ד
מהצרי. רוצה מגורי קבע
צילום: אחיה ראב"ד
אשקלון (ארכיון)
צילום: לע"מ
מומלצים