שתף קטע נבחר

לקראת ההפגנה שנאסרה: הר הבית ייסגר

ארגוני ימין תיכננו עלייה של עשרת אלפים יהודים להר הבית בראש חודש ניסן - יום ראשון. המשטרה החליטה: הר הבית ייסגר באותו יום למבקרים יהודים ונוצרים בשל חשש למהומות. מערכת הביטחון אף הגבירה את הכוננות בהר. בתגובה לדחיית הרשיון להפגין במקום קרא המטה למען ארץ ישראל להגיע לאירוע ולקיימו גם ללא רשיון באמצעות סעיף חוק המאפשר התקהלות. "משתתפי האירוע יתעדו את השוטרים", איים יו"ר המטה, אביעד ויסולי

צעד חריג: משטרת ירושלים לא תאפשר לפתוח את הר הבית למבקרים יהודים ונוצרים ביום ראשון, כך הוחלט היום (ד') בתום הערכת מצב עם שקיימו מפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי והשר לביטחון פנים, גדעון עזרא. זאת, מחשש לפרוץ מהומות בהר.

 

 

מדובר בפעם הראשונה שבה ההר נסגר מאז התיר קודמו של עזרא, צחי הנגבי, את עלייתם של יהודים להר, לפני כשנה וחצי. במערכת הביטחון אף הגבירו את הכוננות בהר מחשש לפגיעה מצד יהודים.

 

בשבועות האחרונים הודיעה משטרת מחוז ירושלים כי לא תאפשר עלייתם של "רבבת" יהודים  - עשרת אלפים במספר - להר הבית. זאת, בעקבות קריאה המונית לאלפי יהודים להגיע להר הבית ביום ראשון הקרוב, ראש חודש ניסן, ולעלות להר.

 

מודעות שפורסמו ברחבי הארץ קראו ליהודים להגיע ובתקשורת הפלסטינית הובע חשש מפני האירוע וניצוצות שהוא עלול לעורר בין היתר, בשל פרובוקציות של יהודים בהר. בעקבות זאת, נפגשו ראשי משטרת ירושלים עם נציגים במזרח העיר לשיחות "הרגעה" והודיעו כי לא יאפשרו פרובוקציה בהר.

 

בהערכת המצב שנערכה הוצגה התוכנית המבצעית של משטרת ירושלים לקראת אירוע "רבבה" ביום ראשון. השר לביטחון פנים, גדעון עזרא ומפכ"ל המשטרה אישרו את המלצת מפקד מחוז ירושלים שלא לפתוח את הר הבית למבקרים. משטרת מחוז ירושלים תיערך בכוחות מתוגברים סביב הר הבית והעיר העתיקה, על מנת לקיים החלטה זו.

 

במקביל נועד היום השר עזרא לפגישה ממושכת עם הרב מרדכי אליהו, ובה נדונה בין היתר גם העלייה ההמונית להר הבית. השר עזרא דיווח כי הרב אליהו הודיע לו שהוא מתנגד לעלייה ההמונית להר וכי הוא סבור ש"יש איסור מוחלט לפגוע במקום הקדוש הזה בכל צורה שהיא". 

 

"נתעד את השוטרים"

 

מוקדם יותר, בעקבות ההחלטה שלא להתיר את ההפגנה במקום, שיגר המטה למען ארץ ישראל מכתב חריף למפקד מחוז ירושלים, ניצב אילן פרנקו, בו מודיע הארגון כי הוא מסיר מעצמו אחריות על האירוע. באותה נשימה מודיע הארגון במכתב, עליו חתום אביעד ויסולי, יו"ר העמותה, כי הוא ממליץ לכל משתתפי ארוע 'רבבה בהר הבית' לקיימו כאסיפה או אסיפות, תהלוכה או תהלוכות, המותרים כולם על פי ההגדרות שבחוק וללא קבלת רשיון  משטרתי.

 

"מאחר ודחית את בקשתנו המסודרת והחוקית לרשיון הפגנה, המטה למען א"י מסיר בזאת את אחריותו הארגונית מהאירוע" כותב ויסולי. "אנו לא נציב סדרנים, לא נשמור על הסדר ולא נארגן את באי הארוע בכל דרך שהיא. יחד עם זאת, נמליץ למשתתפי האירוע לקיימו באופן חוקי למהדרין, בדרכים הפטורות מהצורך לקבל רשיון הפגנה".

 

הארגון מוסיף: "על המשטרה מוטל לאפשר, לאבטח ולהגן על זכותם של משתתפי הארוע, לקיים את האסיפות והתהלוכות האמורים. למרות שאין כל חובה על אזרח או גוף כלשהו להודיע מראש למשטרה על ארועים אשר אינם דורשים רשיון, אנו, מעל ומעבר לנדרש, נותנים לכם הודעה מקדימה זו על כך, על מנת שתוכלו להיערך לכך כיאות, ולתדרך את שוטריכם בהתאם".

 

מגדיל ויסולי לעשות ומזהיר את ניצב פרנקו לבל יפרו שוטריו "כל הוראת חוק, קלה כחמורה". לדבריו, "משתתפי הארוע יתעדו ויצלמו, באמצעים גלויים וסמויים, את פעילותם של השוטרים, בקפדנות יתרה. לאחר האירוע תנותח התנהגות השוטרים בדקדקנות, ונגד כל שוטר אשר יעבור על החוק ינקטו כל הצעדים החוקיים האפשריים במישורים הפליליים, האזרחיים (כולל תביעות פיצויים אישיות), המשמעתיים והפיקודיים. תשומת לב מיוחדת תינקט בכל מקרה של הפעלת כוח נגד אזרחים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
פסל. פרנקו
צילום: גיל יוחנן
צילום: שאול גולן
מאיים. ויסולי
צילום: שאול גולן
מומלצים